Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
dzionga

Najsławniejsi powstańcy

Rekomendowane odpowiedzi

dzionga   

Chyba każdy słyszał o jakimś powstańcu. Zastanawiałam się, który zasłużył na miano najsławniejszego?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   

Najsławniejszy? Pierwszą postacią która przychodzi mi na myśl, jest "Radosław". I nie jest to spowodowane faktem, iż od dawna jestem pod wrażeniem jego postawy i zdolności dowódczych. Niemalże od kiedy pamiętam zawsze jego postać, kiedy nawet jeszcze nie zdawałem sobie do końca sprawy z tego kim był, budziła u mnie duże zainteresowanie. Gdy trafiałem na jakieś wzmianki o nim, od razu utwierdzałem się w przekonaniu, że był kimś niezwykłym. Otaczała go taka mgiełka tajemniczości. Gdy byłem w 60 rocznicę Powstania w MPW, zacząłem się przysłuchiwać pewnej rozmowie. Kilku mężczyzn, czy zawodowi historycy czy też fascynaci tematu, tego nie wiem, rozmawiało właśnie na temat "Radosława". Stałem i słuchałem jak zaczarowany.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
dzionga   

W naszych przypadkach to pierwsze osoby, o których usłyszeliśmy wzbudziły największe emocje :) Ja jak przeczytałam pierwszą książkę o Powstaniu to byłam po prostu zafascynowana Andrzejem "Morro" i to właśnie jego postać od razu kojarzy mi się z Powstaniem.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   
W naszych przypadkach to pierwsze osoby, o których usłyszeliśmy wzbudziły największe emocje :lol:

Nie do końca ;) Pierwszą postacią o której usłyszałem był "Monter", potem "Bór". Znacznie większy wpływ miała tutaj dla mnie ta tajemnica, jaka otaczała dowódcę KeDywu.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
widiowy7   

A dla mnie, paradoksalnie, zaczęło się od "Antka Rozpylacza". Pacholęciem jeszcze będąc, do tego mocno nieczytatym, byłem z Rodzicami w Alejach Jerozolimskich. Tam mi przeczytali treść tablicy poświęconej temu żołnierzowi.

I tak to się dla mnie zaczęło.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Gdy myślę o przywódcach powstania na myśli mam "Montera", a potem "Radosława" - bo to imię mojego brata :lol:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
dzionga   
Nie do końca :lol: Pierwszą postacią o której usłyszałem był "Monter", potem "Bór". Znacznie większy wpływ miała tutaj dla mnie ta tajemnica, jaka otaczała dowódcę KeDywu.

No ja też nie jestem pewna czy pierwszą osobą, o której usłyszałam był Andrzej Morro, ale on mi się tak wbił w pamięć, że nikt inny go nie przebił w mojej hierarchii ;)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Nie będe oryginalny jak powiem, że dla mnie najsławniejsi to "Andrzej Morro" a następnie "Radosław", choć pierwszym powstańcem, który wywarł również ogromne wrażnie jak poprzednicy jest Janek Rodowicz "Anoda", którego poznałem w Kamieniach na szaniec.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
dzionga   
pierwszym powstańcem, który wywarł również ogromne wrażnie jak poprzednicy jest Janek Rodowicz "Anoda", którego poznałem w Kamieniach na szaniec.

Każdy z ludzi, który zdecydował się na walkę miał w sobie tą niezwykłą odwagę charakterystyczną dla pokolenia Kolumbów i w gruncie rzeczy każdy z nich był niezwykły. Niestety nie o wszystkich możemy przeczytać i nie każdy może być dla nas tak wyjątkowy i bliski jak bohaterowie lektur :lol:

Dobra, bo zaczynam robić off topa ;)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Szumo   

Dla mnie najlepiej z powstaniem kojarzą się takie osoby jak wyżej, czyli Morro, Radosław czy Bór lub Monter. Jednak wydaje mi się, że współczesne społeczeństwo najlepiej kojarzy takie osoby jak Marek Edelman, Władysław Bartoszewski czy Miron Białoszewski z powodu tego iż często dzisiaj się o nich mówi, często na ich książki się powołuje.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   
najlepiej kojarzy takie osoby jak Marek Edelman

W przypadku powstania w getcie to zgoda, ale jakoś nie wydaje mi się, aby dla naszego społeczeństwa pierwszym skojarzeniem miałby być właśnie on. Bartoszewski i Białoszewski to i owszem, ale nie Edelman.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Leuthen   
czy Miron Białoszewski

Miron Białoszewski nie walczył w powstaniu z bronią w ręku (chyba że przyjmiemy definicję, że powstańcem był każdy Polak, który był wtedy w Warszawie).

Z powstaniem kojarzy mi się wiele postaci. Z mężczyzn chyba najbardziej K.K. Baczyński, poeta-żołnierz. Z kobiet - "Saniatariuszka Małgorzatka" ;)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   
Z kobiet - "Saniatariuszka Małgorzatka" ;)

Skoro o kobietach mowa, to pierwszą osobą jaka przychodzi mi na myśl jest Irena Hiller (Szlaszewska) "Jagoda" z baonu "Dzik". Ten jej niesamowity uśmiech...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Z mężczyzn chyba najbardziej K.K. Baczyński, poeta-żołnierz.

Jeśli już o znanych poetach to zaliczyłbym do tego grona Janka "Bonawenturę" Romockiego.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
dzionga   

Swoją drogą to ciekawe, że tacy powstańcy, którzy nie pełnili jakichś mocno ważnych funkcji są bardziej żywi w naszej świadomości niż chociażby dowódcy poszczególnych dzielnic...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.