Jump to content

Ali Baba

Użytkownicy
 • Content count

  45
 • Joined

 • Last visited

About Ali Baba

 • Rank
  Ranga: Student
 1. Ocena wypraw krzyżowych

  TOTALNA BEZNADZIEJA, to MOJA OCENA
 2. Legendy krucjat

  Serdeczne wdzięki, tak przypuszczałam. Krucjaty stanowia oddzielny rozdział w naszej historii. Ciekawy i nieznany. Przypuszczam, że działania polskiego ryceerstwa wpisują się w tendencje typowe dla epoki. Tym niemniej, interesujące jest w jak łatwy sposób mieszkacy Mazur i Warmii przystosowali się do polskości, co widzę w kontekście późniejszej germanizacji - tak w czasach Prus Ksiażęcych, jak i w okresie powojennym. Moje pytanie zatem brzmi, czy wczesno-średniowieczne wynarodowienie Bałtów nie ułatwiło przypadkiem procesu germanizacji tego regionu w późniejszych epokach. Na zasadzie akomodacji, łatwości asymilowania się, czy potrzeby dopasowywania się.
 3. Legendy krucjat

  O wyprawy krzyżowe.
 4. Legendy krucjat

  Ciekawi mnie jaka była skala tego zjawiska - w polskiej historiografii niewiele się pisze o uczetnictwie Polaków w krucjatach. Uczestnictwo poszczególnych rycerzy świadczyć może o marginalnej skali tego zjawiska.
 5. Legendy krucjat

  Zgadza się. Polska była silnie związana z Europa zachodnią i jakiś większych różnic nie znajdziemy. Do Polski sprowadzono nawet Joannitów i Templariuszy. Co więcej Leszek biały na pieczęciach przedstawia sie jako krzyżowiec. Nie będąc historykiem, chyba wypada mi zauważyć, że krucjaty i zakony nie były specjalnością Polaków - podobnie, jak obozy hitelerowskie, które co prawda znajdowały się na terenie Polski (cytat), ale niespecjalnie angażowały ogół Polaków w ideologicznie uwarunkowania hittlerowców, ergo faszystów - oprócz szmalcownikow, co z kolei miało chyba bardzej finansowe, niż ideologiczne uwikłania. Pszaszam za porównanie, ale tak mi się laicko kojarzą - krzyżowcy, fanatycy religijni i hiterowcy oraz faszyści!
 6. Legendy krucjat

  Serdeczne dzięki za obszerne wprowadzenie w tematykę. Krucjaty nakładają się tym samym na podobne tendencje w Europie Zachodniej. Zastanawia mnie tym niemniej intensywnosć aktywności tego typu - czy były mniej intensywne. niż na Zachodzie Europy? Nie stanowi to oczywiście pocieszenia jakiegoś szczególnego rodzaju, gdyż wygląda na to, że Polacy nie wyróżniali w jakiś osobliwy sposób w odniesieniu do reszty Europy w okresie krucjat!
 7. Legendy krucjat

  Interesują mnie tendencje ogólne, a nie jednostkowe wyprawy na Słowian Połabskich, Prusów, czy w czasach nam bliższych ... na Ukrainę!
 8. Moim zdaniem wsółpczesny terroryzm opiera się na ... analfabetyżmie, w znaczeniu braku elemntarnej edukacji, co oczywiście można poddać dalszej dyskucji. Ciągnac myśl dalej, religia tak dziś, jak i w średniowieczu nie miała moim zdaniem podstawowego znaczenia, jako uzasadnienie aktów przemocy, stanowiła dość ułomny sposób na artykulizację problemów, bądż to natury osobistej, bądż społecznej.
 9. Legendy krucjat

  Czy zatem mylę się, jeśli uważam, że Polacy, jeśli w ogóle, raczej z rzadka uczestniczyli w krucjatach i procesach czarownic oraz zwalczaniu innowierców?
 10. Nadal nie jestem w stanie zgodzić się z twierdzeniem, że fananatyzm religijny i spory na tle religijnym są tożsame, Są to dla mnie dwa całkowicie odzielne tematy!
 11. Legendy krucjat

  Zakładam, że to jakiś pomniejszy szlachciura - mnie bardziej jednak interesują ogólne tendencje, a te w kwestii krucjat w Polsce nie były, moim zdaniem, dominujące!
 12. Legendy krucjat

  Czy to nie ktoryś z polskich książąt miał zrezygnować z krucjaty do Ziemi Świętej (i ruszyć za to na Prusow) bo na Bliskim Wschodzie nie mogłby znaleźć piwa? Obiła mi się kiedyś o uszy podobna anegdota... Który to był, jeśli łaska, moja historyczna pamięć tak daleko nie sięga?
 13. Legendy krucjat

  Tp jakby wiadomo, w potocznym zaś rozumieniu krucjach mówi się chyba włącznie o Bliskim Wschodzie!
 14. No nie wiem, czy polowania czy zajęcie ziem traktowałabym w ramach sporów religijnych. Te dla mnie mają charakter bardziej werbalny!
 15. Ogólnie rzecz ujmując pewnie tak, ale o jakie spory konkretnie Ci chodzi?
×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.