Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Narya

Która bitwa była pierwszą a która ostatnią - średniowieczną?

Rekomendowane odpowiedzi

Narya   

Zapraszam was do dyskusji na temat, który wciąż ma niejasną odpowiedź. Jak sądzicie którą bitwę można uznać za pierwszą o cechach średniowiecznej a którą ostatnią?

A może bitwy w wojnie trzydziestoletniej były kresem średniowiecznych bitew? A może ostatnią była pod Grunwaldem?

Myślę, że pierwszą była pod Adrianopolem. Kilka informacji TUTAJ, gdzie zderzyły się armie gockie z rzymskimi.

Zapraszam do dyskusji!

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
lurtz88   

Hmm... Ciężko ciężko uznać jakakolwiek za pierwszą lub też ostatnią może oblężenie Konstantynopola 1453 można by było uznać za ostatnią choć nie będę się rozpisywał bo jeszcze popadnę w Herezje:P

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Narya   

Dlaczego zaraz masz by ć heretykiem? (Tylko cię spalimy na stosie, nic szczególnego. ;P )

Masz rację, bitwa pod Konstantynopolem w 1453 ma znaczenie symboliczne i jako symbol jest ostatnim epizodem średniowiecza.

Nie mniej czy jest również ostatnią bitwą średniowieczną jeśli chodzi o strategię, logistykę i technologię? :lol:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Lu Tzy   
Nie mniej czy jest również ostatnią bitwą średniowieczną jeśli chodzi o strategię, logistykę i technologię? :lol:

Co przez to rozumiesz? Prosze, nie podawaj tylko namiarow na dziela, ale takze sformuluj swoj wlasny wzorzec sredniowiecznej wojskowosci. Taki spojny. Od wieku V. po wiek XV. ...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Narya   

Nie trzeba szukać daleko, wystarczy spojrzeć na historię ojczyzny.

Przykładem klasycznej bitwy myślę, jest bitwa pod Grunwaldem.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Narya   

To nie jest unik. Odpowiedziałem ci. Nie wspomnę już, że ten post nie wnosi za wiele do tego tematu.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Oj, to ja wezmę Lu Tzy w obronę, bo się może i troszkę czepił, ale bardzo rozsądnie i poniekąd słusznie się "czepił" :lol:

Pytanie całkiem słuszne, bo co będziemy rozumieć pod terminologią średniowiecznej strategii, taktyki, logistyki czy technologii? Średniowiecze to bardzo zróżnicowany okres, porównajmy chociażby gockiego jeźdźca z XIV wiecznym rycerzem. O uzbrojeniu nie wspomnę. Co tam, już XIII i XIV wieczni rycerze się różnią. Logistyka to w tym momencie pojęcie całkiem symboliczne.

Strategia i taktyka średniowieczna. No i technologia. Czy tu możemy ustalić jakieś cechy wspólne dla badanego okresu i jakąkolwiek cezurę? I znowuż musimy się chyba ograniczyć do Europy i basenu morza Śródziemnego. Klasyczna wojna starożytności jaką znamy z czasów świetności legionów nie za bardzo miała miejsce pod koniec swojej epoki, przemiany były płynne. Średniowiecze to dominacja jazdy na większości obszarów, kluczowe znaczenie jazdy ciężkiej, bitwy rozstrzygającej, zamków. Uogólniam oczywiście, bo inaczej to w ogóle nic nie określimy. Okres po średniowieczu to powolny wzrost znaczenia piechoty, rozwój broni palnej. Czy można więc przyjąć, że średniowiecze skończyło się na polach walki wraz z wkroczeniem na nie rusznic na szerszą skalę? To gdzieś połowa XV wieku. To moim zdaniem nieco naciągana teoria (mimo, że moja), bo w międzyczasie niesamowicie się wszystko zmieniało, ale powiedzmy, że jakieś tam cechy wspólne są :roll:

Tylko czy da się ustalić konkretną bitwę? Wątpię, ja mediewistą nie jestem... Może łatwiej faktycznie poszukać bitwy symbolicznej? Tak coś jak Cambrai w I WŚ :D

Pozdrawiam.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tofik   
Przykładem klasycznej bitwy myślę, jest bitwa pod Grunwaldem.

Czyli klasyka to:

1. Rozpoczęcie bitwy przez prawe skrzydło.

2. Włączenie się do walki przez lewe.

3. Ucieczka prawego.

4. Dalsza walka lewego.

5. Powrót prawego.

6. Zwycięstwo.

Mnie się to wydaje naciągane.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Lu Tzy   

Narya, przepraszam, jesli-m urazil. Ja tylko sie zgryzliwie czepiam. W zgodzie z podpisem :lol: .

Vissegerd (w pas sie klaniam :D ) i Tofik, jak widze, podzielaja moje watpliwosci....

Ponawiam pytanie, calkiem powaznie: jakie wedlug Ciebie sa wyznaczniki 'sredniowiecznosci' strategii i taktyki?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Narya   

No tak, zapomniałem o twojej naturze, Lu Tzy (taki żart :D ).

Dobra, tak naprawdę wracając do twojego pytania to nie jestem znawcą i/lub ekspertem od sztuki wojennej i historii wojen i bitew, stąd m.in. pytanie w tytule tematu. Miałem nadzieję dowiedzieć się tego od innych. :P

Bardziej mnie pociąga raczej historia społeczna.. :lol:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
lurtz88   

Hmm... Wyznaczniki no na pewno uzycie ciężkiej jazdy silnie opancerzonej oraz piechoty niewątpliwie silną strona kążdej z armii byli łucznicy. co do bitwy pod Grunwaldem to się nie moge zgodzić bo to nie jest klasyczny przykład bitwy średniowiecznej w której dominowały serie pojedynków jeden na jeden:P oraz decydująca szarża kawalerii

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Lu Tzy   
Hmm... Wyznaczniki no na pewno uzycie ciężkiej jazdy silnie opancerzonej oraz piechoty niewątpliwie silną strona kążdej z armii byli łucznicy. co do bitwy pod Grunwaldem to się nie moge zgodzić bo to nie jest klasyczny przykład bitwy średniowiecznej w której dominowały serie pojedynków jeden na jeden:P oraz decydująca szarża kawalerii
Taka klasyczna feudalna bitwa zdarzyla sie bodaj raz jeden. Pod Bouvigny.... przy czym za cholere nie wiem, czy to dobrze napisalem.

Grunwald istotnie wylamuje sie ze schematu feudalnej wojaczki. Chocby tym, ze wodzowi nie bylo spieszno do starcia....

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Narya   

A istnieje jakiś rodzaj podręcznika jak prowadzić bitwę? Chodzi mi o to czy jakiś duchowny nie pokusił się napisać pouczenia o prowadzeniu bitwy?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
lurtz88   

Z późniejszych czasów to możesz korzystać z dzieła Niccolo Machiavellego ( nie wiem czy dobrze zapisałem :P) który dość sporo w swoim dziele pt. " Książę" pisze na ten temat ale powtarzam to już późniejsze czasy!!!

Dobrze zapisałeś, jego nazwisko i imię, oprócz jednej literki "L". Przypuszczam, że to był chochlik. :D /Nar

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.