Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/

Rekomendowane odpowiedzi

beniamin   

Jedyna legenda jaką nam jest związana z utonięciem Fryderyka Barbarossy podczas III krucjaty. Zgodnie z legendą Barbarossa nie utonął, tylko odjechał i zasnął. Obudzi sie wówczas, kiedy naród niemiecki będzie go potrzebował.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Ali Baba   

Zastanawiając się. co przyświecało średniowiecznym rycerzom, bądż co stanowiło impuls bezpośredni, który doprowadził do krucjat, warto chyba pamiętać o podstawowych zasadach chrześcijaństwa, tak w skrócie o miłości bliżniego swego.

Choć rycerze średniowieczni znać nie mogli nowożytnych praw człowieka, mogliby po prostu kierować się podstawową zasadą miłości bliżniego, a nie byłoby i wtedy i dziś dylematów moralnych, czy walka orężem w kwestiach wiary była słuszna.

Tak na marginesie zastanawiam się, dlaczego nawoływanie do "chrześcijaskiej wojny" na Bliskim Wszchodzie znalazło odzew wyłącznie wśród rycerstwa Swiata Zachodniego. Wtedy znaczy się.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Wołodia   
Tak na marginesie zastanawiam się, dlaczego nawoływanie do "chrześcijaskiej wojny" na Bliskim Wszchodzie znalazło odzew wyłącznie wśród rycerstwa Swiata Zachodniego. Wtedy znaczy się.

Pewnie dlatego że było to już po schizmie z 1054r. w jakim celu rycerstwo Rusi czy Bizancjum miało by wspierac patriarche Rzymu ktory reprezentowal inny odlam chrzescijanstwa?Patriarcha Konstantynopola z pewnoscia nie zachecal do tego wyznawcow prawoslawia wszak panowal spor o to kto jest "najwazniejszym chrzescijaninem" papiez czy patriarcha Konstantynopola, w pamieci musialo tez pozostawac niedawne wszak rzucenie na siebie klatw przez obie glowy kosciolow a Turcy Seldżuccy (chyba oni aczkolwiek moge sie mylic) nie stanowili jeszcze zbyt powaznego zagrozenia (XI-XIIw)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Ali Baba   

Prawdę mówiąc miałam na myśli łacińską Polskę.

Chyba się nie mylę, sądząc, że niewielu polskich rycerzy brało udział w krucjatach?

Podobnie i póżniej - palenie na stosie czarownic należało raczej do wyjątków?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Narya   
Chyba się nie mylę, sądząc, że niewielu polskich rycerzy brało udział w krucjatach?

Kolejny mit. ;) Polscy rycerze brali udział w krucjatach, ale tych północnych. Na Pomorze, Prusy i Ruś. :arrow:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Polscy rycerze brali udział w krucjatach, ale tych północnych. Na Pomorze, Prusy i Ruś. ;)

Czy to nie ktoryś z polskich książąt miał zrezygnować z krucjaty do Ziemi Świętej (i ruszyć za to na Prusow) bo na Bliskim Wschodzie nie mogłby znaleźć piwa? Obiła mi się kiedyś o uszy podobna anegdota...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Ali Baba   
Polscy rycerze brali udział w krucjatach, ale tych północnych. Na Pomorze, Prusy i Ruś. ;)

Czy to nie ktoryś z polskich książąt miał zrezygnować z krucjaty do Ziemi Świętej (i ruszyć za to na Prusow) bo na Bliskim Wschodzie nie mogłby znaleźć piwa? Obiła mi się kiedyś o uszy podobna anegdota...

Który to był, jeśli łaska, moja historyczna pamięć tak daleko nie sięga?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

A żebym to ja pamiętał ;) bodajże jakieś książątko mazowieckie, ale nie pomnę ni jego imienia ni książki w ktorej sie z tą anegdotką spotkałem.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Ali Baba   
A żebym to ja pamiętał ;) bodajże jakieś książątko mazowieckie, ale nie pomnę ni jego imienia ni książki w ktorej sie z tą anegdotką spotkałem.

Zakładam, że to jakiś pomniejszy szlachciura - mnie bardziej jednak interesują ogólne tendencje, a te w kwestii krucjat w Polsce nie były, moim zdaniem, dominujące!

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Polskie rycerstwo brało udział w krucjatach do ziemi świętej. Bardzo sporadycznie i nielicznie, ale jednak. Na pewno pojechał na wyprawę jeden z książąt piastowskich linii śląskiej, niestety, nie pamiętam teraz który (brak materiałów pod ręką, ale poszukam). Może ktoś z Was pamięta?

Pozdrawiam.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
riv   

Viss z tym ,który to byl ksiązę to jest problem

Za najbardziej przekonywający dowód udziału książąt polskich w krucjatach kilku historyków uważa zapiski bizantyjskiego kronikarza, który mówi o " polskim hufcu pod wodza polskiego księcia, ale nie podaje go z imienia.

Faktycznie wielu uważa , że wymieniony przez greckiego kronikarza Jana Kinnamosa książę , to Henryk sandomierski, ale tez wielu ją odrzuca. Jan Kinnamos pisze coś takiego, (dokładnie nie pamiętam)ale sens jest następujący:w listopadzie 1147 roku wycofująca się po klęsce pod Doryleum armia niemiecka spotkała w Nikei nadciągające hufce francuskie, czeskie i polskie. Sa tez i tacy którzy uważają, że był to Władysław Wygnaniec- ale to jest raczej absurdalny pomysł.

