Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Achilles

Dlaczego akurat politeizm?

Rekomendowane odpowiedzi

Achilles   

W większościach starożytnych cywiliazcji spotykamy wielobóstwo. Dlaczego tak jest? Czy pomysły na stworzenie własnej religii cywilizacyjnej płyneły już z istniejącej?

Zapraszam do dyskusji.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Politeizm był tak popularny, gdyż ludzie starali sobie wytłumaczyć występowanie różnych zjawisk (a czasem anomalii) w zrozumiały dla siebie sposób. Dlatego bogowie mieli swoje "specjalizacje".

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Estera   

W starożytnym Egipcie każde działanie wymagało boskiej obecności i opieki. Czcią darzono również to, czego się bano. To mogło mieć wpływ na wielobóstwo, potrzebę wierzenia w bóstwa patronujące poszczególne dziedziny życia.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Narya   

Myślę, ale to jest takie moje myślenie, gdyż specem od czegokolwiek tu nie jestem, że politeizm wywodzi się z religii pierwotnych, animizmów, toteizmów etc.

Zauważcie taką analogię:

-kult ognia, błyskawicy, innych zjawisk przyrodniczych

-kult słońca i księżyca

-religie starożytnych cywilizacji - bogowie słońca najwyżsi, bogowie wód, bogowie ziemi, bogowie śmierci, bogowie pracy (kowale, rzemieślnicy, rolnicy, etc), etc.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

A potem rozwój - ograniczenie zatrudnienia,, i stąd mamy monoteizm ;)

Swoją drogą, Nobla temu kto wpadł na pomysł że Bóg jest jeden :lol:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Narya   

Monoteizm był praktyczny dla mas wiernych, a nie dla świątyń i kast kapłańskich. Choćby z tego powodu, że łatwiej i oszczędniej modlić się i składać ofiary do jednego niż do kilku.

Zresztą politeizm to prawie (prawie!) monoteizm, który jest zbitką politeizmu.... hm, hm, to znaczy wielu bogów połączono w jednego. :lol:

Swoją drogą ciekawe czy chrześcijanie-katolicy rzymscy - to wyznawcy politeizmu już czy jeszcze monoteizmu (to ad hoc dogmatu o Trójcy Św.).

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Achilles   
Zresztą politeizm to prawie (prawie!) monoteizm, który jest zbitką politeizmu.... hm, hm, to znaczy wielu bogów połączono w jednego.

Zwłaszcza dlatego, że mamy zawsze w każdej religii politeistycznej najważniejszego boga. Czyli mamy głównego absoluta? Mamy.

Zastanawia mnie właśnie czy ludziom nie byłoby łatwiej tłumaczyć sobie stworzenia i rządzenia światem przez jednego boga? Przecież oszczędziłoby to tylko obchodzenia rygorystycznych obrzędów. A może starożytni zachowywali politeizm, by mieć rozrywkę z świąt?

A tak na marginesie: najwięcej bogów i bożków mieli „początkowi” Rzymianie. Jak to kiedyś skomentował pewien filozof (?) - jeden bóg trzyma drzwi, drugi jest odpowiedzialny za zawiasy, trzeci za klamkę, czwarty za przejście przez nie, kolejny za coś innego, następny też... i robi nam się wielka plątanina. Przecież tego aż nie można zapamiętać!

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
puella   
W większościach starożytnych cywiliazcji spotykamy wielobóstwo. Dlaczego tak jest? Czy pomysły na stworzenie własnej religii cywilizacyjnej płyneły już z istniejącej?

Drogi Achillesie, w starożytnych politeistycznych religiach był Bóg jeden najważniejszy no i masa poślednich.

W katolicyzmie chociażby - jest jeden główny Bóg, mamy jego syna (też boga). Do tego olbrzymia "czeladka" patronów od spraw wszelkich, do których się modlimy. Praktycznie to daleko od starożytnych nie odeszliśmy :lol: - potrzebujemy takiej opcji.

Co do pomysłu na religię czerpanego z wcześniejszych, to wszystko wskazuje na to, że tak jest. Chrześcijaństwo dla przykładu na judaizmie bazowało, doczepiając sporą ilość tradycji pogańskich.

