Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
Andreas

Węgry 1945 - ostatnia ofensywa Wehrmachtu

Recommended Posts

Andreas   

Ostatnio zainteresował mnie temat ofensywy Wehrmachtu na Węgrzech i nie rozumiem dalej, dlaczego Ardeny są nazywane ''ostatnią ofensywą''.

Na początku marca 1945r. w okolicach Balatonu Wehrmacht rozpoczął ostatnią wielką ofensywę w tej wojnie(ostatnią kontrofensywą będzie operacja na Łużycach marszałka Schornera 21. kwietnia '45). Generał Wohler, dowódca GA ''Sud'', ma do dyspozycji 431 tys. ludzi, 5360 dział i moździerzy, 877 czołgów, dzial pancernych i samobieżnych i 850 samolotów. Siły te zaatakowały 3. Front Ukraiński marsz. Tołbuchina, posiadającego 400 tys. ludzi, 7 tys. dział i moździerzy, 400 czołgów i dział dsamobieżnych oraz 1 000 samolotow. Plan Wohlera opiera sie na trzech natarciach w zbieżnych kierunkach. Pierwsze z nich opiera sie na ataku 6.A, która wraz z 6. APanc. i węgierskim VIII. Korp. mają zaatakowac w okolicach jeziora Balaton oraz dotrzec do Dunaju, aby podjąc marsz wzdłuz jego prawego brzegu. Drugie przewidywalo uderzenie 2. APanc. z Nagykanizsa w kierunku Kaposvaru, a ostatnie polegało na ataku GA ''E'' w kierunku prawego brzegu Drawy i połączeniu się z IV Korpusem SS. Niestety, Tołbuchin znał kierunki ataków i rozmieszczenie sił niemieckich dzięki dośc licznym dezerterom. Rozstawia naprzeciwko jednostek niemieckich swoje dywizje i brygady. Niemcy atakują w nocy z 5 na 6 marca, w na każdym odcinku udaje się im posunąc do przodu, GA ''E'' zdobywa przyczółek na północ od Drawy po odrzuceniu 1. Armii Bułgarskiej. Jednak w końcu Niemcy zostają zatrzymani i tracą siołty w forsownych marszach albo w bezsensownych natarciach na linie radzieckie. W drugiej polowie marca ofensywa załamuje się. 16. marca Sowieci przechodzą do ofensywy, jednostki 2. i 3. FU dokonują wyłomu między Esztergom i Szekesfehervar, 26. marca ACz rozpoczyna pościg za wycofującym się Wehrmachtem i w końcu dociera do Bratysławy, a 4. kwietnia 1945r. Niemcy zostają ostatecznie wyparci z terytorium Węgier.

Co sądzicie o tej ofensywie? Czy gdyby przeprowadzono ją wcześniej, mialaby szanse powodzenia? Czy w ogóle miała jakieś szanse powodzenia? Dlaczego nie zastosowano taktyki Blitzkriegu? Czemu, jeśli Niemcy wiedzieli, że Sowieci wiedzą o ofensywie, nie skoncentrowano jednostek na słabych punktach 3. FU? Dlaczego nie nazywa się tej ofensywy ostatnią, tylko Ardeny?

P.S.-byłbym wdzięczny za dane dotyczące sił niemieckich(skład, ewentualnie stany). ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites
coloman   

Niemiecka kontrofensywa na Węgrzech była, można powiedzieć, aktem rozpaczy dogorywającej III Rzeszy.

Hitlerowi chodziło głównie o utrzymanie złóż ropy naftowej na Węgrzech, gdyż ich utrata oznaczała kompletne odcięcie od dostaw paliw. Poza tym Hitler chciał utrzymać przy sobie swojego ostatniego ,,dobrowolnego'' sojusznika. Ofensywy tej nie nazywa się ostatnią prawdopodobnie dlatego, że Amerykanie chcieli być uznawani za ostatecznych poskromicieli hitleryzmu i dlatego rozpowszechniali mniemanie, że to oni odparli ostatni zryw ,,nazistowskiej bestii'', więc nie w smak im było przyznawanie tego tytułu ZSRR. Jest to więc stereotyp zachodniego społeczeństwa, utrwalony przez książki, filmy, itp. Praktycznie rzecz biorąc fakt ofensywy na Węgrzech jest prawie nieznany, nawet wśród większości wschodniego społeczeństwa,a to z tej prostej przyczyny, że go nie nagłaśniano i zapomniano o nim.

Share this post


Link to post
Share on other sites
FSO   

Witam;

coloman ma rację i zgadzam się z nim calkowice. W zasadzie po stratach terenowych z końca '44 r. ostatnie "prawdziwie" zloża ropy naftowej, wcześniej tak ubogie że malo kto się nimi interesowal staly się cenne, mialy wartość większą niż zloto. Andreas : zwróć uwagę na datę kiedy się to dzialo: wojska amerykańskie są niemal na terenie Niemiec, niemieccy dowódcy "niemal modlą" się by utrzymać linie, na wschodzie RKKA prawie widzi linię Odry, a tuż za najbliższymi wzgórzami jest Berlin a w nim sam A.H. a tu gdzieś na Węgrzech potęga jakiej W.H. dawno nie widzial. Cena ropy byla w ówczesnym czasie taka, która usprawiedliwiala wszystko.

Pewnym dodatkowym argumentem mogla być chęć obrony linii Dunaju, i niedopuszczenie wojska radzieckiego do terenów Austrii, Wiednia. Austria w ostatnich dniach wojny stala się bardzo cichą przystanią dla wielu różnych dygnitarzy hitlerowskich.

pozdr

Share this post


Link to post
Share on other sites
Leuthen   
Ostatnio zainteresował mnie temat ofensywy Wehrmachtu na Węgrzech i nie rozumiem dalej, dlaczego Ardeny są nazywane ''ostatnią ofensywą''.

Bo Ardeny były ostatnią ofensywą, ale na Zachodzie. Czy Węgry były ostatnią na Wschodzie? Można polemizować. Pod Lubaniem w marcu 1945 r. też doszło do dużej bitwy z wykorzystaniem znacznych sił pancernych, w której to strona niemiecka atakowała.

Nie dam głowy, ale wydaje mi się, że o tejże ofensywie traktuje "Budapeszt 1944-1945" Marcina Sowy.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Andreas   

Ależ w kwietniu pod Budziszynem także doszło do ofensywy WH, ba, użyto oddziałów, których siła przekraczała 100 tysięcy ludzi.

Ale często mówi się, że ostatnim uderzeniem Hitlera były tylko i wyłącznie Ardeny.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Leuthen   
Ależ w kwietniu pod Budziszynem także doszło do ofensywy WH, ba, użyto oddziałów, których siła przekraczała 100 tysięcy ludzi.

Pod Budziszynem to raczej kontrofensywa. Ardeny to ofensywa.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Andreas   

Rzeczywiście, racja. Mój, błąd, przepraszam.

Co nie zmienia faktu, że Ardeny często są uważane za ostatnią ofensywę Niemiec podczas II WŚ.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.