Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Jarpen Zigrin

Matura z historii 2008

Rekomendowane odpowiedzi

O PW można, ale Albinos to jednak moim zdaniem zbyt bardzo się chciał skupiać nad II wś, ważniejsze jest odzyskanie niepodległości przez te kraje II RP i to, co się stało po wojnie z oboma krajami. II wś nie może być główną kwestią tego wypracowania.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
wania   

A co jeśli hm... jakby to powiedzieć, stworzyłam nową historię Węgier? Tzn. szczerze mówiąc niewiele na ten temat wiedziałam, podratowałam się dość dokładną sytuacją Polski i trochę czasami po II wojnie światowej. No i stwierdziłam, że lanie wody nie jest złe, rozpędziłam się i napisałam że po I wojnie na Węgrzech była demokracja... Nie pomyślałam wcale o tym, że przecież Węgry były stroną przegraną... I jestem trochę podłamana, bo to przecież bardzo poważny błąd rzeczowy... W związku z tym mam pytanie: czy istnieje możliwość, że za tak rażące przeinaczenie faktów egzaminator w ogóle nie postawi mi punktów za esej? Czy tylko odejmie parę za tę Węgry?

Aha i witam wszystkich, bo to mój pierwszy post ;)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   
O PW można, ale Albinos to jednak moim zdaniem zbyt bardzo się chciał skupiać nad II wś,

Lubię gdy ktoś lepiej wie co ja bym zrobił niż ja sam;) Określenie "punkt kulminacyjny" nie musi oznaczać od razu połowy pracy. Praca musi być zrównoważona, każdy element jest ważny, a jeśli ktoś wie co nieco na temat okresu II WŚ, to czemu ma nie napisać? Teraz ja mam wrażenie Jarpenie, że chcesz wcisnąć ten esej w sztywny kaftan, poza który wyjść nie wolno. A dla mnie nie tędy droga.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
po I wojnie na Węgrzech była demokracja... Nie pomyślałam wcale o tym, że przecież Węgry były stroną przegraną... I jestem trochę podłamana, bo to przecież bardzo poważny błąd rzeczowy... W związku z tym mam pytanie: czy istnieje możliwość, że za tak rażące przeinaczenie faktów egzaminator w ogóle nie postawi mi punktów za esej? Czy tylko odejmie parę za tę Węgry?

O kurczę, faktycznie gruby błąd... Ale zawsze mozna to obronić, że początkowo była to republika demokratyczna, potem republika rad, a na końcu monarcha (formalnie) konstytucyjna. Myślę jednak, że to nie powinno przekreślić całego eseju, jeśli pozostałe rzeczy są dobrze. Parę punktów jednak chyba stracisz... Trzeba mieć nadzieję, że będzie dobrze, nie martw się ;)

Witam również serdecznie na Forum i zapraszam do pozostałych dyskusji :P

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Ja wciskam tak, aby dostać 20 punktów, a nie napisać pracę naukową, ja nie znam związków PW z Węgrami, założę się, że połowa egzaminatorów może też nie wiedzieć, bo mogą się nie interesować tą epoką, więc jak im ktoś zacznie się rozpisywać na temat PW i Węgier i całej II wś to raczej marnie widzę ocenę. Skoro kluczowe są 2 momenty uzyskanie niepodległości przez Polskę i Węgry. Do tego, co do Polski II RP i sytuacja polityczna temat rzeka, opis Konstytucji Marcowej, Kwietniowej i PRL. Węgry to wojna wiadomo opisać, że walczyły po stronie Niemiec, ale potem Węgry po wojnie i powstanie w 1956 r.

A i chyba od PW ważniejsza była Jałta i inne konferencje w stosunku do sytuacji politycznej w Polsce i na Węgrzech.

II wojna, a tym bardziej to ani nie jest temat kulminacyjny, ani najważniejszy. Wreszcie to ma być sytuacja polityczna, a nie działania zbrojne i inne.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   
II wojna, a tym bardziej to ani nie jest temat kulminacyjny, ani najważniejszy. Wreszcie to ma być sytuacja polityczna, a nie działania zbrojne i inne.

Jarpenie radzę poczytać troszkę na ten temat;) Akurat spora część tego tematu rozbija się o politykę.

Ja wciskam tak, aby dostać 20 punktów, a nie napisać pracę naukową, ja nie znam związków PW z Węgrami, założę się, że połowa egzaminatorów może też nie wiedzieć, bo mogą się nie interesować tą epoką, więc jak im ktoś zacznie się rozpisywać na temat PW i Węgier i całej II wś to raczej marnie widzę ocenę.

I to jest to co ja kocham w tej maturze: klucz. Egzaminator ma obowiązek sprawdzić, jeśli czegoś nie wie. Dla mnie trochę nie halo jest sytuacja, w której maturzysta za swoją wiedzę ma obcinane punkty. To że Ty Jarpenie nie znasz, nie znaczy że nie było. Gwarancje "Szymona" dla Węgrów, że zostaną uznani za aliantów, rozmowy z samym Horthym to według Ciebie nic? Bo jak dla mnie to to nie ma nic wspólnego z działaniami zbrojnymi, ale z czystą polityką.

II wojna, a tym bardziej to ani nie jest temat kulminacyjny, ani najważniejszy.

