Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Jarpen Zigrin

Sun Tzu

Rekomendowane odpowiedzi

MaWro   

Sun Tzu

Sun Tzu był jednym z największych myślicieli i filozofów Dalekiego Wschodu, autorem Sztuki wojny, bardzo znaczącej chińskiej książki dotyczącej doktryny wojskowej (nie skupiającej się jednak na taktyce). Był również jednym z pierwszych realistów teorii stosunków międzynarodowych.

Jedynym źródłem dostarczającym informacji o życiu Sun Tzu, przetrwałym do naszych czasów, jest biografia spisana w II w. p.n.e. przez historyka Sima Qian, który opisuje go jako generała, który żył w królestwie Wu w VI w. p.n.e. czyli osobę żyjącą w czasach innego wielkiego chińskiego myśliciela – Konfucjusza. Jednak biografia ta nie jest zgodna z innymi źródłami z tej epoki, a zarówno forma jak i zawartość Sztuki wojny sugeruje, że książka została spisana między 400 p.n.e. a 320 p.n.e.

Sztuka wojny sama zawiera parę wskazówek pomagających w sprecyzowania pewnych szczegółów z życia teoretyka. Np. rydwany bojowe opisane przez Sun Tzu były używane przez stosunkowo krótki okres czasu pod koniec IV w. p.n.e. i w związku z tym na ten okres jest datowana przynajmniej część książki.

Niektórzy naukowcy sugerują, że praca Sun Tzu została wymyślona przez nieznanych chińskich filozofów i sam Sun Tzu nie istniał jako postać historyczna. Giles, który przygotowywał tłumaczenie księgi w 1910, temat historyczności Sun Tzu opisał bardzo obszernie oraz wyraził swoją wątpliwość i uczucie zagubienia dotyczącego tego tematu.

W 1972 został odkryty zestaw tekstów wyrytych w bambusie przy Linyi w Shandong , co pomogło na potwierdzenie autentyczności Sztuki wojny oraz dodało parę nieznanych rozdziałów. Teksty te datuje się na lata pomiędzy 134 p.n.e. i 118 p.n.e. co wyklucza teorie, że treść księgi została spisana znacznie później.

Sun Bin, niepełnosprawny potomek Sun Tzu również napisał tekst znany jako Sztuka wojny, chociaż prawdopodobnie nazwa Sztuka walki okazałaby się być znacznie bardziej prawidłową, jako że dzieło to odnosi się bardziej do praktycznych zagadnień walki. Co najmniej jeden tłumacz opublikował dzieło pod tytułem Stracona sztuka wojny (lub też Zagubiona sztuka wojny), wynikający z tego, że przez dłuższą część czasu książka ta była, całkiem dosłownie, stracona.

Źródło: Wikipedia

[fade:80d5f6e745][/fade:80d5f6e745][center:80d5f6e745][/center:80d5f6e745]Sztuka Wojny w przekładzie Jarka Zawadzkiego

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Wikipedie to ja moge sobie przeczytać w każdej chwili mnie intereują ciekawostki i zagadnienia dotyczące jego filozofii prowadzenia wojny najlepiej jakbyktoś miał jakieś obszerne fragmenty.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
piterzx   

Witam,

Jeśli interesują Cię cytaty z jego filozofii na tematy wojenne, to podaję tu kilka przykładów:

:D Jedną z podstawowych zasad przedstawionych przez Sun Tzu jest „oparcie sztuki walki na podstępie”. Sun Tzu twierdził, że „najwyższą sztuką wojny jest pokonanie wroga bez walki”.

:P Jedna ze strategii zawartych w dziele „Sztuka wojny” podkreśla znaczenie poznania wroga – „Jeśli dobrze znasz wroga i dobrze znasz siebie, nie musisz obawiać się wyniku stu bitew. Jeśli znasz dobrze siebie, a nie znasz wroga, za każde zwycięstwo spotka cię porażka.”

:D Cała sztuka wojenna opiera się na oszustwie.

:P Dajcie nieprzyjacielowi luksusy, żeby zawrócić mu w głowie i zmniejszyć jego ambicje.

