Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
dzionga

Świadomość, stan wiedzy, pamięć...

Rekomendowane odpowiedzi

Narya   

Nie będę powtarzał się tego, co gdzie indziej napisałem o świadomości. Cytat ów jest tylko fragmentem mojej całej wypowiedzi, więc proszę o zapoznanie się z jej całością i wtedy postawić to pytanie, które teraz zaczyna się od "Uważasz...".

A cytat dotyczył konkretnie, że wypowiedź głośna jednej jednostki ludzkiej nie ma wpływu na świadomość, która jest czymś społecznym, a nie indywidualnym..

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomasz N   

Narya napisał:

wypowiedź głośna jednej jednostki ludzkiej nie ma wpływu na świadomość, która jest czymś społecznym, a nie indywidualnym.

Napisz to w temacie o Adolfie H.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
dzionga   
A cytat dotyczył konkretnie, że wypowiedź głośna jednej jednostki ludzkiej nie ma wpływu na świadomość, która jest czymś społecznym, a nie indywidualnym..

Mimo chęci nie potrafię się zgodzić. Wyobraźmy sobie przykładową sytuację (poruszałam już parę razy wypowiedź pana prezydenta). Siedzi sobie przeciętny Polak przed tv i ogląda z czystej ciekawości obchody rocznicy PW. Prezydent mówi: A Powstanie to nam wolność dało. I myślisz, że taki słuchasz, który jest laikiem w tym temacie nie zapamięta tego co powiedział prezydent? A takich ludzi jest więcej.

Nie będę powtarzał się tego, co gdzie indziej napisałem o świadomości.

A mógłbyś się odnieść do tego w tym konkretnym przypadku? Bo mój prosty umysł nie może się skupić na czytaniu tamtego postu...;)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Narya   

Mówiąc bardzo oględnie: świadomość, ta "prawdziwa" a nie "szumna" i "medialna", jest procesem długofalowym i społecznym. Świadomości o PW nie można mierzyć ani liczyć w kontekście 3-4 lat, w których dopiero zaczęto nagłaśniać historię PW. To nie jest szum medialny, imprezy kulturalno-historyczne, to nie są wypowiedzi obywateli do mikrofonów dziennikarzy. Nie. I odnosząc się do wypowiedzi Tomasza, możliwe, że można odbierać wpływ Hitlera na świadomość społeczeństwa, ale Hitler nie kreował świadomości ogólnej narodu niemieckiego, bo gdyby rzeczywiście wpłynął, to nie byłoby powojennego historikerstreit, nie byłoby odżegnania się od zbrodni nazistowskich, narodowego wstydu czy odkneblowania ust elit opozycyjnych wobec hitlerowców, etc.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
FSO   

Witam;

dzionga : lda mnie tak to wygląda jak słucham wypowiedzi na akademiach "ku czci". Do tego jest prawie pewność że będzie Wajda w tivi w radiu pogadanki pieśni i tyle, pomijając pochwalne hymny. Dla mnie to bląd. Odpolitycznienie i rozpoczęcie poważnej rozmowy - nawet takiej jak gdzieś niedaleko tu na forum, w temacie czy PW miało sens [pozdrowienia m.in dla Albinosa:)] spokojnej dyskusji. Nazwijmy to jak chcemy - mnie się to skojarzyło z tym co było w Niemczech właśnie [Narya - dzięki za popraę nazwy:)]. Niech to trwa nawet i kilka lat, ale niech będzie. Ktoś nakreśli to ze strony politycznej, ktoś inny podsumuje kto zginął. Spotka się kilku specjalistów, moderator. Patronatem nad tym wszystkim będzie i preier prezydent i sejm, ale oni nie będą w nim uczestniczyli. Złożą kwiaty pod pomnikiem i tyle. Nam takie coś jest potrzebne, jest wręcz niezbędne, po to byśmy nauczyli się wyciągać wnioski z takich lekcji.

Spicze wygłaszane przez polityków w stylu "pokazaliśmy im.."; "daliśmy łupnia...", "moralnie zwyciężyliśmy ..." to hasła klucze traktowane jako wytrych pozwalający nie wyróżniać się z tlumu innych podobnych a przy okazji głupota tworząca kolejny mit narodowy, który kiedyś runie. Przyjdzie inny Gross napisze inny Strach i niech będzie jeszcze Niemcem - wtedy przeżyjemy spór który oczyści atmosferę szybko ostro i brutalnie, ale wywoła kolejne konflikty i dyskusje wtedy kiedy będzie to najmniej pożądane z jakiegoś powodu.

Albinos: pisałem skrótowo - by pokazać jak wahadełko zmianiało wychył z jednego maksimum w drugie ignorując środek, lecz samo wydzielenie gdzieś tematu pt "Pomoc Zachodu da PW" czemu nie:)

pozdr

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   
Albinos: pisałem skrótowo - by pokazać jak wahadełko zmianiało wychył z jednego maksimum w drugie ignorując środek, lecz samo wydzielenie gdzieś tematu pt "Pomoc Zachodu da PW" czemu nie:)

Takie zboczenie, musiałem dodać coś od siebie;) A do rozmowy nt. wsparcia Zachodu zapraszam tutaj: https://forum.historia.org.pl/viewtopic.php?t=2703 .

