Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Jarpen Zigrin

Od pucybuta do milionera w okresie przed, rewolucyjnym i po

Rekomendowane odpowiedzi

Dlaczego okres przedrewolucyuny i rewolucyjny spowodował wielkie kariery ludzi pochodzących z nizin społecznych? Wymienię tylko kilka przykładów:

Syn zegarmistrza, samouk, który nie otrzymał żadnego systematycznego wykształcenia, bezdomny włóczęga, zarabiający na chleb pracą u grawera lub służąc jako lokaj, czy też wreszcie pracujący za wynagrodzenie dzienne kopista nut, stał się niespodziewanie najsławniejszym człowiekiem Francji - Jan Jakub Rousseu.

Inny plebejusz tez syn zegarmistrza : ), który rozpoczął od uprawiania rzemiosła swojego ojca, a dzięki śmiałym operacjom finansowym osiągnął sztukę zarabiania potężnych pieniędzy. Piotr Augustyn Caron znany jako Beaumarchais, nie tylko osiągnął tytuł szlachecki i stał się bogaczem, ale także ośmieszał cały ten pyszny świat w Cyruliku sewilskim i Weselu Figara.

Co było tego przyczyną i jakie znamy jeszcze tego typu osoby?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Estera   

Rewolucja francuska miała charakter liberalny. Dawała możliwości awansu społecznego, nie ze względu na urodzenie, ale zasługi i talent. Jedno z haseł rewolucyjnych dość często zapominane i pomijane przez współczesnych w czasie dyskusji o rewolucji brzmiało: "żaden talent nie może być zmarnowany". Stawiano na edukację.

Przykładów osób, które na tym skorzystały jest wiele. Dzięki idei równości kariera np. w wojsku (ale nie tylko, pamiętajmy o słowach Katarzyny II, iż Europą nie będą rządzić szewcy) otwierała się przed wieloma zdolnym ludźmi. Jeśli chodzi o konkretne nazwiska, trudno nie wymienić Napoleona czy też Massene- syna garbarza.

https://forum.historia.org.pl/viewtopic.php?t=5588 - tutaj więcej o Rousseau- polecam!

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.