Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
Tofik

Konradyn

Recommended Posts

Tofik   

Urodził się w 1252 r., po śmierci ojca (gdy miał zaledwie 2 lata) dorastał pod okiem ojczyma Mainharda (hrabiego Gotycji) i matki Elżbiety. Gdy Manfred Sycylijski zginął, odżyła pamięć o wnuku Fryderyka II, którego uznawali za swojego władcę panowie Outremer (choć to niewiele mu dawało), do zdecydowanego działania nakłaniał go również jego kuzyn, Fryderyk z Badenii. Oczywiście, sprawa jego praw do tronu była podnoszona jeszcze przed 1266 r. (m.in. Ludwik Święty dość długo stał na stanowisku, że do Sycylii największe prawa ma właśnie Konradyn). Gdy z Włoch i Sycylii do Bawarii zaczęli uchodzić zwolennicy Hohenstaufów, Konradyn zadecydował, że ruszy na południe (mimo tego, że był powstrzymywany od tego przez najbliższe otoczenie). Syn Konrada IV z powodzeniem uzyskiwał wpływy w północnych Włoszech, wjechał nawet do Rzymu. W momencie wymarszu z Rzymu Konradyn miał do dyspozycji ok. 6 tys. żołnierzy. Dalej ruszył na południe i spotkał się z armią Karola Andegaweńskiego Tagliacozzo (Karol opuścił nawet wojska oblegające Lucerę, by uporządkować problemy na północy). Konradyn przegrał i uszedł. Po bitwie ruszył do Austury, jednak wraz z Galvanem Lancią i Fryderykiem z Badenii został uwięziony przez tamtejszego władcę (Jana Frangipane). Wraz z towarzyszami został przekazany w ręce Karola Andegaweńskiego, który postanowił nie okazywać miłosierdzia i stracił młodego wroga. Śmierć młodzieńca była szokiem dla Europy - piszący później Dante uznał Konradyna za niewinną ofiarę, Niemcy uznali zabicie go za największą zbrodnię w historii, nawet Francuzi byli skłonni potępić swego rodaka. Co sądzicie o Konradynie? Czy powinien walczyć o swe prawa? Jakie błędy popełnił pod Tagliacozzo?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Achilles   

Zwolennik gibelinów. Akurat miał takiego pecha, że za jego czasów słynny i mocny niegdyś ród Hohenstaufów chylił się ku upadkowi. Poniósł śmierć w naprawdę niegodziwych warunkach. Jest dość ważną postacią w średniowiecznej historii Niemiec. Gdyby nie on, na pewno stosunki międzynarodowe nie wyglądałyby tak nieciekawie, jak to miało miejsce.

[center:29b70f8e2b]180px-Konradin.jpg[/center:29b70f8e2b]

Share this post


Link to post
Share on other sites
Narya   
Urodził się w 1252 r., po śmierci ojca (gdy miał zaledwie 2 lata)

Urodził się mając 2 lata, po śmierci ojca? ;P

Konradyn nie został przekazany jako jeniec Karolowi (o ile mi wiadomo), ale pojmany po bitwie pod Tagliacozzo i uwięziony w Castel dell'Ovo, a wkrótce publicznie ścięty w Neapolu za pomocą sprytnego urządzenia spadającego noża.

Zresztą był królem sycylijskim, a więc to było jasne, że Karol Andegaweński będzie musiał zlikwidować Konradyna, który był poważnym dla niego zagrożeniem.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Tofik   
Urodził się mając 2 lata, po śmierci ojca? ;P

Gdy ojciec umarł, miał dwa lata.

Zresztą był królem sycylijskim, a więc to było jasne, że Karol Andegaweński będzie musiał zlikwidować Konradyna, który był poważnym dla niego zagrożeniem.

Były jasne dwie rzeczy:

1. Ścięcie Konradyna nie przysporzy Karolowi popularności.

2. Były inne sposoby wyłączenia Konradyna z gry o tron neapolitański.

Share this post


Link to post
Share on other sites
W dniu 2.05.2008 o 10:28 PM, Tofik napisał:

dorastał pod okiem ojczyma Mainharda (hrabiego Gotycji)

 

Raczej: Meinharda, hrabiego Gorycji (: Grafschaft Görz).

 

W dniu 12.08.2008 o 7:57 PM, Achilles napisał:

Zwolennik gibelinów.

 

W wieku piętnastu lat to nieszczególne musiał mieć rozeznanie polityczne, to raczej gibelinowie byli jego zwolennikami.

 

W dniu 13.08.2008 o 9:37 AM, Narya napisał:

Konradyn nie został przekazany jako jeniec Karolowi (o ile mi wiadomo), ale pojmany po bitwie pod Tagliacozzo i uwięziony w Castel dell'Ovo, a wkrótce publicznie ścięty w Neapolu

 

A jak został pojmany to kim był? Gościem?

Raczej po pojmaniu (co miało zresztą miejsce na morzu) nie został uwięziony w tymże zamku, gdzie Astura a gdzie Neapol?

 

W dniu 2.05.2008 o 10:28 PM, Tofik napisał:

Jakie błędy popełnił pod Tagliacozzo?

 

Dał się ponieść złudnemu przekonaniu, że już wygrał...?

"Konradinovo vojsko bylo s největší pravděpodobností početnější a lépe vyzbrojené. Ale síly Anjouovce zase vykazovaly větší jednotu. 23. srpna mezi nimi došlo k bitvě, v níţ byl Konradin Karlem I. z Anjou poraţen.103 I kdyţ vše zprvu nasvědčovalo princovu dalšímu úspěchu, zvítězila nakonec díky lepší taktice francouzská strana.  Dva první sledy útoku Karla byly po krátkém boji odraţeny, načeţ štaufské síly povaţovaly bitvu za vyhranou a jaly se pronásledovat prchajícího protivníka. V tomto okamţiku zaútočil Karel se svým třetím sledem, schovaným dosud za mírným návrším asi jeden a půl kilometru od bojiště,104 pobil rozvinuté jednotky Konradina a nakonec také španělské rytíře Jindřicha Kastilského".

/H. Skřeková "Konradin - malý švábský princ"; tekst dostępny na: www.e-stredovek.cz/

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.