Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/

Rekomendowane odpowiedzi

Pancerny   

Brandkule - pociski artyleryjskie, które zaliczane były do grupy zapalających, były to po prostu zwykłe pociski pełne, rozgrzane w ognisku lub specjalnych kuźniach polowych. Wpychano je za pomocą szczypiec do lufy działa, haubicy czy moździerza, odpalenie następowało samoczynnie w wyniku wysokiej temperatury. Brandkule, rozgrzane do czerwoności bardzo długo utrzymywały wysoką temperaturę, wzniecały pożary zabudowań, zagajników, eksplozje wagonów amunicyjnych i jaszczy.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
piterzx   

Bonaparte, Buonaparte - szlachecki ród wywodzący się ze szlachty florenckiej, osiadły od XVI w na Korsyce; najwcześniejsze wzmianki na temat rodziny Buonaparte pochodzą z początków XII wieku. Z rodu tego wywodzą się m.in. Cesarz Francuzów Napoleon I, który zmienił nazwisko rodowe na Bonaparte, Napoleon II ("Orlątko") - syn Napoleona I, tytularny król Rzymu, Józef - brat N. I, król Neapolu (1806-1808) i Hiszpanii (1808-1813), Ludwik - brat N. I, król Holandii (1806-1810), Hieronim - brat N. I, król Westfalii (1807-1813), Lucjan - brat N.I, podczas rewolucji francuskiej stojący na czele Rady Pięciuset, Karol Ludwik Napoleon - syn Ludwika, prezydent II Republiki Francuskiej, twórca II Cesarstwa.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Estera   

Balony- wynalazek Francuzów Josepha i Jacquesa Montgolier. W 1793 r. Władze Republiki powierzyły grupie uczonych opracowanie projektu wykorzystania balonów w celach wojskowych. W tym roku garnizony w Valenciennes i Conde próbowały porozumieć się za pomocą balonów z Armią Północy. 1 kompanie balonową stworzono 2 kwietnia 1794 r. (dowództwo: Jean Maria Coutelle i Nicolas Conte). Przydzielono ją do Armii Sambry i Mozy. Balony np. pod Meubeuge wykorzystano w celach obserwacji sił austriacko-holenderskich. Informacje z balonów przekazywane były za pomocą sygnałów. Używano w tym celu chorągiewek i kolorowych kul. Balony ze względu na to, że były nowym wynalazkiem siały panikę we wrogiej armii austriackiej. Pod Charleroi użycie balonów pomogło w skłonieniu do kapitulacji miejscowych sił. 23 czerwca powstała 2 kompania balonowa przydzielona wpierw do Armii Północy, a później do Armii Renu. W 1796 r. jeden z balonów przechwycili Austriacy i umieścili go w wiedeńskim Arsenale jako trofeum. Od 1794 r. pod Paryżem (w Meudon) istniała szkoła balonowa. Szkolono w niej żołnierzy i zajmowano się konstrukcją oraz udoskonalaniem balonów. Stopniowo liczbę balonów zwiększano. W 1796 r. na jesień generał Bonaparte zażądał od Dyrektoriatu przysłanie jednej kompanii balonowej. W 1798 r. generał Bonaparte mianowany dowódcą Armii Anglii zastanawiał się nad wykorzystaniem balonów w celu transportu wojsk nad kanałem La Manche. Do Egiptu zabrał kompanie balonową, ale potrzebny sprzęt zatonął pod Abukirem. Kompania balonowa pełniła służbę policyjną w Kairze. W 1799 r. kompanię, która była we Francji i szkołę balonową rozwiązano. W 1801 r. powróciła kompania z Egiptu. Wkrótce ją rozwiązano. W 1808 r. Llhomond- szef batalionu zaprezentował Napoleonowi pomysł użycia balonów mieszczących do 1000 żołnierzy w celu inwazji na Wyspy Brytyjskie. Napoleon odrzucił ten pomysł. Nie odtworzył wojsk balonowych.

1793 r.- władze Republiki zlecają grupie uczonych prace nad balonami

2 kwietnia 1794 r.- powstaje 1 kompania balonowa (Armia Sambry i Mozy, dowódcy: Coutelle i Conte)

23 czerwca 1794 r.- powstaje 2 kompania balonowa (Armia Północy, a następnie Armia Renu)

1794 r.- początek szkoły balonowej w Meudon

1799 r. - rozwiązanie jednej z kompanii (pozostającej we Francji) i szkoły balonowej

1801 r.- powrót kompanii balonowej z Egiptu; w niedługim czasie jej likwidacja

1808 r.- pomysł Llhomonda - ostatecznie odrzucony przez Napoleona

Nazwy niektórych balonów:

"l`Entreprenant"

"Martial"

"l`Aigle"

"Hercule"

"Castor"

"Pollux"

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Wroobel   

Beethovena, Trzecia Symfonia Ludwika van - zw. też Eroica, utwór zadedykowany Napoleonowi, a następnie pozbawiony dedykacji na wieść o ogłoszeniu się przez Napoleona cesarzem. Ludwik van Beethoven wydrapał w uniesieniu imię Napoleona nożem z partytury czyniąc dziurę w oryginale.

Edytowane przez Wroobel

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Baker Rifle /Karabin Bakera/ - angielski karabin lufą gwintowaną i zamkiem skałkowym, zaprojektowany pod koniec XVIII wieku przez Ezechela Bakera. Broń używana przez słynne regimenty lekkiej piechoty brytyjskiej - 95th i 60th Rifles. Wszedł także na uzbrojenie piechoty lekkiej KGL (King's German Legion) i portugalskiej formacji Cacadores.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
widiowy7   

Blücher a dokładniej Gebhard Leberecht von Blücher -(ur. 16 grudnia 1742 r. w Rostocku, zm. 12 września 1819 r. w Krobielowicach koło Wrocławia) – feldmarszałek pruski, dowódca armii pruskiej w bitwie pod Waterloo. Za zwycięstwo nad Napoleonem Bonaparte otrzymał gwiazdę do Krzyża Wielkiego Krzyża Żelaznego, co było najwyższym odznaczeniem wojskowym Prus.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Estera   

Bignon Edouard - francuski rezydent w latach 1810-1812 i w 1813 r. Współorganizator wywiadu polskiego przed kampanią rosyjską. Okazał pomoc Polakom w 1831 r. Wyznaczony przez Napoleona w testamencie na oficjalnego historyka cesarstwa.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Bylandt/Bijlandt, Willem Frederik van (1771-1855) - holenderski generał, uczestnik kampanii belgijskiej 1815 roku. Dowodził w niej brygadą piechoty belgijsko-holenderskiej - jego brygada poniosła ciężkie straty w bitwie pod Quatre-Bras, pod Waterloo po walce z francuskimi dywizjami korpusu D'Erlona wycofana do rezerwy armii koalicyjnej. Van Bylandt został ranny pod Waterloo.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.