Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Estera

Napoleon w sztuce i kulturze

Rekomendowane odpowiedzi

Estera   
O ile dobrze kojarzę, to jest to całkiem niezły film, ale na wielkie szczęście nie zdążyli go pokolorować.

Zdążyli...Oglądałam go wczoraj w kolorze. Stracił z pewnością klimat.

Muzyka w filmie to "Eroica"- czyli utwór, który Beethoven dedykował Napoleonowi, a potem dedykację cofnął...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Narya   

To dobrze że go nie oglądałem wczoraj. Pozostanę przy ekspresji emocji przy filmie czarno-białym. :D

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Estera   
Co jak co, ale tutaj malarz sobie pofantazjował. Bonapartyści pewnie pokochali ten obraz.

Tak- David stworzył obraz, który Bonapartyści i Napoleonka kochają. Ale pofantazjował- owszem. Przełęcz św. Bernarda Napoleon przekraczał na ośle chyba lub mule- pamięć zawodzi, na pewno nie na takim pięknym rumaku. Obraz jest jednak cudowny. Ten ruch, strój Napoleona, spojrzenie, gest- arcydzieło!

Zauważyłem też, że chyba nie ma (jeszcze!) malowidła, które by pokazywało Napoleona w hańbie lub postawie mogącej sprawić, że (dzisiaj żyjący) Napoleon mógłby się jej wstydzić.

Jest obraz prezentujący wodza po bitwie pod Waterloo. Oglądając kopię tego obrazu w muzeum, jakieś panie stwierdziły, że chyba był pijany. Podeszłam wówczas słysząc tę rozmowę i objaśniłam, że Napoleon nigdy się nie upijał. Obraz po prostu pokazuje dramat, upadek tego człowieka.

http://img514.imageshack.us/img514/1383/po...7848127npx1.jpg

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Achilles   
malarz sobie pofantazjował

Zapewne! Nie tylko wskazuje na to centrala obrazu, ale lewy dolny róg i ten superaśny napis. xD

Jest obraz prezentujący wodza po bitwie pod Waterloo. Oglądając kopię tego obrazu w muzeum, jakieś panie stwierdziły, że chyba był pijany. Podeszłam wówczas słysząc tę rozmowę i objaśniłam, że Napoleon nigdy się nie upijał. Obraz po prostu pokazuje dramat, upadek tego człowieka.

Sądzę, że Napoleon nie mógłby się wstydzić swojego wizerunku na tym rysunku. W końcu wiedział wiele i zapewne kwestie psychologiczne były w jego osobie opanowane. Załamanie nie jest cechą uważaną za wadę, tak myślę...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Estera   
Sądzę, że Napoleon nie mógłby się wstydzić swojego wizerunku na tym rysunku. W końcu wiedział wiele i zapewne kwestie psychologiczne były w jego osobie opanowane. Załamanie nie jest cechą uważaną za wadę, tak myślę...

Ale spójrz: cesarz, potęga, zwycięzca spod Piramid, Marengo, Austerlitz, Jeny, światły prawodawca, ten, który miał u swych stóp monarchów, siedzi po przegranej na krześle załamany, z beznadziejnym wzrokiem utkwionym nie wiadomo gdzie. Załamanie nie jest wadą- to oczywiste. Jendak takie ukazanie zwycięzcy, który dyktował warunki Europie, jest dość porażające.

Abdykacja Napoleona:

http://images.google.pl/imgres?imgurl=http...ficial%26sa%3DN

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Narya   
malarz sobie pofantazjował

Zapewne! Nie tylko wskazuje na to centrala obrazu, ale lewy dolny róg i ten superaśny napis. xD

Mam nadzieję, że nie chodzi ci o ten napis z google? Skądś musiałem wziąć obraz, przecie nie pójdę do muzeum, nie ukradnę i nie zeskanuję go na komputer, by potem zwrócić? :D

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Achilles   

Rozumiem Twoją sytuację. :cry:

Tylko śmieję się trochę z jakości tego napisu (która jest bardzo dobra) i dostosowania go do tła - wygląda, gdyby namalował go sam twórca obrazu. =D

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Narya   

Pomijając ferelny napis google, to jest tam inny - "Hannibal".

Jakby artysta chciał zestawić Napoleona do Hannibala, przyrównać. Dziwne?

Estero w tym obrazie, który przedstawiłaś (coś dziwnego z nim jest ad hoc), to jakby tu był Napoleon - monarcha. Mniejsza o to. Nie tylko na tym, ale na innych (zwłaszcza obraz koronacji), Napoleon ubrany jest w biel (m.in.). Czyżby lubił ten kolor?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Estera   
Jakby artysta chciał zestawić Napoleona do Hannibala, przyrównać. Dziwne?

Chciał go wywyższyć, pokazać też, że idzie podobną drogą- drogą zwycięstw. Na kamieniu jest też przecież wyryte: Karolus Magnus.

Estero w tym obrazie, który przedstawiłaś (coś dziwnego z nim jest ad hoc),

Cóż takiego dziwnego?

to jakby tu był Napoleon - monarcha.

Ręki ani głowy za to nie dam- podejrzewam, że to po koronacji na króla Włoch.

Nie tylko na tym, ale na innych (zwłaszcza obraz koronacji), Napoleon ubrany jest w biel (m.in.). Czyżby lubił ten kolor?

Nie wiem czy lubił biel- podejrzewam, że tak- może jednak w szatach koronacyjnych po prostu dominuje biel...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Achilles   
w szatach koronacyjnych po prostu dominuje biel...

Biel to kolor czystości i dobra. W "motywach" koronacyjnych jak najbardziej słuszny, przecież my nie lubimy władców czerwonych ("krwią przepasanych"), lecz tych miłosiernych i miłujących wszystko co Boże.

Ale się napisało. :]

Macie może więcej ładnych obrazów, chetnie bym sobie pooglądał Napoleona... (Bez głupich skojarzeń)

Ja jakoś nie mogę znaleźć nic ciekawego.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Narya   

Obraz który pokazałaś nie jest w farbach kolorowych na twoim poście. Stąd jest taki... inny.

[ Dodano: 2008-08-04, 13:08 ]

Napoleon koronuje Józefinę, obraz pędzla Davida.

koronacja%20jozefiny.JPG

To teraz zagadka, co jest dziwnego w tym obrazie (podpowiem że chodzi o ludzi za Napoleonem). :D

http://lh6.ggpht.com/_-LxhSsngH2w/R2GGUw3l...ja+jozefiny.JPG

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Estera   
Obraz który pokazałaś nie jest w farbach kolorowych na twoim poście. Stąd jest taki... inny.

Kliknąłeś na niego? :razz:

Napoleon koronuje Józefinę, obraz pędzla Davida.

To teraz zagadka, co jest dziwnego w tym obrazie (podpowiem że chodzi o ludzi za Napoleonem).

Nie umieściłeś obrazu :D Daj link.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Estera   

Lubię filmy czarno-białe, ale nie miałam wczoraj wyjścia- leciał w kolorze, to oglądałam. Nie mogłam przegapić.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Narya   

Tak, kliknąłem i wtedy jest w porządku, ale jestem zbyt leniwy na klikanie więc oglądam pierwszą wersję na poście. ;P

Obraz jak był tak jest, więc powinien być. Dałem też linka. :D

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.