Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Constantine

Pielęgnacja mieczy średniowiecznych

Rekomendowane odpowiedzi

Lu Tzy   

Polecam WD 40 do czyszczenia, "Renneissance Wax" do konserwacji (mam to swinstwo od kumpla, co sie za oceanem bawi w SCA). Moga byc i niektore woski do karoserii.

Do odrdzewiania opancerzenia - cola.

Odradzam olej lniany, bo strasznie smierdzi i babrze.

Wszystko to, oczywiscie, jezeli po prostu chcesz dobrze dbac o swoje miecze, nie w ramach koszernej rekonstruktywy.

PS. Absolutnie odradzam tykanie chocby i rekonstrukcyjnego 'lomomiecza' kosmetykami do nihonto. Nawpycha sie dranstwa w kazda szczeline, a przyzwoity miecz nie da sie zdemontowac jak katana. W dodatku te specyfiki nie zawieraja ani krzty oleju. Tylko poleruja, lecznie konserwuja.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

A ciekawe jak to było w wiekach średnich? Może jacyś koledzy z FREHY mogliby pomóc?

Pozdrawiam.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Lu Tzy   
A ciekawe jak to było w wiekach średnich? Może jacyś koledzy z FREHY mogliby pomóc?

Pozdrawiam.

Niby tak, ale odradzam. Freha ma charakter kolka wzajemnej adoracji.

Tak zadane pytanie wywolalo by lawine sarkastycznych postow; moze dwudziesty by cos na temat powiedzial...

A zeby na temat :lol: , to jesli superhistorycznie, to olej lniany. Ale nie latwo dostepny pokost, tylko prawdziwny olej lniany.

I obsluga: jezeli tniesz cos, niewazne co - dynie, kabanosy, butelki z woda - to potem trzymac trza miecz glownia w dol, zeby woda sie nie gromadzila w szczelinach jelca i rekojesci.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Niby tak, ale odradzam. Freha ma charakter kolka wzajemnej adoracji.

Tak zadane pytanie wywolalo by lawine sarkastycznych postow; moze dwudziesty by cos na temat powiedzial...

A to ciekawe spostrzeżenie. Zawsze słyszalem, ze jest przeciwnie ... ze na FREHA to sie strasznie kłocą i obrazają jedni drugich. A teraz, ze to jednak jedno wielkie kolko wzajemnej adoracji .. nota bene 10-tysiecznej. ;)

Constantine :

Gwarantuje, ze tak zadane pytanie nie wywoła tam lawiny sarkastycznych postów.

Jest nawet dzial : http://www.freha.pl/index.php?showforum=154 - z poradami technicznymi, których szukasz. I twoje pytanie bylo juz nie raz poruszane.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Pancerny   
ze na FREHA to sie strasznie kłocą i obrazają jedni drugich. A teraz, ze to jednak jedno wielkie kolko wzajemnej adoracji .. nota bene 10-tysiecznej. ;)

Jestem na Fresze już kilka lat i nikt nigdy mnie nie obraził, wręcz przeciwnie, jeszcze nikt nigdy nie odmówił mi pomocy.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Lu Tzy   

Moja wypowiedz to wynik dluzszej niz rok obserwacji. Kolko wzajem sie kochajacych jest niewielie. Co wiecej, takich kolek jest kilka, porozmieszczanych w dzialach roznym epokom poswieconym.

Kazde prawie neofickie pytanie, jakie tam wylapalem, spotkalo sie z wieloma, ze trony zasiedzialcow, komentarzami w stylu "poszukac, bo jest w necie".

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Kazde prawie neofickie pytanie, jakie tam wylapalem, spotkalo sie z wieloma, ze trony zasiedzialcow, komentarzami w stylu "poszukac, bo jest w necie".

Nie wiem co masz na myśli, ale ja zadałem tam pytanie raz. Na temat barwy butów husarskich. Zero komentarzy, zero odpowiedzi. Za to na forum Warchoły i pijanice uzyskałem odpowiedź. Tak poza tym, to bardzo miło mi jest na Fresze ;)

Pozdrawiam.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Pancerny   
Na temat barwy butów husarskich.

Ostatnio zadałem pytanie o czapce napoleońskiej i dostałem odpowiedź. :razz:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomasz N   

Co do mieczy średniowiecznych, to istotny jest sposób pozyskania. Jeżeli cały czas był przechowywany w dobrych warunkach, to konserwacja nie odbiega od sposobów dla współczesnego żelastwa. Ale jak z wykopki (to nielegalne i nie popieram) i znacznie skorodowany, to najlepiej do wody lub owinąć mokrą szmatą żeby nie wysechł. I nie czyścić powierzchni! Następnie załatwić po znajomości w jakiejś hucie umieszczenie w komorze wodorowej. Tu chodzi o korozję międzyziarnową żelaza. Działanie gorącym wodorem jest jedynym sposobem jej usunięcia.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.