Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Narya

Który wynalazek miał największe znaczenie? - typowanie

Rekomendowane odpowiedzi

Narya   

Myślę, że:

XIV - XV - kompas, sekstant, log, trójkąt nawigacyjny (jako "przyrządy żeglarskie")

1400 - wielki piec hutniczy (Europa Zach.), produkcja taflowego szkła lustrzanego (Wenecja), odlewy żeliwne (Niemcy, Francja).

1409 - pierwsza książka drukowana przy użyciu metalowych trzcionek (Korea).

1420 - walcarki do blach z napędem wodnym (Niemcy).

1430 - latarnia czarnoksięska (jezuita A. Kircher).

1438 - opisanie skafandra nurka z hełmem (M. Jacobus).

1445 - prasa drukarska: początki drukarstwa czcionkowego w Europie (Gutenberg - Moguncja).

1457 - kocz; powóz na resorach z pasów skórzanych (Węgry).

1458 - kanałowe śluzy wielokomorowe (Włochy).

1463 - podstawy nowoczesnej trygonometrii (J. Müller zwany Regiomontanusem).

1474 - pierwsza drukowana książka w Polsce, pierwsze prawa patentowe (Wenecja).

1480 - pierwszy tunel w Monte Viso 75 m w Alpach, gwintowana lufa broni palnej (K. Zöllner - Austria)

1496 - pierwszy opis tytoniu i zwyczajów palenia (Pone).

XII - XV wiek (przede wszystkim XV) - statek żaglowy, trzymasztowy, z ożaglowaniem łacińskim, kadłub z poszyciem gładkim i podniesioną nadbudówką rufową, bez dziobówki, z czasem żagle rejowe doszły, nadbudówka dziobowa, a ze wzrostem wielkości statków czwarty maszt, tzw. bonawentura

Dodałbym jeszcze koło wodne.

A jakie są wasze typy ? A może nie zgadzacie się z moją listą?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Granat   

Trudno tunel nazwać wynalazkiem... Może to być majstersztyk budowlany ale czy wynalazek ? Poza tym chyba wszystko jest ok ;]

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Narya   

Ale jako pierwszy tunel w Alpach nie jest równocześnie wynalazkiem? Owszem majstersztyk, yale także wynalazek, skoro Europejczycy pierwszy raz takie coś zbudowali, to wynaleźli to czy nie?

Ale sobie pofilozofowałem. ;)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Narya   
Maghreb - (z arabskiego zachód) - określenie stosowane przez Arabów w stosunku do regionu północno-zachodniej Afryki, powstałe w czasie ekspansji arabskiej w średniowieczu. Nazwa ta przyjęła się również w językach europejskich i odnosi się obecnie do Maroka, Algierii, Tunezji, czasem także Libii.

W średniowieczu Maghreb był pod wpływem islamu i kalifatów. Arabowie poznali druk za pośrednictwem Chin. Wniosek więc sam się narzuca na twoje pytanie.

Pozdr., Narya

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
widiowy7   
1445 - prasa drukarska: początki drukarstwa czcionkowego w Europie (Gutenberg - Moguncja).

Chciałbym się do tego odnieść. To w Europie zapoczątkowano nowoczesne drukarstwo.

Z metalowej czcionki plus prasa drukarska plus papier

II - XV wiek (przede wszystkim XV) - statek żaglowy, trzymasztowy, z ożaglowaniem łacińskim, kadłub z poszyciem gładkim i podniesioną nadbudówką rufową, bez dziobówki, z czasem żagle rejowe doszły, nadbudówka dziobowa, a ze wzrostem wielkości statków czwarty maszt, tzw. bonawentura

A uwzględniłeś ówczesne, chińskie dżonki?

1420 - walcarki do blach z napędem wodnym (Niemcy).

A to mi się podoba. to oznacza że rycerze w tym czasie mogli nosić coraz bardziej skuteczne zbroje :mrgreen:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Narya   

W tym spisie wynalazków w pierwszym poście nie uwzględniłem dżonek. Zaznaczyłem jednak, żebyście dodawali swoje typy jeśli uważacie że jakiś pominięty niesłusznie (najlepiej z uzasadnieniem dlaczego podany przez was wynalazek jest ważny). Np. takie dżonki. :)

Owszem nowoczesny druk wynaleziono w Europie, ale pierwszy druk wynaleziono w Chinach. ;)

Ano! Prawdopodobnie zakon krzyżacki wykorzystywał ten niemiecki wynalazek z 1420 w wojnie trzynastoletniej. 8)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
widiowy7   
Zaznaczyłem jednak, żebyście dodawali swoje typy jeśli uważacie że jakiś pominięty niesłusznie (najlepiej z uzasadnieniem dlaczego podany przez was wynalazek jest ważny). Np. takie dżonki.

Dżonka, oprócz tego że była okrętem dużym, w porównaniu do współczesnych jej okrętów europejskich, posiadała Grodzie wodoszczelne !!!!.Na naszym kontynencie, nie wiem czy nie wynaleziono ich dopiero w XIX wieku.

1458 - kanałowe śluzy wielokomorowe (Włochy).

A o tym nie wiedziałem :oops: . Ale znając życie, treba byłoby zajrzeć do Chin, oni mogli to wynaleźć wcześniej. :D

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
widiowy7   

Wytwarzanie stali metodą fryszerską (XIV-XV wiek), wielki piec (XIV wiek), zegary mechaniczne (np. 1344 zegar na wieży ratusza w Padwie, zapewne wynaleziony w XIII wieku.

Taczka (taka z jednym kółkiem z przodu),

Kołowrotek (XIII wiek),

Poszycie gładkoburtowe (na styk), ster zawiasowy, okulary (nieznane w tej formie praktycznie żadnej innej cywilizacji), kwas siarkowy (wynik prac alchemików zafascynowanych dokonanym przez Arabów odkryciem destylacji alkoholu i alembikiem),

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Największe wynalazki sredniowiecza dotycza dziedziny rolnictwa. Od tego wszystko sie zaczeło. Jest co jesć więc wtedy mozna pomyslec o innych problemach nurtujacych rodzaj ludzki. Więc dwupolówka, trójpolówka, lemiesze zelazne i chomąto.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.