Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Col. Frost

Iwan Bohun

Rekomendowane odpowiedzi

Wyczytałem gdzieś (nie napiszę gdzie, aby się samemu nie ośmieszyć ;-) ) o tym Kozaku, uczestniku powstania Chmielnickiego, i osobie na której to Henryk Sienkiewicz wzorował się tworząc Jurko Bohuna do swojej powieści "Ogniem i Mieczem".

Wyczytałem, że był wyborowym dowódcą. Uratował sporą część wojsk po Beresteczkiem, zdobył Winnicę, oblegał Kamieniec Podolski. Brał też (podobno) udział w zdobyciu Baru. W Perejasławiu odmówił przysięgi wierności Moskwie, a w czasie potopu szwedzkiego zabiegał o stanie po stronie RON. Walczył jeszcze potem w wojsku siedmiogrodzkim. Potem wrócił do kraju i walczył z Rosjanami, ale został oskarżony o zdradę. Pod tym samym zarzutem został rozstrzelany w 1664 roku.

Czy ktoś wie coś więcej na temat tego pułkownika, wiernego zarówno swoim braciom-kozakom, jak i Rzeczypospolitej (bo osobiście nie wierzę w tą zdradę)?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Pancerny   
Walczył jeszcze potem w wojsku siedmiogrodzkim

Ale przeciw Polsce. Po prostu poparł traktat z Radnot, a poparł go dlatego, iż widział szansę dla Ukrainy jako niezawisłe państwo.

Gorący przeciwnik uzależnienia się Ukrainy od Rosji. Po ugodzie cudnowskiej, przeszedł na stronę polską , ale nie wiem dokładnie za co, ale został zamknięty w więzieniu w Malborku, zwolniony za wstawiennictwem Tetery, został mianowany hetmanem nakaźnym na Zadnieprzu. Za spiski z Brzuchowieckim został stracony.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Pancerny   
A ja właśnie wyczytałem, że był przeciwny Brzuchowieckiemu.

Tak wyczytałem w książce Paweła Jasienicy " Rzeczypospolita Obojga Narodów - Galamitatis regnum" str. 218/219.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
widiowy7   
A ja właśnie wyczytałem, że był przeciwny Brzuchowieckiemu.

Brał udział w wyprawie przeciwko niemu. Ale w czasie oblężenia, Polacy zorientowali się że im coś nie idzie. I okazało się, że oblężonym donosił nie kto inny jak Bohun

Został rozstrzelany na początku 1664 roku, W Nowogródku Siewierskim.

Tak właśnie skończyła się kariera słynnego wodza kozackiego, o którym Ludwik Kubala napisał:

"Odwaga lwa,chytrość węża, przebiegłość lisa i lekkomyślność wichru drgały w każdej jego żyle .Wolność, step, wojna_były jego żywiołem"

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Pancerny   

Jednak we wszystkich, krótkich notkach jakie spotkałem o Bohunie, przewija się jedna treść, żeIwan Bohun był zdecydowanym przeciwnikiem ugody kozaczyzny zarówno z Rosją ( ugoda w Perejasławiu z 1654 r.), jak i z Polską ( ugoda hadziacka z 1658 r.), po prostu chciał wolnej, niezależnej od nikogo, Ukrainy...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

A ja natknąłem się na taką zmianke o Bohunie u Kaltenbergha :"Do masy kozackiej - chłopstwa Bohun nie należał. Piastując wysokie stanowiska w wojsku korespondował ze zwierzchnością koronną i pisywał listy min. do Lanckorońskiego, z których wynikało że jest rodowitym szlachcicem, pieczętującym sie mogiłą, synem dzierżawcy. W roku 1659 staje na czele powstania na Ukrainie, skierowanego przeciw powracającym ciemiężycielom-królewiętom,którym patronował powolny magnaterii hetman kozacki Wyhowski.Pojmany i więziony po upadku ruchu, został stracony w roku 1664, mając lat 62".

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.