W międzyczasie (w l. 1162-1163) Ziemię Świętą odwiedził książę kopanicki Jaksa, a owocem wyprawy było sprowadzenie do Miechowa zakonu bożogrobców. To jest fakt.

I jest jeszcze V krucjata- na podstawie dokumentu wystawionego przez Bele IV ( sam dokument jest datowany na 1246 )dla Leustaha syna Bohmy, z tego dokumentu wynika, że brał on udział w wyprawie w hufcu "dux Polonie". Niektórzy przypuszczają, że mógł to byc Kazimierz opolski. Ale jak to było...... za tym argumentem ma przemawiać, że nie został on zwolniony ze ślubów krucjatowych które złożył podczas zjazdu książąt - juniorów w 1215 r.

Ale oprócz książąt jest też rycerz Wielisław Jerozolimski- ale to sie stwierdza na podstawie tego, ze ma taki przydomek innych dowodów nie ma.

A udział w trzeciej krucjacie wojewody mazowieckiego Krystyna jest już raczej tylko legendą, choć jest o tym mowa w "Mors et miracula beati Werneri"( II poł. XIII wieku).

Władysław nie mógł wziąć udziału w wyprawie

To kilka powodów:

1. Skąd niby wygnańcy mieliby wziąć znaczne wojsko wspomniane przez bizantyjskiego kronikarza?

2. Wojsko władców Czech i Polski poruszało się (przynajmniej na pewnych odcinkach) niezależnie od Niemców. Do Azji Mniejszej wkroczyli z Francuzami i z nimi wędrowali przez Anatolię (Wygnaniec lub jego syn z pewnością towarzyszyliby Niemcom)

3. Władca Czech wrócił do kraju przez Ruś i Polskę. Wcześniej walczył przeciwko Polakom. Dlaczego zatem uzyskał wolny przejazd przez nasz kraj? Jedynie dlatego, że towarzyszyły mu hufce polskie biorące udział w krucjacie. A przecież nie mogły to być wojska Wygnańców, bo te same by nie dostały prawa przejścia przez Polskę!

Kto więc wziął udział w II krucjacie? Odpadają Mieszko Stary (bo w 1147 r. wyprawiał sie na Słowian połabskich) i Bolesław Kędzierzawy (atakował wtedy Prusów). Zostaje jedynie Henryk Sandomierski, który całe życie interesował się krucjatami.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Narya   
1. Skąd niby wygnańcy mieliby wziąć znaczne wojsko wspomniane przez bizantyjskiego kronikarza?

Jeszcze w 1147 Władysław II zw. Wygnańcem nie był wygnańcem i nie został pokonany przez braci. Trwała jeszcze wojna domowa w Królestwie.

Wątpliwe również by bracia pozostali brali udział w krucjatach będąc zainteresowanymi w walkach o władzę z bratem-seniorem, który schował się w Wielkopolsce.

Przepraszam Cię riv, nic w twoim poście nie zmieniłem, pomimo tego, że widoczne jest, jakobym coś edytował. Popełniłem mały błąd klikający, to wynika z zmęczenia (zamiast cytuj nacisnąłem edytuj. Nic w poście nie zostało zmienione.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
riv   
Jeszcze w 1147 Władysław II zw. Wygnańcem nie był wygnańcem i nie został pokonany przez braci. Trwała jeszcze wojna domowa w Królestwie.

Władysław opuścił Polskę w 1146 r. Rocznik kapituły krakowskiej pod rokiem 1146 odnotował: "Władysław uciekł, a Kraków został zniszczony". Zapewne uciekł do Czech w roku 1146, bo Eugeniusz III polecił właśnie w 1146 roku biskupowi morawskiemu zdjąć klątwę z Władysława nałożona przez arcybiskupa gnieźnieńskiego. Gdyby Władysław był w Polsce to bp morawski nie mógłby zdjąć z niego klątwy. Zaś rocznik kapituły krakowskiej podaje taki dość ciekawy zapis(pod rokiem 1146 lub 1147):" Cesarz Konrad wkroczył do Polski i z królami oraz książętami udał sie do Jerozolimy". Na tek podstawie niektórzy stwierdzili,że owym księciem był Władysław, we wcześniejszym poście podałem powody, dla których to raczej Władysław nie był, a być może był to Henryk sandomierski.

Mieszko III w 1147 bierze udział w wyprawie krucjatowej na teren Słowiańszczyzny nadłabskiej, w tym samym roku (czyli 1147) Boleslaw IV bierze udział w wyprawie do Prus.

Ps.

Przepraszam Cię riv, nic w twoim poście nie zmieniłem, pomimo tego, że widoczne jest, jakobym coś edytował. Popełniłem mały błąd klikający, to wynika z zmęczenia (zamiast cytuj nacisnąłem edytuj. Nic w poście nie zostało zmienione.

:mrg :D reen: Zmieniłeś, i nawet nie wiesz co :mrgreen: Ale spoko, skasowałeś tylko podkreślenia.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.