Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Narya

Poezja średniowieczna - sztuka czy kicz?

Recommended Posts

Narya   

Czy znamy wiersze poetów średniowiecznych? Czy jest to poezja z sfery sztuki czy tylko twór piśmiennictwa nic nie znaczący dla sztuki? A może ów poetyka, poezja jest kiczem artystycznym?

Zapraszam do dyskusji.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Achilles   
poezja jest kiczem artystycznym

Jak tak można!? :wtf:

Mamy przecież z tego okresu słynną Boską komedię Dantego Alighieriego! Jest to niesamowicie dopracowane dzieło, rymowane, sylabiczno-toniczne i jakże ciekawe! Przez niektórych poemat Dantego jest uważany za najlepsze, najdoskonalsze (innymi słowy: wszystko naj naj naj ;] ) świadectwo kultury i talentu pisarskiego. Chociażby wspominając to dzieło musimy zakazać używania stwierdzenia, że poezja średniowieczna to kicz lub coś w tym stylu.

Dalej - Pieśń o Cydzie. Kolejne dzieło warte uwagi wielu. Prawda, "odkopane" ponownie dopiero za czasów romantyzmu, ale chyba musiało sobie na to jakoś specjalnie zasłużyć, nie? :D Losy miłosne wraz z historią razem wzięte to nie ocenione, a prawdopodobnie najlepsze połączenie tematyczne i gatunkowe.

Dodajmy jeszcze Naszyjnik gołębicy Hazma. Raczej to pismo jest gatunkowo bliskie (a nawet bliższe) zadżal i jego autorem jest wyznawca religii muzłumańskiej (dzisiaj niedyskryminując, lecz kiedyś tak było to "rozłączane"), nie oznacza, że mamy do czynienia z kiepskim wymysłem niedoświadczonego w swoim fachu "cypiska". :}

Podsumowując: poezja średniowieczna to jedno z najważniejszych świadectw potęgi kulturowej "tysiącletniej" epoki.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Narya   

Żebym nie został wyklęty spieszę donieść, że to stwierdzenie o kiczowatości poezji średniowiecznej było pytaniem. :D

Również uważam, że poezja średniowieczna jest wybitną częścią składową sztuki. Do tych dzieł, które wymieniłeś, dopisałbym jeszcze nieśmiertelne dzieło literackie Tristan i Izolda. :D

Share this post


Link to post
Share on other sites
Brego   
poezja jest kiczem artystycznym?

Jak Tak Można !?

Wspaniały, poetycki utwór "Beowulf" to poprostu MEGA!

Share this post


Link to post
Share on other sites
Do tych dzieł, które wymieniłeś, dopisałbym jeszcze nieśmiertelne dzieło literackie Tristan i Izolda. :huh:

Którą wersję? Szczerze mówiąc nie znam żadnej wierszowanej, jeśli powstało jakieś lai o nich to proszę, zapodaj.

Czy znamy wiersze poetów średniowiecznych?

Jak widać nie.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest Marocow   
Guest Marocow

Poezja średniowieczna na pewno nie jest "kiczem artystycznym" jak to sugeruje autor tego tematu ponieważ ma swoją nie typowości i specyfikę.

Poezji średniowiecznej nie będziesz porównywał do prawdziwego kiczu którym jest disco polo bowiem to jest nie etyczne.

Do poezji średniowiecznej można się przywalić pod względem monotonności tematu którym była wiara ale to wynika z ideałów panujących w tej epoce.

pozdrow. ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Narya   

Marocow nigdzie nie stwierdziłem, że poezja średniowieczna jest kiczem. Osobiście uważam, że jest to jedna z form sztuki średniowiecznej w takiej a nie innej formie, a więc wyrazem uczuć, emocji, jakie miał poeta średniowieczny w sobie. Wyrazem - zamkniętym w sztywne karby schematyzmu.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest Marocow   
Guest Marocow

Lecz przyznasz że użycie słowa "kicz" nie jest odpowiednią formą dla wyrażenia opinii o sztuce.

(szczególnie tak starej jak średniowieczna bo w nowej to zdarzają się wyjątki)

ps. Oczywiście nic nie mam do ciebie ani do twojej wcześniejszej wypowiedzi :) .

Wyrażam tylko opinie o ogólnym stosowaniu tego słowa w sztuce.

pozdrow. ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Narya   

Tak, to prawda, że "kicz" nie jest dobrą formą do wyrażania zdania o sztuce. Trochę popełniłem antagonizmu do poezji średniowiecznej. Nie mniej to co ukrywa się pod spłaszczonym i uproszczonym słowem "kicz" jest tym obszarem sztuki średniowiecznej nieakceptowanej czy to społecznie czy przez rządzących.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Lu Tzy   
Nie mniej to co ukrywa się pod spłaszczonym i uproszczonym słowem "kicz" jest tym obszarem sztuki średniowiecznej nieakceptowanej czy to społecznie czy przez rządzących.
Pierwszy czlon tego zdania jestem w stanie zrozumiec. Rymowana lacina czy villonowe rymy namolne moga ranic wspolczesna wrazliwosc. Ale co ma do tego wladza??

Share this post


Link to post
Share on other sites
Narya   

Taki przykład: niektórzy nazywają sztukę socrealistyczną kiczem, a była ona pod kontrolą władzy państwowej. W średniowieczu również władze kościelne, ale także liczni kronikarze (którzy byli swego rodzaju rzemieślnikami sztuki) pisali na korzyść swojego sponsora-władcy. Np. literackie metafory mistrza Kadłubka.

Share this post


Link to post
Share on other sites
eginthen   

Witam ... poezja sredniowiecza to zagadnienie jest dosyc obszerne . Bez poezji sredniowiecznej nie byloby poezji wspolczesnej ...

Ale do rzeczy ... Zajme sie tutaj poezja Orientu , bo jak widze analizujecie tylko poezje Europejska . Natomiast w Azji rozwijala sie , literatura arabska , perska oraz indyjska ... perly owczesnej kultury .

Zaczne od znanego poety pochodzacego z Persji , byl nim Omar Chajjen urodzony 31 grudnia 1048 roku - zmarly 4 grudnia 1131 roku (byl on rowniez uczonym) Znany jest z napisania czterowierszy Rubajatow, w ktorych wysmiewal rozne prady filozoficzne swego czasu (zwlaszcza ortodoksyjny) oraz prowadzil zmagania z beznadziejnoscia zycia codziennego http://www.umysl.pl/podroze/430.php , tlumaczenia na jezyk polski dokonal J.A.Swiecicki , Fr. Ks. Puslawski oraz inni ...

Polecam sa warte przeczytania

pozdr.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Inga   

Żeby nie ściemniac po próżnicy i nie produkowac literek bez potrzeby, z prawdziwą przyjemnością zapodaję link do Pieśni nad pieśniami w przekładzie Tomasza ze Zbrudzewa.

Dotąd jestem po ogromnym wrażeniem tego przekładu wziąwszy pod uwagę czasy w jakich powstał, i przyrówniując go do dzisiejszych wersji tak absurdalnych, że aż zdziwienie człowieka ogarnia... :wink:

Share this post


Link to post
Share on other sites
eginthen   

Witam Inga , bardzo ladna , poprostu natchniona jest ,, Piesn nad Piesniami ,, bo natchnione jest uwielbienie kobiety przez mezczyzn , milosc jest czyms ponadczasowym :wink:

Dlatego czyta sie z lezka w oku...

pozdr.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.