:arrow: Wbijajcie klin miedzy władcę a jego ministrów, odsuńcie od niego sojuszników. Wzbudzajcie w nich wzajemne podejrzenia tak, żeby zapanowała miedzy nimi niezgoda. Wtedy będziecie mogli wygrywać to przeciwko nim.

:arrow: Największą subtelnością w sztuce wojennej jest storpedować plany nieprzyjaciela.

:arrow: Ci, którzy są znawcami sztuki wojennej, pokonują nieprzyjacielska armie bez walki. Zdobywają miasta bez przypuszczania szturmu i obalają państwo bez długotrwałych działań.

:arrow: Waszym celem powinno być opanowanie w stanie nietkniętym wszystkiego co jest pod słońcem. W ten sposób wasze wojska pozostaną nie zmęczone, a wasze zwycięstwo będzie całkowite. Oto sztuka ofensywnej strategii.

:arrow: Wasza niezwyciężoność zależy od was, słabość wroga - od niego.

:arrow: Zwycięska armia jest nią, zanim dojdzie do bitwy; armia skazana na klęskę walczy bez nadziei na zwycięstwo.

:arrow: Najwyższą umiejętnością, kiedy rozmieszcza się wojska, jest sformowanie ich w takim szyku, którego nie da się wyraźnie określić. W takim bowiem razie nie wyśledzą was najbardziej przenikliwi szpiedzy i najtęższe umysły nie zdołają sporządzić przeciw wam żadnego planu.

:arrow: Okrążonemu, osaczonemu wrogowi trzeba pozostawić jakąś drogę ucieczki.. Wskażcie mu, ze pozostała mu jeszcze jakaś deska ratunku i w ten sposób posuńcie mu, że ma inne wyjście niż śmierć. Potem uderzcie.

:arrow: W czasie pokoju, człowiek roztropny zachowuje miecz u swego boku. (myśl ta rozwinięta później przez strategów europejskich: Jeśli chcesz pokoju, szykuj się do wojny.)

:arrow: Tylko człowiek, który ma do dyspozycji takie właśnie środki i potrafi je wykorzystać, żeby wszędzie siać niezgodę i rozkład - tylko taki człowiek godzien jest rządzić i wydawać rozkazy. Jest on skarbem dla swojego władcy i ostoja państwa.

:arrow: 13 złotych zasad Sun Tzu

1.Dyskredytujcie wszystko, co dobre w kraju przeciwnika.

2.Wciągajcie przedstawicieli warstw rządzących przeciwnika w przestępcze przedsięwzięcia.

3.Podrywajcie ich dobre imię. I w odpowiednim momencie rzućcie ich na pastwę pogardy rodaków.

4.Korzystajcie ze współpracy istot najpodlejszych i najbardziej odrażających.

5.Dezorganizujcie wszelkimi sposobami działalność rządu przeciwnika.

6.Zasiewajcie waśnie i niezgodę między obywatelami wrogiego kraju.

7.Buntujcie młodych przeciwko starym.

8.Ośmieszajcie tradycje waszych przeciwników.

9.Wszelkimi siłami wprowadzajcie zamieszanie na zapleczu, w zaopatrzeniu i wśród wojsk wroga.

10.Osłabiajcie wole walki nieprzyjacielskich żołnierzy za pomocą zmysłowych piosenek i muzyki.

11.Podeślijcie im nierządnice, żeby dokończyły dzieła zniszczenia.

12.Nie szczędźcie obietnic i podarunków, żeby zdobyć wiadomości. Nie żałujcie pieniędzy, bo pieniądz w ten sposób wydany, zwróci się stukrotnie.

13.Infiltrujcie wszędzie swoich szpiegów.

:arrow: Tylko człowiek, który ma do dyspozycji takie właśnie środki i potrafi je wykorzystać, żeby wszędzie siać niezgodę i rozkład - tylko taki człowiek godzien jest rządzić i wydawać rozkazy. Jest on skarbem dla swojego władcy i ostoja państwa.

