Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Narya

Czołgi na froncie wschodnim - klucz do zwycięstwa?

Rekomendowane odpowiedzi

Narya   

Front wschodni był tym frontem gdzie walczono jeszcze tradycyjnie - armiami w przeciwieństwie na zachodzie - na okopy, czołgami, bombami i gazami, ale zastanawia mnie jedna rzecz.

Czy na wschodzie wykorzystywano czołgi, a jeśli tak czy miały i jakie jakieś znaczenie?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Andreas   

Niemcy na feroncie wschodnim nie zastosowali ani jednego czołgu, bo po prostu nie zdążyli. Czołgi niemieckie wzięły udział dopiero w 1918r. w walce, z tego co wiem, to Rosjanie otrzymali pewną ilość czołgów FT-17, bo jeszcze potem ich mieli sporo. Jak coś znajdę napiszę więcej.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
redbaron   

Wątek trochę stary, ale w ramach rozgrzewania dyskusji wypowiem sie i tu :)

Generalnie Niemcy nawet gdyby mieli czołgów dużo, zapewne by ich na froncie wschodnim nie użyli. Zprostej przyczyny - ich doktryna użycia jednostek pancernych - jeszcze według regulaminu z 1923 r. uważała czołg ciężki za broń wojny pozycyjnej, nadającą się jedynie do przewiezienia koleją maksymalnie blisko frontu, doczłapanie o własnych siłach na front i przejechani pierwszej linii okopów.

Nieco lepiej wyglądały plany użycia czołgów lekkich, które można było transportować specjalnymi samochodami, dzięki czemu mogły znaleźć zastosowanie w czasie walk o charakterze manewrowym.

Zresztą - to wyszło przy dyskusji na temat, czy wojna na wschodzie była inna niż na zachodzie - czołgi dawały nadzieję na sukces jedynie przy masowym użyciu na stosunkowo wąskim odcinku frontu. W warunkach frontu wschodniego było to niemożliwe, ze względu na większe rozmycie sił i środków, wynikających z długości frontu.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Andreas   

Jedyną bronią cięzką, jaką Niemcy zapewne zastosowaliby, byłyby samochody pancerne. Czołgi A7V(których notabene wyprodukowano zaledwie 20 sztuk), były tak powolne i ciężkie, że prawdopodobnie nie dałyby rady pokonać olbrzymich połaci Frontu Wsch., który, jak napisał redbaron, był zbyt szeroki. Oczywiście, możan byłoby użyć czołgów na jakimś odcinku frontu, ale co by to dało? Tak na dobrą sprawę, to Niemcom i bez czołgów dobrze się wiodło na Wschodzie. A za priorytet uznawali Front Zachodni, tak też uczynili, posyłając wszystkie tam czołgi.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
redbaron   
Czołgi A7V(których notabene wyprodukowano zaledwie 20 sztuk), były tak powolne i ciężkie, że prawdopodobnie nie dałyby rady pokonać olbrzymich połaci Frontu Wsch., który, jak napisał redbaron, był zbyt szeroki

Dokładnie. Czołgi uznawano za broń wojny pozycyjnej, a taka trwała na wschodzie 1915 - 1917 (oczywiście z uwzględnieniem specyfiki tego frontu), kiedy jeszcze czołgów nie było. A7V skonstruowano w czasie, kiedy już na wschodzie było zawieszenie broni.

Oczywiście, możan byłoby użyć czołgów na jakimś odcinku frontu, ale co by to dało? Tak na dobrą sprawę, to Niemcom i bez czołgów dobrze się wiodło na Wschodzie. A za priorytet uznawali Front Zachodni, tak też uczynili, posyłając wszystkie tam czołgi.

Trafiłeś w sedno - Niemcy na wschodzie poradzili sobie przecież bez czołgów, zatem nie mogły być kluczem do zwycięstwa.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.