Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/

Rekomendowane odpowiedzi

nazaa   
nazaa była bliżej

A jednak :D

podpowiem że to pozwolenie zostało wydane w I połowie XIVw.

Marna to podpowiedź, ale spróbuję tak: Klemens V i rok 1312?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
nazaa   
przynajmniej traf w papieża

Żeby to jeszcze było takie proste, no ale do trzech razy sztuka: Jan XXII?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
nazaa   
świetnie..:D jesteś boska..:D

Bez przesadyzmu proszę :D

Oto moje pytanie: Kto jest historycznym pierwowzorem Dytryka z Berna, postaci występującej w "Pieśni Nibelungów"?

[ Dodano: 2007-04-10, 15:24 ]

Podpowiedż: w oryginale niemieckim Dytryk z Berna to po prostu Dietrich von Bern :D Jak będzie trzeba to podpowiem jeszcze :D

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

hmm

proste bedzie :P

Z jakich przyczyn w którym roku (obowiązuje data dzienna) Tadeusz Kosiuszko stracił "posade" Naczelnika powstania, kto go zastąpił,za jakich władców państw zaborczych doszło do upadku powstania(+data) :mrgreen:

[ Dodano: 2007-04-16, 22:49 ]

Chyba zły temat :P?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Amilkar   

12 października 1794 roku Wawrzecki zostal namiestnikiem ponieważ Kosciuszko dostał się do niewoli w bitwie pod Maciejowicami 10 października 1794r. a 16 listopada pod Radoszycami nastapilo rozwiązanie oddziałów i kapitulacja Wawrzeckiego.

Rosja: Katarzyna II Wielka caryca. Prusy:Fryderyk Wilhelm II ,Austria:Franciszek II Habsburg

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Amilkar   

No to może : W jakiej sytuacji Stefan Czarniecki wypowiedział słowa: "Jam nie z soli ani z roli tylko z tego co mnie boli" ?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Kiedy to po szeregu zasług Czernieckiemu nie przyznano buławy hetmańskiej mimo poparcia króla w 1657 roku Przyznana została bowiem Jerzemu Lubomirskiemu pózniejszemu organizatorowi rokoszu ( :?: )

[ Dodano: 2007-04-17, 20:15 ]

Jeżeli dobrze odpowiedziałam (a chyba niemozliwe zeby były 2 tak podobne cytaty ) to raczej brzmiał on tak :

Jam nie z soli ani z roli, jeno z tego co mnie boli.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
nazaa   
Jeżeli dobrze odpowiedziałam (a chyba niemozliwe zeby były 2 tak podobne cytaty )

Drożdżówa, to jest wersja oryginalna:

Jam nie z soli ani z roli, jeno z tego co mnie boli.

A to współczesna polszczyzna:

"Jam nie z soli ani z roli tylko z tego co mnie boli"

W obu przypadkach wiadomo o kogo i o co chodzi, więc jest ok :P

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.