Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
mateusz009

Znów o insygniach SS...

Rekomendowane odpowiedzi

Dziś w radiu usłyszałem, że policja zatrzymała w Oświęcimiu mężczyznę, który sprzedawał furażerki SS i Waffen SS oraz inne insygnia hitlerowskie. Co o tym sądzicie? Czy jesteście za legalną sprzedażą takich rzeczy jako pamiątek historycznych, bądź elementów reenactingowych, czy raczej nie popieracie takiego działania? Oświęcim to obóz Auschwitz więc może też względy etyczne?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
mch90   

To podobnie, jak na premierę "Katynia" do jednego z krakowskich kin przyszedł rekonstruktor ubrany w mundur oficera NKWD. Niby wszystko spoko, rekonstrukcja, dbanie o historię, ale jednak miejsce zupełnie niestosowne do tego typu występków. Swoją drogą rekonstruktor ten został "stosownie" potraktowany przez widzów, jak i też wydalony z grupy- nie pomnę niestety której.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Andreas   

Etyka. Ten pan postapil niestosownie, ponieważ ktos mógłby to uznać za propagowanie idei narodowego socjalizmu. Ciekawe też jakiej formacji propagował insygnia, ale to mało istotne w tej sprawie, źle kojarzące się symbole w bardzo źle dobranym miejscu. To tak, jakbym ja zaczął sprzedawać w kwietniu w Katyniu insygnia NKWD(wtedy jest duzo rodzin ofiar katyńskich, a Auschwitz wielu starszych ludzi często odwiedza, wiec porownanie podobne).

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   

Przyznam szczerze, że dopóki taka sprzedaż istotnie ma na celu jedynie dostarczać eksponatów kolekcjonerom czy też rekonstruktorom, to problemu nie widzę. Osobiście dla mnie nie ma nic złego w trzymaniu w domu munduru niemieckiego z oznaczeniami. Swastyka, oznaczenia elektryków Himmlera itp. to część historii, dopóki służą jedynie jako eksponaty, to nie ma nic złego. Problem pojawia się, gdy ktoś zachowuje się tak, jak to w przypadku opisanym przez mch. Wtedy już możemy mówić o niezdrowej fascynacji, czy chociażby braku wyczucia znaczenia symboli. A w przypadku tego człowieka z Oświęcimia? Może istotnie fakt sprzedawania tego właśnie tam. Jak dotąd raczej nie słyszałem o aresztowaniach ludzi, którzy by sprzedawali eksponaty z oznaczeniami SS.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Andreas   

Owszem Albinosie, takich ludzi jest mnóstwo-wystarczy popatrzeć na zlotach wojskowych, np. kilka lat temu w Darłówku przec hadzał się pewien pan ubrany w mundur Standartenfuhrera SS, ktory przezornie obwiązał swoje ramię białą opaską, aby zasłonić swastykę. Ale sam jego widok nieco drażnił oczy.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się z Albinosem, jeżeli chodzi tylko o rekonstrukcję, pasję historyczną nie widzę problemów.

Może istotnie fakt sprzedawania tego właśnie tam. Jak dotąd raczej nie słyszałem o aresztowaniach ludzi, którzy by sprzedawali eksponaty z oznaczeniami SS.

Nasz naród do tej pory nie może się pogodzić z tym, że faszyzm, SS, Wehrmacht to część naszej historii, której nie można zmienić. Ludzie cały czas mają wrodzoną nienawiść do tych spraw. I trudno im sie dziwić. Gdybym ja to przeżył też bym się sceptycznie do tego odnosił i miał inny punkt widzenia. Ale chcąc pokazać tamte wydarzenia, by uświadomić dzisiejszych ludzi uważam reenacting za najlepszą metodę. Właśnie to rekonstrukcja jest w dzisiejszym świecie dobra metodą dotarcia przede wszystkim do młodych, którzy prawie wcale nie pamiętają i nie wiedzą o tym co się wtedy wydarzyło.

A w przypadku tego człowieka z Oświęcimia?

Może Oświęcim to nie najlepsze miejsce na sprzedaż takich rzeczy. Lecz dlaczego on został zatrzymany? Jeśli sprzedawał to tylko w celach historycznych to nie widzę problemu. Gorzej, i nie popieram tego, jest gdy takie materiały, gadżety rozpowszechniane są w celach propagandowych.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Andreas   

Co do reenactingu, to jest właśnie temat w o GRH WH, SS i innych, założony przez moja skromna osobę. Zapraszam tam.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.