Pozdrawiam.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Achilles   
jest jeden główny Bóg, mamy jego syna (też boga). Do tego olbrzymia "czeladka" patronów od spraw wszelkich

No to czyli sama tak sądzisz - jest jeden Bóg, Jezus nie jest bóstwem, święci i patroni też. Za to w politeizmie (jak sama nazwa wskazuje) mamy wielu bogów a do tego jeszcze różnego rodzaju demony, herosi i inni kształtujący daną religię.

Różnica między mono- a politeizmem jest taka, że czcimy albo jednego, albo wielu - a nie uznajemy jako świętych czy błogosławionych. : )

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
puella   
jest jeden główny Bóg, mamy jego syna (też boga). Do tego olbrzymia "czeladka" patronów od spraw wszelkich

No to czyli sama tak sądzisz - jest jeden Bóg, Jezus nie jest bóstwem,

Nie wiedziałam, że sama tak sadzę, jakoś mi się wydaję, że wedle doktryny kościoła Jezus jest też bogiem. Skoro jednak jestem w tym poglądzie osamotniona, to według ogółu kim on jest?

Pozdrawiam.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Narya   
Chrześcijaństwo dla przykładu na judaizmie bazowało, doczepiając sporą ilość tradycji pogańskich.

Chrześcijaństwo na judaizmie, a judaizm czerpał szerokimi garściami z religii sumeryjskiej, która była politeistyczną. :lol:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
puella   

Narya, no i jeszcze nie mało z tradycji politeistycznej Grecji i Rzymu sobie ta teoretycznie :lol: monoteistyczna religia przyswoiła.

Achilles, jeszcze jedno- ja rozumiem na czym polegają różnice między politeizmem i monoteizmem, ale trzymając się tych ram, to żadna religia monoteistyczna w praktyce nią nie jest - moje osobiste przemyślenia. 8)

Pozdrawiam.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Achilles   
według ogółu kim on jest?

Mamy przecież takie coś, co nazywane jest głównymi prawdami wiary, już pierwszy punkt przekazuje nam najważniejszą senstencję: Jest jeden Bóg. Jeden to jeden, widocznie Jezus jest Synem Bożym (lub kimś innym), ale na pewno nie bóstwem. W monoteizmie nie ma miejsca na "mniejszych" bożków.

trzymając się tych ram, to żadna religia monoteistyczna w praktyce nią nie jest - moje osobiste przemyślenia

Przekierowuję do w/w argumentów. : )

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
puella   
Mamy przecież takie coś, co nazywane jest głównymi prawdami wiary, już pierwszy punkt przekazuje nam najważniejszą senstencję: Jest jeden Bóg. Jeden to jeden, widocznie Jezus jest Synem Bożym (lub kimś innym), ale na pewno nie bóstwem. W monoteizmie nie ma miejsca na "mniejszych" bożków.

Jakoś mi tu "herezją" ariańską zalatuję.. :lol:

To ja może bardziej przekonywająco uargumentuję swoje zdania. :twisted:

Na synodzie w Nicei -rok 325- uznano, że oficjalną doktrynę co następuję: Chrystus jest prawdziwym Bogiem od prawdziwego Boga pochodzącym, zrodzony a nie stworzony, współistotny (homousios) Ojcu. W credo chyba to jest zawarte. Rozwijając to współistnienie, uargumentowano to tym, że Chrystus będąc tej samej substancji co Ojciec jego, tak samo w jego boskości uczestniczy. A jak się ma kontrowersyjna doktryna o Trójcy świętej do jednego Boga? No i co z "księciem ciemności" ?

Pozdrawiam ciepło.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Achilles   
Jakoś mi tu "herezją" ariańską zalatuję... :lol:

Moje zdanie jest tylko potwierdzane dzisiejszym "małym katechizmem". ; )

Poza tym każdy z Nas ma coś z Boga. W końcu pierwsi ludzie zostali wg Biblii stworzeni przez Wszechmogącego, dlatego zgodnie z drogą ewolucji, mamy w sobie cząstkę nieśmiertelności. :mrgreen:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.