Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Kadrinazi

Bitwa pod Wierzchowiczami - 27/11/1655

Rekomendowane odpowiedzi

Szukam sobie akurat infromacji o armii litewskiej w okresie 1654-1667 i w bardzo interesującym artykule Andrzeja Rachuby 'Wysiłek mobilizacyjny Wielkiego Księstwa Litewskiego w latach 1654-1667' (Studia i Materiały do Historii Wojskowości, T.XLIII) znalazłem wzmiankę o tej bitwie. Praktycznie nic o niej nie wiem, może ktoś z Forumowiczow słyszał coś więcej? Poniżej wrzucam to co znalazłem.

W bitwie pod Wierzchowiczami, stoczonej 27 listopada 1655 roku siły litewskie (czyżby dowodzone przez Pawła Jana Sapiehę?) zostały pobite przez wojska moskiewskie Semena Urusowa. Z jednostek litewskich ktore wzięły udział w bitwie znam tylko te ktore zostały zniszczone :) :

- dwie chorągwie dragonii Krzysztofa Potockiego,

- chorągiew dragonii Jana Romanowskiego

- chorągiew piesza Michała Kazimierza Radziwiłła.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Podbijam temat - schował się głęboko, a może ktoś z nowych forumowiczow wie coś o tej bitwie? Porażka Litwinow musiała być całkiem znaczna. Jej następstwem było (przynajmniej czasowe) uznanie przez Pawła Jana Sapiehę protekcji szwedzkiej.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Hurrra, wreszcie coś mam - interesujący opis starcia i walczących stron można znaleźć w pracy Jacka Płosińskiego 'Potop szwedzki na Podlasiu 1655-1657', wydanej przez Infort Editions w 2006 roku. Próbuje jeszcze 'załatwić' sobie dokładniejszy ODB sił moskiewskich od znajomego z Rosji - powinno się uskładać z tego coś ciekawego na temat tych starć.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Udało mi się dopaść zestawienie sił moskiewskich z pracy Olega Kurbatowa, dane inne niż u p. Jacka Płosińskiego:

Moskiewski korpus Urusowa - bitwy pod Brześciem i Wierzchowicami - jesień 1655 r.

W bitwie pod Brześciem armia liczyła 3800-4300 ludzi (oceny moskiewskie)

I. Pułk Urusowa:

- 14 sotni jazdy bojarskiej - 1 033 ludzi

- 1 sotnia kozakow służebnych - 323 ludzi

II. Pułk kniazia Jurija Barianickiego

- 8 sotni jazdy bojarskiej - 712 ludzi

- 2 sotnie kozakow służebnych - 257 ludzi

W skład korpus wchodziły też dwa regimenty 'nowogo stroja' - początkowo wystawiono je jako oddziały piesze, ale w tej kampanii służyły jako 'dragunskij stroj':

- regiment płk. Martina Korchichela, złożony z rekrutow z rejonu Ołoniecka (regiment osiadły) - 1200 ludzi (nieznana liczba i wielkość kompanii)

- regiment płk. Iwana Swana - złożony z rekrutow z rejonu Somer (? tak to jest jak się ma dostęp tylko do angielskiego tłumaczenia) (regiment osiadły) - ok. 600-700 ludzi w 5 kompaniach.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tofik   
(czyżby dowodzone przez Pawła Jana Sapiehę?)

Zdaje się, że tak, tak podają Merita jmp. Stanisława z Lipnik Lipnickiego, marszałka mozyrskiego, starosty sejweńskiego, wżuńskiego etc., pułkownika JKM i M. Nagielski, Pułkownik Stanisław Lipnicki. Przyczynek do problematyki awansu kadry zawodowej armii Wielkiego Księstwa Litewskiego, (w:) Litwa w epoce Wazów, red. W. Kriegseisen, A. Rachuba, s. 329.

bitwy pod Brześciem i Wierzchowicami

I co ważne, nie należy mylić obydwu bitew, Brześć (23 listopada 1655 r.) to duże zwycięstwo litewskie odniesione dzięki rozbiciu lewego skrzydła wroga złożonego z oddziałów Kuźmy Kozłowa. 25 listopada armia Semena Urusowa została zablokowana w Wierzchowicach, a o samej bitwie pod Wierzchowicami można mówić właśnie 27 listopada, gdy Rosjanie podjęli udaną próbę wyrąbania sobie drogi do odwrotu.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Teraz już wiem, że Litwinami dowodził Sapieha Tofiku, pytanie zadałem wtedy gdy jeszcze nie miałem o tym starciu zbytniego pojęcia :D

Masz oczywiście rację z bitwami - Litwini wygrali pod Brześciem, bitwa pod Wierzchowiczami to już tryumf Urusowa.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.