Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Jarpen Zigrin

Sukcesy rodzimej archeologii

Rekomendowane odpowiedzi

Myslę, że znajdą się napewno na forum chętni aby odpowiedzieć mi na pytanie, czy i jeśli tak jakie sukcesy ma nasza archeologia (nie ograniczamy się tylko do Egiptu), może nasi archeolodzy znależli lub okdyrli coś ciekawego, czyli takie znalezisko lub odkrycie, którego mogliby im pozazdrościć koledzy po fachu z innych krajów.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
MaWro   

Polscy archeolodzy odkryli świątynię Zeusa w Izraelu

Od kilku lat, na podstawie umowy między Uniwersytetem w Hajfie a Zakładem Archeologii Śródziemnomorskiej Polskiej Akademii Nauk i Muzeum Narodowym w Warszawie, polscy archeolodzy prowadzą prace wykopaliskowe w ruinach antycznego miasta Hippos w Izraelu. Ostatnio w położonym nad jeziorem Genezaret Hippos, będącym po podbojach Aleksandra Macedońskiego jednym z centrów kultury hellenistycznej w Palestynie odkryto ślady świątyni Zeusa

Polscy archeolodzy nad Dniestrem

Ślady najstarszych kultur rolniczych nad górnym Dniestrem ujawniły polsko-ukraińskie badania archeologiczne. W 2004 roku Instytut Archeologii Uniwersytetu Rzeszowskiego przy współpracy Instytutu Ukrainoznawstwa Ukraińskiej Akademii Nauk rozpoczął badania na zachodniej Ukrainie w ramach programu „Międzyrzecze Sanu i Dniestru jako strefa kontaktów kulturowych i etnicznych w pradziejach i średniowieczu”. Pracami polsko-ukraińskiego zespołu kieruje prof. Sylwester Czopek z Uniwersytetu Rzeszowskiego

Polscy archeolodzy na Pustyniu Nubijskiej

Pod koniec stycznia Polska Ekspedycja Archeologiczna zainaugurowała nowy sezon prac wykopaliskowych w Dolinie Środkowego Nilu, na Pustyni Nubijskiej w Sudanie.

Ekspedycję zorganizowały: Zakład Archeologii Śródziemnomorskiej PAN, Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet Jagielloński i Muzeum Archeologiczne w Poznaniu. Poszukiwania trwają od 1998 roku na terenach, które zostaną zalane po wybudowaniu zapory wodnej. Do tej pory polscy archeolodzy odnaleźli liczne ślady dawnego osadnictwa, od starszej epoki kamiennej aż po średniowiecze. Jednak największą rewelacją było odkrycie ruin starożytnych miast Kereten i Tare. Kierownik wyprawy dr Bogdan Żurawski powiedział: "W tym sezonie chcemy się skoncentrować na badaniach kilku wybranych wcześniej obiektów, m.in. dwóch zespołów wielkich kurhanów sprzed 1500 lat. Są to grobowce ostatnich pogańskich władców Nubii przed przyjęciem chrześcijaństwa".

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Należy dodać jeszcze, że Polacy pracują na wykopaliskach także w Gwatemali, Peru, Meksyku, Belize, Turkmenistanie oraz na Ukrainie i na Cyprze. Co do Egiptu.. :) : Deir el- Bahari, Marea, Aleksandia, Sakkara i Tell el Farcha.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Owszem, nasi Archeologowie maja czym sie pochwalić. Można tu nawet wspomniec o konserwacjach, bowiem nasza ekipa obecnie remontuje III piętro( filar)Świątyni Hatszepsut w Deir el-Bahari- to też jest ważne!Co wiecej, prof. Mysliwiec pracuje pod piramidami i tam ostatnio wiele odnależli. Ponadto, prof. Zbigniew Szafrański i jego ekipa, gdzie stacjonuja w Deir el- Bahari odnależli wiele mumii.Co ciekawe, niektóre z nich można było odczytać i ustalic , że to rodzina(konkretne imiona!). :smile:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.