Jump to content
  • Announcements

• Jarpen Zigrin

Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Narya

Który wynalazek miał największe znaczenie? - typowanie

Recommended Posts

Narya   

Myślę, że:

XIV - XV - kompas, sekstant, log, trójkąt nawigacyjny (jako "przyrządy żeglarskie")

1400 - wielki piec hutniczy (Europa Zach.), produkcja taflowego szkła lustrzanego (Wenecja), odlewy żeliwne (Niemcy, Francja).

1409 - pierwsza książka drukowana przy użyciu metalowych trzcionek (Korea).

1420 - walcarki do blach z napędem wodnym (Niemcy).

1430 - latarnia czarnoksięska (jezuita A. Kircher).

1438 - opisanie skafandra nurka z hełmem (M. Jacobus).

1445 - prasa drukarska: początki drukarstwa czcionkowego w Europie (Gutenberg - Moguncja).

1457 - kocz; powóz na resorach z pasów skórzanych (Węgry).

1458 - kanałowe śluzy wielokomorowe (Włochy).

1463 - podstawy nowoczesnej trygonometrii (J. Müller zwany Regiomontanusem).

1474 - pierwsza drukowana książka w Polsce, pierwsze prawa patentowe (Wenecja).

1480 - pierwszy tunel w Monte Viso 75 m w Alpach, gwintowana lufa broni palnej (K. Zöllner - Austria)

1496 - pierwszy opis tytoniu i zwyczajów palenia (Pone).

XII - XV wiek (przede wszystkim XV) - statek żaglowy, trzymasztowy, z ożaglowaniem łacińskim, kadłub z poszyciem gładkim i podniesioną nadbudówką rufową, bez dziobówki, z czasem żagle rejowe doszły, nadbudówka dziobowa, a ze wzrostem wielkości statków czwarty maszt, tzw. bonawentura

Dodałbym jeszcze koło wodne.

A jakie są wasze typy ? A może nie zgadzacie się z moją listą?

Granat   

Trudno tunel nazwać wynalazkiem... Może to być majstersztyk budowlany ale czy wynalazek ? Poza tym chyba wszystko jest ok ;]

Narya   

Ale jako pierwszy tunel w Alpach nie jest równocześnie wynalazkiem? Owszem majstersztyk, yale także wynalazek, skoro Europejczycy pierwszy raz takie coś zbudowali, to wynaleźli to czy nie?

Ale sobie pofilozofowałem. ;)

Narya   
Maghreb - (z arabskiego zachód) - określenie stosowane przez Arabów w stosunku do regionu północno-zachodniej Afryki, powstałe w czasie ekspansji arabskiej w średniowieczu. Nazwa ta przyjęła się również w językach europejskich i odnosi się obecnie do Maroka, Algierii, Tunezji, czasem także Libii.

W średniowieczu Maghreb był pod wpływem islamu i kalifatów. Arabowie poznali druk za pośrednictwem Chin. Wniosek więc sam się narzuca na twoje pytanie.

Pozdr., Narya

widiowy7   
1445 - prasa drukarska: początki drukarstwa czcionkowego w Europie (Gutenberg - Moguncja).

Chciałbym się do tego odnieść. To w Europie zapoczątkowano nowoczesne drukarstwo.

Z metalowej czcionki plus prasa drukarska plus papier

II - XV wiek (przede wszystkim XV) - statek żaglowy, trzymasztowy, z ożaglowaniem łacińskim, kadłub z poszyciem gładkim i podniesioną nadbudówką rufową, bez dziobówki, z czasem żagle rejowe doszły, nadbudówka dziobowa, a ze wzrostem wielkości statków czwarty maszt, tzw. bonawentura

A uwzględniłeś ówczesne, chińskie dżonki?

1420 - walcarki do blach z napędem wodnym (Niemcy).

A to mi się podoba. to oznacza że rycerze w tym czasie mogli nosić coraz bardziej skuteczne zbroje :mrgreen:

Narya   

W tym spisie wynalazków w pierwszym poście nie uwzględniłem dżonek. Zaznaczyłem jednak, żebyście dodawali swoje typy jeśli uważacie że jakiś pominięty niesłusznie (najlepiej z uzasadnieniem dlaczego podany przez was wynalazek jest ważny). Np. takie dżonki. :)

Owszem nowoczesny druk wynaleziono w Europie, ale pierwszy druk wynaleziono w Chinach. ;)

Ano! Prawdopodobnie zakon krzyżacki wykorzystywał ten niemiecki wynalazek z 1420 w wojnie trzynastoletniej. 8)

widiowy7   
Zaznaczyłem jednak, żebyście dodawali swoje typy jeśli uważacie że jakiś pominięty niesłusznie (najlepiej z uzasadnieniem dlaczego podany przez was wynalazek jest ważny). Np. takie dżonki.

Dżonka, oprócz tego że była okrętem dużym, w porównaniu do współczesnych jej okrętów europejskich, posiadała Grodzie wodoszczelne !!!!.Na naszym kontynencie, nie wiem czy nie wynaleziono ich dopiero w XIX wieku.

1458 - kanałowe śluzy wielokomorowe (Włochy).

A o tym nie wiedziałem :oops: . Ale znając życie, treba byłoby zajrzeć do Chin, oni mogli to wynaleźć wcześniej. :D

widiowy7   

Wytwarzanie stali metodą fryszerską (XIV-XV wiek), wielki piec (XIV wiek), zegary mechaniczne (np. 1344 zegar na wieży ratusza w Padwie, zapewne wynaleziony w XIII wieku.

Taczka (taka z jednym kółkiem z przodu),

Kołowrotek (XIII wiek),

Poszycie gładkoburtowe (na styk), ster zawiasowy, okulary (nieznane w tej formie praktycznie żadnej innej cywilizacji), kwas siarkowy (wynik prac alchemików zafascynowanych dokonanym przez Arabów odkryciem destylacji alkoholu i alembikiem),

Największe wynalazki sredniowiecza dotycza dziedziny rolnictwa. Od tego wszystko sie zaczeło. Jest co jesć więc wtedy mozna pomyslec o innych problemach nurtujacych rodzaj ludzki. Więc dwupolówka, trójpolówka, lemiesze zelazne i chomąto.