Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
Jarpen Zigrin

Od pucybuta do milionera w okresie przed, rewolucyjnym i po

Recommended Posts

Dlaczego okres przedrewolucyuny i rewolucyjny spowodował wielkie kariery ludzi pochodzących z nizin społecznych? Wymienię tylko kilka przykładów:

Syn zegarmistrza, samouk, który nie otrzymał żadnego systematycznego wykształcenia, bezdomny włóczęga, zarabiający na chleb pracą u grawera lub służąc jako lokaj, czy też wreszcie pracujący za wynagrodzenie dzienne kopista nut, stał się niespodziewanie najsławniejszym człowiekiem Francji - Jan Jakub Rousseu.

Inny plebejusz tez syn zegarmistrza : ), który rozpoczął od uprawiania rzemiosła swojego ojca, a dzięki śmiałym operacjom finansowym osiągnął sztukę zarabiania potężnych pieniędzy. Piotr Augustyn Caron znany jako Beaumarchais, nie tylko osiągnął tytuł szlachecki i stał się bogaczem, ale także ośmieszał cały ten pyszny świat w Cyruliku sewilskim i Weselu Figara.

Co było tego przyczyną i jakie znamy jeszcze tego typu osoby?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Estera   

Rewolucja francuska miała charakter liberalny. Dawała możliwości awansu społecznego, nie ze względu na urodzenie, ale zasługi i talent. Jedno z haseł rewolucyjnych dość często zapominane i pomijane przez współczesnych w czasie dyskusji o rewolucji brzmiało: "żaden talent nie może być zmarnowany". Stawiano na edukację.

Przykładów osób, które na tym skorzystały jest wiele. Dzięki idei równości kariera np. w wojsku (ale nie tylko, pamiętajmy o słowach Katarzyny II, iż Europą nie będą rządzić szewcy) otwierała się przed wieloma zdolnym ludźmi. Jeśli chodzi o konkretne nazwiska, trudno nie wymienić Napoleona czy też Massene- syna garbarza.

https://forum.historia.org.pl/viewtopic.php?t=5588 - tutaj więcej o Rousseau- polecam!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.