Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
urte

Kiedy skończył się totalitaryzm w Europie?

Rekomendowane odpowiedzi

urte   

Piszę wypracowanie maturalne z historii na temat: Totalitaryzmy XX-wiecznej Europy. Jakie powinny być ramy chronologiczne? A dokładniej chodzi mi o to jaka datę mogę wpisać jako koniec totalitaryzmu? 1991? Proszę o jak najszybsza pomoc! Z góry dziękuję :D

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
dzionga   

Myślę, że jakby trochę wyedytować post urte, to można by zrobić z tego całkiem ciekawy temat...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Narya   

Upadek ZSRR to nie jest koniec totalitaryzmu i autokratyzmu w Europie. Jest jeszcze Jugosławia którą czeka wojna w Kosowie, gdzie dokonują się zbrodnie przeciwko ludzkości. Wraz z upadkiem Jugosławii to w Europie raczej nie ma już totalitaryzmu (to bodajże II poł. lat 90 XX wieku).

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

dzionga ma rację, temat ciekawy, przenoszę :wink:

Faktycznie dobre pytanie ja zauważył gregski, czy totalitaryzm rzeczywiście się skończył? W niektórych krajach pewnie tak, ale czy we wszystkich? A w jakich mieliśmy z nim do czynienia? Czy w ogóle możemy mówić o totalitaryzmie w Europie pod koniec XX wieku? Gdzie?

Był totalitaryzm np. w nazistowskich Niemczech, stalinowskim ZSRR, faszystowskich Włoszech, frankistowskiej Hiszpanii, itd. Ale jak to było w latach '80 i '90?

Zapraszam do dyskusji, przy okazji koleżanka urte skorzysta :D

Pozdrawiam.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Narya   

Vissegerd szkoda, że nie odniosłeś się do mojego zdania na twoje pytanie, które było wcześniej o Jugosławii w latach 90. XX wieku. Trochę to pominięcie mnie zraniło..

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jakie pytanie Narya? Bo nic nie wiem... Strasznie Cię przepraszam, jeśli sprawiłem przykrość :D

Nie chciałem...

Nie chciałem też brać udziału w dyskusji, tylko ją zainicjować, nie gniewaj się Drogi Narya i wybacz proszę :keep:

Pozdrawiam.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Narya   

No spytałeś się "Ale jak to było w latach '80 i '90?" A ja wcześniej takie coś napisałem "Jest jeszcze Jugosławia którą czeka wojna w Kosowie, gdzie dokonują się zbrodnie przeciwko ludzkości.". :D

Ja się nie gniewam. Nazwijmy to takim uszczypnięciem w serce. ;P

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
gregski   
Faktycznie dobre pytanie ja zauważył gregski, czy totalitaryzm rzeczywiście się skończył?

Ojej trochu namieszałem!

Moje pytanie miało sprowokować do przemyśleń nad istotą totalitaryzmu jego cechami no i chciałbym się pozastanawiać, kiedy jeszcze możemy mówić o państwie demokratycznym, kiedy o autorytarnym a kiedy o totalitarnej dyktaturze.

Wszak, gdy dojdziemy do detali możemy i w naszym państwie znaleźć elementy, o których można by powiedzieć, że są rodem z państwa totalitarnego.

Natomiast tak postawione pytanie:, „Kiedy skończył się totalitaryzm w Europie? " Przypomina mi pytanie z dawnych lat:, „Kim jest Twój ulubiony bohater historyczny i dlaczego Lenin?".

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

W Polsce, na Węgrzech i w Bułgarii totalitaryzm skończył się w 1956 roku w związku z destalinizacją; później był posttotalitarny autorytaryzm. W Czechosłowacji skończył się na przełomie 1967-1968 (upadek stalinowca Antonina Novotnego), w Rumunii i NRD skończył się w 1989 (obalenie dyktatur Ceausescu i Honeckera, upadek muru berlińskiego), w Albanii skończył się w 1991 wraz z końcem kultu Envera Hodży, a na Białorusi trwa nadal i końca nie widać.

W Polsce totalitarne były rządy Bieruta, które zakończyła jego śmierć 12 marca 1956, więc tutaj symboliczną datę jest łatwo nakreślić. Na Węgrzech totalitarne były rządy Rakosiego, a później Gero, który ustąpił 25 października 1956 (wcześniej, od 4 lipca 1953 do 18 kwietnia 1955, gdy premierem był Nagy, trwał okres przejściowej liberalizacji).

W Rumunii od końca lat 60. do 22 grudnia 1989 Ceausescu rządził metodami totalitarnymi, po czym został obalony.

