Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
Narya

Jak wyglądały rozmowy średniowiecznych 'dyplomatów'?

Recommended Posts

Narya   

Często w średniowieczu dochodziło do swoistego rodzaju umów, porozumień, rozejmów, pokoju, a często stawiano warunki kapitulacji dla drugiej strony lub żądano okupów i przymierzy.

Jak wyglądały spotkania i rozmowy posłów, "dyplomatów"? A jak monarchów? Mamy do czynienia z jakimś kodeksem postępowania? Nieformalnym? A może formalnym?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Tofik   

Co ciekawe np. rozejmów słowiańsko - niemieckich nie ogłaszano na piśmie, a jedynie ustnie, w związku z brakiem znajomości tej sztuki przez tych pierwszych.

Do tego królowie osobiście spotykali się raczej rzadko, chyba, że na jakichś zjazdach (np. Gniezno 1000, Kwedlinburg 1054, Magdeburg 1135 itd.), w szczególnych okolicznościach lub okolicznościach będących skutkami wojny (np. niewola króla x u króla y).

Share this post


Link to post
Share on other sites
Narya   

Etykieta dworska i kodeks "zachowań dyplomaty" ustalono na/po kongresie wiedeńskim. :wink:

Zjazd gnieźnieński - co podał Tofik - jest również świetnym przykładem. Gospodarz wyjeżdża na spotkanie z gościem na granicę i osobiście mu towarzyszy do miejsca spotkania.

Sama zaś koronacja chyba nie pasuje do "kanonu" rozmów dyplomatów, bo była wyjątkową w tamtym czasie (ale to inny wątek).

Share this post


Link to post
Share on other sites
fryc01   
Etykieta dworska i kodeks "zachowań dyplomaty" ustalono na/po kongresie wiedeńskim.
Etykieta dworska to reguły zachowania się na dworze monarchy. Zwykle poselstwo do króla przybywało i wtedy rozmawiano na dany temat. Zresztą Tobie się pomyliło z protokołem dyplomatycznym.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Narya   

Możliwe, ale ścisłe zachowania się dyplomatów, ustalono dopiero w XIX wieku. W średniowieczu takiego kodeksu raczej nie było. Co najwyżej rady jakichś tam duchownych.

Share this post


Link to post
Share on other sites
fryc01   

Co nie zmienia faktu, że przy każdej rozmowie poselskiej etyka obowiązywała, bo nie mogli sobie pozwolić na zniewagę drugiej strony. Chyba, że celowo prowokowali ich aby to oni wypowiedzieli wojnę.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Tofik   

Odnośnie niesnasek i tarć między dyplomatami (choć nie wiem czy można to tak nazwać) była misja arcybiskupa Mikołaja Kurowskiego w 1409 r. (jeszcze przed Wielką Wojną). Wielki mistrz powiedział wówczas, iż nie ścierpi żadnej krzywdy zakonu i ruszy z całym wojskiem na Litwę. Arcybiskup odpowiedział: Mistrzu, przestań straszyć nas wypowiedzeniem wojny Litwie, ponieważ jeśli zdecydujesz się na nią, bądź pewny, że podczas gdy ty napadniesz na Litwę, nasz kraj najedzie Prusy. Wrogów Litwinów uważamy za naszych wrogów i jeżeli ich zaczepisz, skierujemy oręż przeciwko tobie. Stanęło na tym, że 6 sierpnia 1409 r. von Jungingen wysłał do Jagiełły list z wypowiedzeniem wojny.

Nie wiadomo czy była to samowola Kurowskiego czy tajne zalecenie Władysława. W 1414 r. podczas spotkania z Michałem Kuchmeistrem (a! Przecież "władcy" zakonu krzyżackiego niejednokrotnie spotykali się z królami polskimi!) król mówił, że Mikołaj przekroczył swoje uprawnienia, jednakże wygodnie było mu tak stwierdzić, gdyż duchowny nie żył od trzech lat. A więc nie można odrzucić hipotezy o tajnej instrukcji.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.