Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
dzionga

Najsławniejsi powstańcy

Rekomendowane odpowiedzi

Leuthen   
Swoją drogą to ciekawe, że tacy powstańcy, którzy nie pełnili jakichś mocno ważnych funkcji są bardziej żywi w naszej świadomości niż chociażby dowódcy poszczególnych dzielnic...

Bo dowódcy poszczególnych dzielnic rzadko są np. patronami szkół i nie mówi się o nich na lekcjach w szkole, a o K.K. Baczyńskim mówi się choćby na lekcjach polskiego omawiając literaturę lat wojny i okupacji.

PS Jestem absolwentem szkoły podstawowej im. K.K. Baczyńskiego. Trudno nie kojarzyć tej postaci z powstaniem, skoro niemal codziennie przez 8 lat widziałem na ścianie w szkole jego portret :P

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   
Bo dowódcy poszczególnych dzielnic rzadko są np. patronami szkół i nie mówi się o nich na lekcjach w szkole, a o K.K. Baczyńskim mówi się choćby na lekcjach polskiego omawiając literaturę lat wojny i okupacji.

Swoją drogą to zastanawiające, że znacznie częściej ludziom kojarzą się szeregowi Powstańcy, niż dowództwo. Poza "Borem" i "Monterem" raczej mało mówi się o dowódcach Powstania.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Szumo   
Swoją drogą to zastanawiające, że znacznie częściej ludziom kojarzą się szeregowi Powstańcy, niż dowództwo.

To chyba normalne, że historia zwykłych ludzi jest nam bliższa. To od nich zależało powstanie i jego wybuch. Dowództwo samo by nic nie zrobiło.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Pancerny   
Swoją drogą to zastanawiające, że znacznie częściej ludziom kojarzą się szeregowi Powstańcy,

Może dlatego, że Ci ludzie jeszcze żyją, i to oni opowiadają jak, jak przebijali się kanałami, jak czekali na pomoc Stalina...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   
Dowództwo samo by nic nie zrobiło.

Ale o "Radosławie", "Witoldzie" czy też "Motylu" nie mówi się tak dużo.

Może dlatego, że Ci ludzie jeszcze żyją, i to oni opowiadają jak, jak przebijali się kanałami, jak czekali na pomoc Stalina...

Żyje jeszcze wielu Powstańców, o których mało się mówi. Przecież "Bór", "Monter" czy też "Morro" już nie żyją, a jednak są jednymi z lepiej znanych postaci.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
dzionga   
Bo dowódcy poszczególnych dzielnic rzadko są np. patronami szkół i nie mówi się o nich na lekcjach w szkole

No i właśnie to jest zaskakujące, że nie dowódcy, a zwykli powstańcy mają taką sławę, że npatronują szkołom.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
supelek   
Najsławniejszy? Pierwszą postacią która przychodzi mi na myśl, jest "Radosław".

Albinos z całym szacunkiem ale mylisz pojęcie "najsławniejszy" z "najlepszy".

Bez dwóch zdań jeśli zapytasz przypadkowego warszawiaka o najsławniejszy gros osób odpowie "Monter" lub "Bór".

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   
Albinos z całym szacunkiem ale mylisz pojęcie "najsławniejszy" z "najlepszy".

Z całym szacunkiem, ale napisałem "która przychodzi mi na myśl". Poza tym zauważ, że większość osób w tym temacie pisze o Powstańcach, których sami najlepiej kojarzą. I gdzie napisałem, że to postać znana ogółowi? Rozumiem, że nie mogę mieć innego zdania, niż ponoć ma "ogół":)? Ale akurat tak się składa, że wśród moich znajomych, którzy historią Powstania niespecjalnie się interesują, gen. Mazurkiewicz jest jedną z lepiej znanych postaci tego wydarzenia. Tak więc ze swoich doświadczeń stwierdzam, że jest całkiem nieźle znaną osobą. Nie znam żadnych badań odnośnie problemu, aby móc z całym przekonaniem stwierdzić, że mam rację. Ale i tak co roku się o nim wspomina w mediach. Nawet w wydanym niedawno Ospreyu, "Radosław" był jednym z trzech dowódców Powstania, których opisał autor (przy bodaj 8 niemieckich). Podejrzewam, że nie przez przypadek.

Bez dwóch zdań jeśli zapytasz przypadkowego warszawiaka o najsławniejszy gros osób odpowie "Monter" lub "Bór".

Wiesz, a to ciekawe, bo jeszcze parę lat temu o "Monterze" mało kto słyszał. No i prosiłbym o dowód, że tak jest. Bo "bez dwóch zdań", nie przekonuje mnie... Choć boję się, że jakbym zapytał przypadkowego warszawiaka, to nic by nie odpowiedział.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   

Jeszcze odnośnie "Radosława": http://www.konserwatyzm.pl/publicystyka.php/Artykul/3618/

Sam wstęp. Autor tego tekstu jak widać nie ma wątpliwości co do tego, kto był najsławniejszym dowódcą Powstania. Dlatego tym bardziej nie rozumiem, co takiego dziwnego było w tym, co wcześniej pisałem...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.