Nie twierdzę, że najważniejszy. Kulminacyjny to słowo może trochę niefortunne, chodziło mi tutaj o coś w rodzaju rozdzielnika tej głównej części pracy.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
wania   
Ale zawsze mozna to obronić, że początkowo była to republika demokratyczna, potem republika rad, a na końcu monarcha (formalnie) konstytucyjna.

Teraz to już nie bardzo mam się przed kim bronić, chyba tylko przed samą sobą ;)

Myślę jednak, że to nie powinno przekreślić całego eseju, jeśli pozostałe rzeczy są dobrze. Parę punktów jednak chyba stracisz... Trzeba mieć nadzieję, że będzie dobrze, nie martw się :P

O te pare punktów się nie martwię, najważniejsze to żeby chociaż zaczęli go oceniać a nie podarli na strzępy, dalej jakoś pójdzie :)

Dzięki za dobre słowo, mam nadzieję że się nie mylisz:)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Jarpenie radzę poczytać troszkę na ten temat;) Akurat spora część tego tematu rozbija się o politykę.

Przez 20 lat II RP i Węgier więcej się stało politycznie niż przez 63 dni PW...

I to jest to co ja kocham w tej maturze: klucz. Egzaminator ma obowiązek sprawdzić, jeśli czegoś nie wie. Dla mnie trochę nie halo jest sytuacja, w której maturzysta za swoją wiedzę ma obcinane punkty. To że Ty Jarpenie nie znasz, nie znaczy że nie było. Gwarancje "Szymona" dla Węgrów, że zostaną uznani za aliantów, rozmowy z samym Horthym to według Ciebie nic? Bo jak dla mnie to to nie ma nic wspólnego z działaniami zbrojnymi, ale z czystą polityką.

Skoro praca jest 1918 - 1956 to 1939-1945 nie może być osią główną pracy, bo moim zdaniem jest to II RP i Węgry w tym czasie, konferencje i to co się działo po II wś, we wstępie jak te kraje odzyskały niepodległość. W historii klucz nie jest zły, bo nie ma punktów dokładnych tylko ogólniki co winno być to nie polski. Jakby ktoś napisał 2, 5 strony o PW, a stronę lub nawet również 2 o reszcie to ja bym 20 nie dał, bo to zachwianie równowagi i źle postawione akcenty. To ma być przekrojówka, a nie traktat naukowy o wąskim okresie czasu.

Nie twierdzę, że najważniejszy. Kulminacyjny to słowo może trochę niefortunne, chodziło mi tutaj o coś w rodzaju rozdzielnika tej głównej części pracy.

Rozdzielnik jak najbardziej, II wś nim jest w tej pracy wg mnie, ale ten rozdzielnik nie może być połową pracy.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   
Jakby ktoś napisał 2, 5 strony o PW,

A gdzie ja wspomniałem o 2,5 strony? Pisałem o kilku zdaniach. A że przez okres międzywojnia wydarzyło się więcej niż przez te 63 dni, to wiem doskonale. Niemniej nie zaszkodzi wspomnieć w paru zdaniach o tym.

Rozdzielnik jak najbardziej, II wś nim jest w tej pracy wg mnie, ale ten rozdzielnik nie może być połową pracy.

Ja swoje, a Ty swoje... gdzie ja pisałem o połowie pracy? Cały czas chodzi mi jedynie o kilka zdań w przypadku PW i odpowiedniej ilości informacji z całej II WŚ.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chodzi o uwzględnienie w pracy II wś i PW to nigdzie nie pisałem, że to jakiś błąd. Przeciwnie nie można napisać dobrze tego omijając ten okres, więc nie wiem o co trwa spór? Skoro uważam, że II wś i PW winny być w pracy chodziło mi tylko o skalę.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   
Jeżeli chodzi o uwzględnienie w pracy II wś i PW to nigdzie nie pisałem, że to jakiś błąd. Przeciwnie nie można napisać dobrze tego omijając ten okres, więc nie wiem o co trwa spór? Skoro uważam, że II wś i PW winny być w pracy chodziło mi tylko o skalę.

W takim razie wychodzi na to, że zwyczajnie się nie zrozumieliśmy;)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
dzionga   

Ja mam nadzieję,że w przyszłym roku trafi się jakiś temat związany bardziej z PW ;) i będzie można poszaleć :P te to raczej by mi tak średnio poszły przy dzisiejszym stanie wiedzy.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
suomi89   

Pisałam 1 temat. Jak myślicie, jeżeli napisałam o wojnach polsko tureckich w XVII w., o pierwszej odsieczy wiedeńskiej i o traktacie w Radnot to załapie się na drugi poziom?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Pisałam 1 temat. Jak myślicie, jeżeli napisałam o wojnach polsko tureckich w XVII w., o pierwszej odsieczy wiedeńskiej i o traktacie w Radnot to załapie się na drugi poziom?

Wcześniej masz mój przykładowy klucz porównaj sobie.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
hansbach   

W zadaniu 8 trzeba podać nazwe państwa czy może być Zjednoczone Królestwo Niderlandów?

Mam również pytania dt. U-Botów. Czy klucz odpowiedzi jest na pewno dobry?

Kwartał trwa od października do grudnia, a nie do stycznia, a nawet patrzac w inny sposob to najwiekszy wskaźnik był od wrzesnia do grudnia.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.