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
dzionga   

Zapewne jakaś banda meneli sprzedała te krzyże na skupie złomu, bo brakowało im kilka złotych na wino marki Wino. Autor tego artykułu słusznie zauważył, że to wina źle funkcjonujących skupów, bo od razu powinni wezwać policję do takiego delikwenta.

A swoją drogą... jak można mieć aż tak wypaczony charakter i nie mieć nawet resztek sumienia...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Lu Tzy   

Albinosie, rzadko mi sie to zdarza, ale tym razem wypada mi sie z Toba calkowicie nie zgodzic.

Postawe inkryminowanej firmy nazwac mozna obojetnoscia, ale dranstwo to ciutek za mocne slowo.

Przeciez miejsce pamieci zostanie przeniesione o kilka krokow. Wziawszy pod uwage, ze upamietnia ono rzez dzielnicy calej, przemieszczenie o taka odleglosc doprawdy nie powinno byc odebrane jako - swietokradztwo.

To nie jest czyjs grob. To nie jest miejsce czyjejs smierci. To abstrakcyjny symbol nieabstrakcyjnej tragedii.

Moim zdaniem wlascicieli sklepu nalezaloby raczej podac jako dobry przyklad: przez czas jak sadze dosc dlugi uzyczali swego terenu. Tak dlugo jak mogli.

Tak rozumiem cytowany artykul.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   
Przeciez miejsce pamieci zostanie przeniesione o kilka krokow. Wziawszy pod uwage, ze upamietnia ono rzez dzielnicy calej, przemieszczenie o taka odleglosc doprawdy nie powinno byc odebrane jako - swietokradztwo.

Nie upamiętnia rzezi całej dzielnicy. Upamiętnia rzeź, której dokonano w dniach 5-12 sierpnia dokładnie w tym miejscu, tuż za wiaduktem. Dla mnie draństwem nie jest to, że chcą przesunąć. Jeśli zostanie niedaleko tego miejsca, sprawy dla mnie nie ma. Draństwem jest to, że nie mają ochoty podjąć jakichkolwiek rozmów. Traktują to na zasadzie: możecie nam naskoczyć, my i tak zrobimy po swojemu.

W końcu dojdzie do tego, że wszelkie tego typu pomniki będą usuwane, bo właścicielowi szkoda kilku metrów terenu. To już niestety nie jest Lu pierwszy przykład takiego zachowania ze strony prywatnych osób. W Warszawie od dłuższego czasu usuwane są tablice, które nie podobają się nowym właścicielom budynków, i same budynki, mimo iż nikt zgody na to nie wydał. Takie zachowanie wpisuje się w cały szereg akcji, które nie liczą się w żadnym stopniu z historią i pamięcią.

To nie jest czyjs grob. To nie jest miejsce czyjejs smierci. To abstrakcyjny symbol nieabstrakcyjnej tragedii.

Tak dla jasności, o tym miejscu mowa: http://powstanie44.um.warszawa.pl/miejsca-...3%B3rczewska-32

Tak więc argument, że to abstrakcyjny symbol, jest chybiony. To miejsce kaźni 12 tysięcy ludzi. Do przeczytania: https://forum.historia.org.pl/index.php?s=&...st&p=131888

Pierwsza relacja. Jeden z kilku opisów tego, do czego dochodziło w tym konkretnym miejscu.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Lu Tzy   

Ok, ok. Jednak z artykulu wynika, ze...

zostanie niedaleko tego miejsca
...wiec rzecz wygladzona...?

Usuniecie tablicy, bo nie pasuje do czyichs ekhm standardow to inna sprawa, Dulska w swej istocie i jako taka smrodliwa. Burzenie budynkow to rzeczywiscie ostateczne dranstwo - i zainteresowanych, i - podobno nie-interesownych - urzedow.

Nie znam tego miejsca, w zyciu go nie widzialem. Z kontekstu wynika, ze miasto ma tam jakas ziemie. Zaproponowano zamiane wlascicielom? Albo choc zakup/dzierzawe ze znizka?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   
zostanie niedaleko tego miejsca

Tylko pytanie, co to oznacza. Określenie "niedaleko" jest cokolwiek pojęciem mało konkretnym.

...wiec rzecz wygladzona...?

A to się jeszcze okaże.

Usuniecie tablicy, bo nie pasuje do czyichs ekhm standardow to inna sprawa, Dulska w swej istocie i jako taka smrodliwa. Burzenie budynkow to rzeczywiscie ostateczne dranstwo - i zainteresowanych, i - podobno nie-interesownych - urzedow.

Z tym, że urzędy nie zawsze mają z tym coś wspólnego.

Nie znam tego miejsca, w zyciu go nie widzialem. Z kontekstu wynika, ze miasto ma tam jakas ziemie. Zaproponowano zamiane wlascicielom? Albo choc zakup/dzierzawe ze znizka?

Ciężko zaproponować coś komuś, kto nie chce rozmawiać.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Lu Tzy   

Z samego artykulu wynika, ze przenosiny sa o kilka metrow.

Urzedy nie zawsze maja cos wspolnego... A powinny czasem. Zarzut dla prawa RP.

Ciezko zaproponowac cos komus, co... Z artykulu nie wynikalo niic podobnego.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.