Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Estera

Charles de Montesquieu

Rekomendowane odpowiedzi

Estera   

Charles de Montesquieu czyli Monteskiusz to jedne z najbardziej znanych myślicieli. Poprzez swoje poglądy miał ogromny wpływ na scenę polityczną. Jak narodziły się jego poglądy? Co o nich myślicie?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tofik   

Ja tam do niego nic nie mam, ale czegoś takiego nie można mu wybaczyć (pisał to, chcąc być przyjętym do pewnej instytucji naukowej w Lotaryngii nazwanej później Królewskim Towarzystwem Nauk i Literatury Pięknej): Mniemam, że nie mógłbym lepiej podziękować towarzystwu literackiemu, nie płacąc daninę, którą mu jestem winien, jeszcze zanim mnie o to poprosi, i spełniając swój obowiązek członka Akademii, skoro mnie nominowano. Ponieważ zaś udzielam głosu monarsze [stanisławowi Leszczyńskiemu], którego wielkie zalety wyniosły na tron Azji [!!!!!!] [...] itd. itp. Sądziłem, że przesuwanie RP do Azji to domena ludzi w XXI wieku, jak widać myliłem się.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Estera   

Ciekawa sprawa...

Co do samego Monteskiusza (właściwie Monteskiusz to: Karol Ludwik de Secondat, baron de Montesquieu) i jego poglądów: był to francuski arystokrata, który opisywał ustój angielski. Stwierdził, że władze państwowe powinny być niezależne i powinny szanować się nawzajem. Zwrócił uwagę też na to, że inne kompetencje są władzy stanowiącej prawo, inne wykonawczej, a jeszcze innej sprawdzającej zgodność tego co ustanowione z tym co wykonywane. Twierdził, że władze mają być rozdzielone. Zasadę trójpodziału władz sformułował w dziele: "O duchu praw" (1748 r.). Dziś w wielu krajach ta zasada stanowi podstawę ustroju państwowego.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.