Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Estera

Łacina używana w średniowieczu

Recommended Posts

Estera   

Jaka była łacina używana w średniowieczu? Jak ją zmieniano w stosunku do tej używanej przez starożytnych Rzymian?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Narya   

Na pewno łacina starożytna z czasów Wergiliusza była inna niż w czasach Iwo z Chartres. Na pewno zmienił się styl literacki i kanony pisarstwa, postawiono na wiele innych cech. Wprowadzono m.in. kanon anonimowości, pokory, skruchy, poczucia winy wynikającego ze strachu przed Sądem Bożym, etc.

Więc z powodu zmiany w stylach pisania w literaturze łacina się zmieniała, ale nie mam pojęcia czy lingwistycznie też. To już musi jakiś znawca albo romanista wypowiedzieć się. :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites
Estera   

Bazylow określił łacinę średniowieczną następująco: łacina średniowieczna to niemal rynsztok. Użył też innych określeń: "wulgarna", "zepsuta", "barbarzyńska". Cóż- powstawały nowe pojęcia, trzeba było łacinę wzbogacać. Inaczej rzecz się miała w dobie renesansu- zaczęto używać języków narodowych, zatem łacinę można było oczyszczać i dbać o jej kunszt (przynajmniej ja to tak widzę :lol: ). Pozwolę sobie jeszcze raz zacytować Bazylowa: Łacina średniowieczna nie mogła być wzorowa, bo nie prowadzono systematycznych studiów nad językiem i nad literackim dziedzictwem Rzymu.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Narya   

Dziwne, żeby wysokiej klasy łaciną posługiwali się Frankowie w V wieku. Jestem ciekawy ilu z nas potrafi mówić łaciną Cycerona albo Wergiliusza? :lol:

Nie było z łaciną tak źle w średniowieczu. Nie pamiętam dokładnie (poprawcie mnie jak się kopnąłem).. ale istniały dwa rodzaje łacin: ta zepsuta jak tu przytoczyłaś Estero i ta szlachetna (w kręgach Rzymian rdzennych, a później elit, głównie niektórych duchownych piszących kroniki i przepisujących starożytne teksty).

Share this post


Link to post
Share on other sites
Mati64   

Łacina była wówczas językiem uniwersalnym, jej znajomość była dość powszechna. Była używana dużo częściej niż greka, stosowana np. w trakcie mszy świętych. 

Share this post


Link to post
Share on other sites
Mati64   

Nie chodziło mi o powszechność w znaczeniu sensu stricto tylko o powszechność wśród wszystkich ludzi wykształconych. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.