Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
Jarpen Zigrin

Stosunki Polska-USA w III RP

Recommended Posts

Polska była kluczowym elementem w rozszerzaniu wpływów USA w byłym bloku wschodnim, jednak szczególnie na początku były to stosunki myszy ze słoniem - świeżo wyzwolona Polska miała kompleks niższości wobec Stanów.

Stopniowo kompleks zanikał, co objawiło się wykryciem wasalności w ostatnim czasie.

A od całkiem niedawna Amerykanom szczęka opadła, gdy dowiedzieli się że Polska chce negocjacji na serio :wink:

Share this post


Link to post
Share on other sites
angel   

Stosunki typu wasal-poddany wcale się nie skończyły, dalej uważam że Polska jest tylko marionetką w rękach USA i jedną z wielu "baz wypadowych" tego kraju. Ameryka używa Polski (i innych podobnie wasalnych krajów jak państwa bałtyckie, Rumunia itp.) do wywierania nacisku w UE, wspierania USA na arenie międzynarodowej itd. Ponadto zawdzięczamy im zagrożenie terrorystyczne bo przecież gdyby nie interwencja w Iraku i Afganistanie terroryści pewnie nie wiedzieliby nawet że taki kraj istnieje ;). Zgadzam się że to może być kompleks niższości myślę jednak, że on wcale się nie skończył i może minąć wiele lat zanim się opamiętamy i przestaniemy prowadzić awanturnicza politykę zagraniczną, którą dyktuje nam USA.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Czy na pewno jesteśmy marionetką? Mam wrażenie, że stosunki się nieco ochłodziły, bo zaczęliśmy myśleć wreszcie rynkowo. Chociaż kilka spraw należy wyjaśnić tj. wizy oraz off set.

Share this post


Link to post
Share on other sites
FSO   

Witam;

stosunki polsko - [h]amerykańskie są nadal "nakolanne". My do nich na kolanach a oni nas niemal kijem. Dwie kwestie w polityce raczej zespojone ze sobą:

1. Jeżeli jesteśmy bardzo ważnym sojusznikiem i bardzo ważnym partnerem, co zresztą mówią oficjele z Waszyngtonu przy każdej wizycie w kraju nad Wislą. Jeżeli tak jest to w takim wypadku oznacza to tyle, że jesteśmy traktowani bardzo poważnie i uczestnicząc w zawieruchach politycznych coś dla siebie wyzyskujemy

2. Jeżeli jesteśmy bardzo ważnym partnerem to pewne nasze obawy są brane pod uwagę, lub bez względu na różne nasze bzdurne dzialania są "niezauważane" we wzajemnych kontaktach.

Czy tak jest? Ja raczej wątpię:

- tak zwane uzbrojenie kupowane od Wuja Sama najnowszej generacji raczej nie jest. Do tej klasy należą F-15, które raczej stoją we warsztatach i halach montażowych niż latają i patrolują niebo nad naszym krajem. Do tego off set w zasadzie realizowany i przeliczany w różnych cyferkach z przemyslu drzewnego na średnią krajową a potem przeliczany na związki z wojskiem... A przecież powinniśmy stawiać warunki: chcecie to pokażcie co macie... przecież nie jesteśmy wrogiem i chcemy się nauczyć tego czy owego.

- kolejna zawierucha ramię w ramię z Wujem Samem i jedyne co widzimy to starego typu "humvee" i ofiary, zaś tak naprawdę nie mamy nic z tych wojen pod względem gospodarczym. W tej kwestii jesteśmy "... i wiele innych pozostalych krajów, które w tej kwestii zgadzają się w tej sprawie z przedstawicielami Waszyngtonu, m.in. ..."

Poza tym kiedy tak naprawdę wygraliśmy coś realnego w negocjacjach z Waszyngtonem? [nie mówię o dyskusjach Europa vs USA, tylko dzięki laszeniu się do portek Wuja S.]

pozdr

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.