Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
Albinos

Kluczowy moment wojny peloponeskiej

Recommended Posts

Albinos   

Seria bitew, kampanii i traktatów... tylko czy da się w okresie pomiędzy 431 a 404 r. p.n.e. znaleźć jeden kluczowy moment, wydarzenie? A jeśli nie jeden, to chociaż 2-3? Pokój Nikiasa, wyprawa sycylijska, nawiązanie współpracy między Persami a Spartą i jej sprzymierzeńcami, czy może coś jeszcze innego?

Share this post


Link to post
Share on other sites
pacam   

Moim zdaniem Sfakteria. Bezpośrednio po niej nastąpił ostatni moment wojny, gdy Ateny mogły zakończyć ją po swojej myśli, nic na tym nie tracąc. Później musiałyby już zgodzić się na upokorzenia, wobec czego zmagania trwały aż do decydującego zwycięstwa Sparty i utraty przez Greków miast w Azji Mniejszej na rzecz Persów.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Karo   

A moim zdaniem wyprawa sycylijska była bardzo ważnym momentem, bo przecież znacznie osłabiła Ateny, a zwłaszcza ich flotę. Generalnie była ogromną porażka tego polis. Poza tym bitwa pod Ajgospotamoj, moment może nie tyle kluczowy, co rozstrzygający.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Blake   

Też powiedziałbym, że wyprawa sycylijska. Pokój Nikiasza niczego nie rozwiązywał, napięcie trwało. O tym, że wojna była kontynuowana, zadecydowali Ateńczycy, wystarczy popatrzyć na awanturę, którą Alkibiades urządził na Peloponezie - mało brakowało, a skończyłaby się upadkiem Związku Peloponeskiego. Później była już wyprawa sycylijska, po której Ateny zepchnięte zostały do obrony.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.