Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
Achilles

Hammurabi VS Nabuchodonozor II

VS  

11 members have voted

 1. 1.

  • Hammurabi
   3
  • Nabuchodonozor II
   4


Recommended Posts

Achilles   

Dwaj niezwykle ważni władcy świetności mezopotamskiej. To oni najczęściej kojarzeni są z krajem między rzekami i odwrotnie. Obaj byli poteżni, a ich imię za tamtych czasów było na ustach każdego. Zbudowali świetnie prosperujące i silne państwo.

Teraz tylko jedna kwestia - który był najlepszy? Przecież tytuł najlepszego może należeć tylko do jednego.

Według Ciebie kto zasługuje bardziej na owy przydomek. Kogo czasy są bardziej zapamiętywane jako jedyna najmocniejsza potęga świata? Dlaczego tak sądzisz?

Poza udziałem w dyskusji zapraszam do głosowania w ankiecie.

Share this post


Link to post
Share on other sites
puella   

Według mnie, to tytuł najlepszego władcy należy się Nabuchodonozorowi. Chłopina jak by nie patrzeć "wymiatał". Dał do wiwatu Egiptowi, podbił Jerozolimę, Fenicję. Doskonale radził sobie z buntami.

Rozbudował i zabezpieczył państwo - troszeczkę pieniędzy z tych podbojów nałupał. Mury obronne Babilonu, ze słynną bramą Isztar, to wszak "jego" dzieło, tak jak np. świątyni Marduka.

No i te legendarne ogrody... :wink:

Co do Hammurabiego, to jego wyczyny bardziej "prowincjonalne" były. No i patrzymy na jego osobę głównie przez pryzmat jego kodeksu...

Taka subiektywna ma ocena.

Pozdrawiam.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Narya   

Ja uważam, że lepszym był Hammurabi. Na tytuł najlepszego mogli zasłużyć tylko bogowie sumeryjscy-akadyjscy. :wink:

Hammurabi zjednoczył i przebudował kraj (nie tylko kodeks). Zwłaszcza ziemie północne Mezopotamii i przeorganizował gospodarkę. Choć de facto na polach bitew ustępuje miejsca Nabuchodonozorowi.

Zresztą dziwne porównanie obu władców. Obaj byli najlepsi w swoim czasie. :wink:

Share this post


Link to post
Share on other sites
Achilles   

Ok, no to teraz ja się wypowiem na ten temat. :}

Moim zdaniem lepiej wypada (jak nie nie najlepiej) Nabuchodonozor II w historii całej Mezopotamii i tym pojedynku. Dlaczego tak uważam?

Już jako książę pokazał swoją moc i odwagę w 605 r. p. n. e. w bitwie pod Karkemisz dając do zrozumienia Necho II, że zadarł z nieodpowiednim człowiekiem. : >

Jedyną wadę jaką dostrzegam u niego, są losy ostatnich dni wielkiego władcy. Cierpiał na "haniebną" chorobę - likantropię. Uważał siebie za zwierzę - co gorsza - za świnię. Świetnie ten stan ukazał pewien malarz (William Blake ?) w swoim obrazie. Niestety nie wygląda w takim ujęciu Nabuchodonozor II jak ten, który jeszcze kilka lat temu rządził ogromną potęgą.

Poza tym nie możemy zapomnieć o Wieży Babel i wiszących ogrodach Semiramidy (Dlaczego Semiramidy? Przecież królowa Semiramida żyła bardzo długo przed królem, a wzmianki o niej zachowały się nieliczne. Nie wiadomo.) W końcu żeby zwrócić uwagę na siebie Antypatera (twórcy listy 7 cuców świata starożytnych), trzeba było stworzyć coś nieziemsko pięknego...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tyle, że:

nie ma pewności co do lykanotropii

- nie ma pewności, iż uważał się za świnię

- Blake w swym przedstawieniu władcy nie tyle chciał pokazać jego chorobę, co wskazać na zniewolenie wynikające z nieprawidłowego odczytywania Biblii.

/"Double vision: literary palimpsests of the eighteenth and nineteenth centuries" red. Darby Lewes/

Edited by secesjonista

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.