W Albanii totalitaryzm trwał najdłużej, bo Enver Hodża rządził tam od listopada 1944 do śmierci w kwietniu 1985, a przez następne 6 lat jego linię kontynuował Ramiz Alia, który jednak od grudnia 1990 zaczął liberalizować politykę i w marcu 1991 zgodził się na przeprowadzenie wolnych wyborów (miesiąc wcześniej, w lutym 1991, obalony został pomnik Hodży, co miało wymiar symboliczny). Albania była najbardziej totalitarnym państwem europejskim.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

W ogólnym zarysie zgoda, mogę zaakceptować także - proponowane bodajże przez Z. Brzezińskiego - określenie "autorytaryzm posttotalitarny" dla stanu rzeczy np. w Polsce po 1956 r. Natomiast mam kilka drobnych uwag:

1. Nie widzę powodu, dla którego wyżej rozróżniono tak mocno stan rzeczy w Bułgarii, Czechosłowacji, czy NRD. Dlaczego Bułgaria miała być państwem totalitarnym do 1956, Czechosłowacja do 1968, a NRD do 1989. Czy sytuacja w tych państwach - powiedzmy w latach 60. czy 70. - była aż tak odmienna?

2. Totalitaryzm na dzisiejszej Białorusi to jednak gruba przesada. Autorytaryzm, i owszem.

3. I ciekawe pytanie, czy np. w Polsce przed 1956 r. osiągnięto już stan "totalitaryzmu spełnionego" (patrz Orwell), czy była to jeszcze faza budowy? Takiego jeszcze "totalitaryzmu in statu nascendi". Choć już z dużymi sukcesami "budowniczych" - zob. osiągnięcia w zakresie podporządkowania Kościoła Katolickiego.

4. Plus oczywista konstatacja, że w ramach pojęcia państwa autorytarnego mieści się cała gama bardzo zróżnicowanych reżimów, powiedzmy - od Polski Piłsudskiego, przez Litwę Smetony, Turcję Atatürka, Łotwę Ulmanisa, aż do Polski Gomułki. Trochę brakuje nam dodatkowych określeń (stąd zapewne ów autorytaryzm posttotalitarny).

A totalitaryzm, rozumiany jako forma państwa, w Europie skończył się - moim zdaniem - w roku 1990 r. W Albanii.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Dlaczego Bułgaria miała być państwem totalitarnym do 1956, Czechosłowacja do 1968, a NRD do 1989. Czy sytuacja w tych państwach - powiedzmy w latach 60. czy 70. - była aż tak odmienna?

O tyle odmienna, że NRD przez cały okres istnienia była krajem o wyjątkowo dużej liczbie agentów i współpracowników Stasi i tam ludzie bali się (inaczej niż w Polsce) opowiadać dowcipy polityczne. W latach 70., po odejściu Ulbrichta, zmodernizowano gospodarkę, ale znaczenie partii i tajnych służb pozostało niezmienione wobec poprzedniego stanu. Owszem, nie był to aż taki totalitaryzm jak w Albanii czy Rumunii, ale był. Ostatecznie mogę to nazwać "twardym autorytaryzmem posttotalitarnym", jeśli przyjąć, że po czerwcowych protestach w Berlinie Wschodnim 1953 odejdziono (?) od budowy totalitaryzmu.

Czechosłowację w zasadzie ominął proces destalinizacji, charakteryzujący w połowie lat 50. Polskę, Węgry i Bułgarię. Tam zasadniczo nic się nie zmieniło aż do 1967-1968 r., choć pierwsze symptomy zmian pojawiły się w 1963.

Totalitaryzm na dzisiejszej Białorusi to jednak gruba przesada. Autorytaryzm, i owszem.

Może i przesada, ale obecne białoruskie władze kierują się oficjalną ideologią, którą karmią społeczeństwo (marksizm-leninizm, wychwalanie czasów sowieckich, polityka historyczna odrzucająca Białoruską Republikę Ludową z 1918, a akcentującą "zalety" systemu sowieckiego, pamięć o 22 czerwca 1941 itd.), retoryka Łukaszenki bardzo przypominająca sowiecką, mnogość pomników Lenina, ulic Lenina, a nawet ulica Bieruta w Mińsku, rozrośnięta do absurdu biurokracja, indoktrynacja społeczeństwa, dezinformacja, mocne odcięcie od świata, bardzo mocna ingerencja państwa w gospodarkę - te wszystkie cechy znajdzie się w państwach totalitarnych, a co najmniej mocno autorytarnych. Białoruś na pewno jest państwem dużo bardziej autorytarnym niż Rosja, też przecież autorytarna. Na Białorusi siła oficjalnych przekazów, cenzury, dezinformacji i znaczenie oficjalnej ideologii są dużo większe niż w Rosji.

I ciekawe pytanie, czy np. w Polsce przed 1956 r. osiągnięto już stan "totalitaryzmu spełnionego" (patrz Orwell), czy była to jeszcze faza budowy?

Faza budowy. "Totalitaryzm spełniony" osiągnięto właściwie tylko w trzech państwach: Korei Północnej, Albanii i Turkmenistanie. Co nie zmienia faktu, że Bierut, Berman, Minc i Radkiewicz jak najbardziej dążyli do przekształcenia Polski w państwo już nie autorytarne, tylko totalitarne. Jednak w tych dążeniach zatrzymali się w 1956.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.