Stwierdzał również, że ten kto utrzymuje inicjatywę w swoim ręku - zwycięża, kto pozwala sobą manipulować przegrywa. Jednym z klasycznych przykładów jest: "hałasować od strony zachodniej a uderzyć od wschodniej". Można było też "kłamać pokazując prawdę" i zaatakować od strony od której były czynione przygotowania. Sun Tzu uważał, że duch walki i wola odniesienia zwycięstwa były ważniejsze od warunków materialnych. Starano się zmęczyć i wyczerpać przeciwnika, spowodować dezorganizację jego wojsk. Zdemoralizować wroga starano się przez nadzwyczajną wręcz dbałość o niego. Walka natomiast powinna była być podejmowana tylko wtedy, kiedy było się całkowicie pewnym zwycięstwa. Odnosiło się to szczególnie do strony słabszej w konflikcie. Ta strona nie mogła pozwolić sobie na porażkę.

Nauki Sun Tzu w odczuwalny sposób wpływały i nadal wpływają na ludzi Wschodu. Stały się bowiem częścią kultur Azji. Oczywiście, praktyka dotycząca wojny, handlu czy też po prostu życia nie zawsze przystawała do teoretycznych zasad. Jedni stosowali te techniki lepiej, inni gorzej. Znajomość "Sztuki Wojny" Sun Tzu może być użyteczna dla ludzi Zachodu, pokazuje bowiem to do czego inni mogą być zdolni. Może inspirować nasze myślenie na temat spraw publicznych a także i osobistych. Dlatego też jeśli będziemy dokładnie wczytywać się w słowa Sun Tzu wykorzystać jego klasyczne strategie walki do osiągnięcia sukcesu w każdej dziedzinie.

Co ciekawe, pierwsze informacje o "Sztuce wojny" dotarły do Europy krótko przed wybuchem Rewolucji Francuskiej, w postaci streszczenia przetłumaczonego przez francuskiego jezuitę, ojca J. J. M. Amiot.

W Stanach Zjednoczonych "Sztuka wojny" była już szeroko znana w latach 1970, dziś również wykłada się jej zasady na amerykańskich uczelniach wojskowych. Doczekała się odniesienia w stosunku do biznesu, sportu, dyplomacji i życia osobistego. Sun Tzu jest dziś chyba najczęściej cytowaną chińską osobistością na świecie.

Obecnie dzieło Sun Tzu znalazło całkowicie inne zastosowanie, zupełnie nie związane z armią i wojskiem. „Sztuka wojny” służy jako poradnik dla biznesmenów, sportowców, dyplomatów, nawet jest pomocna podczas kojarzenia par!

Zamieszczam również link do jednego z rozdziałów „Sztuki wojny”- „Wstępnej ocenny”: ftp://ftp.helion.pl/online/exawar/artwar-1.pdf

Pozdrawiam

[ Dodano: 2006-12-03, 12:50 ]

Pomogło :?:

Jeśli tak, to mógłbyś wcisnąć "pomógł"... gwoli formalności...

pozdrawiam :wink:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Dodać można, że poza "autorskim" tekstem odnalezionym na bambusowych deszczułkach, ostateczną wersję zredagował Cao Cao, wybitny wódz i założyciel dynastii Wei. Co ciekawe dzieło uznawano za tak "niebezpieczne", że w pewnych okresach stawało się ono księgą zakazaną dostępną jedynie wysokim funkcjonariuszom państwowym.

/za: K. Gawlikowski "Strategie na konflikt i negocjacje. O sztuce wojny mistrza Sun", "Azja - Pacyfik", nr 1/98, 1998/

Żywotność treści jest imponująca i wciąż się do niej ktoś odnosi, generał Li Qiming napisał np. książkę "Reguły wojowania Mistrza Sun a wojna w Zatoce Perskiej" ("Sun Zi bingfa yu Posiwang zhanzheng", Taibei 1992 r.).

We wspomnianym artykule autor podaje, że swego czasu na uniwersytecie w Singapurze prowadzono wykłady o zastosowaniu teorii Sun Zi... w architekturze.

O wykorzystaniu w na polu współczesnego biznesu:

Li Shijun i inni "'Sun Wu's art of war' and the art of business management"

We Chow Hou i inni "Sun Tzu: War and management. Application to strategic management and thinking"

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.