Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Jarpen Zigrin

Balian z Ibelinu - Królestwo Niebieskie

Rekomendowane odpowiedzi

Oglądnołem film "Królestwo Niebieskie" i mam mętlik w głowie czy są to fakty w 100%, czy po hoolywódzku troche tak troche nie, czy może wszystko jest zmyślone. Postacie takie jak Sułtan czy bitwa pod Hattin są jednak autentyczne, ja jednak jestem ciekaw czy Balian z Ibelinu jest postacią autentyczną i czy naprawdę był taki zacny? Spróbuje poszukać o nim informacji, ale może ktoś mnie wyręczy i szybciej odpowie mi na moje pytanie.

Jeszcze te postacie Gwidon z Lusignan, Reynold z Chatillon to postacie autentyczne?

Oczywiście te gość w srebrnej masce to król Jerozolimy, lecz jak on się nazywał?

Czy podczas obrony Jerozolimy rzeczywiście w taki fenomenalny sposób zniszczono wieże oblężnicze Saladyna?

Jeszcze jedno pytanko kto nosił lub komu przysługiwały te niebieskie szaty oraz co to za złoty duży krzyż mieli ze sobą krzyżowcy z Jerozolimy?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
MaWro   

Balian z Ibelinu to napewno postać historyczna ale czy tak szlachetna i wspaniała to juz raczej wymysł hoolwyodzki.

Gwidon z Lusignan (zm. 1194) - król Jerozolimy 1186-1192, a następnie Cypru 1192-1194.

Renald z Châtillon (ur. 1125 zm. 4 lipca 1187) - książę-regent Antiochii w latach 1153-1160, następnie wasal Królestwa Jerozolimskiego i senior Zajordania (od 1175 roku).

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Mam już odpowiedź kim był z historii ten król w srebrnej masce.

Baldwin IV Trędowaty (ur. 1161, zm. 1185 w Jerozolimie) - król jerozolimski od 1174 roku.

Baldwin został koronowany na króla cztery dni po śmierci swojego ojca, 15 lipca 1174 roku. Rządy regencyjne do osiągnięcia przez niego wieku 16 lat sprawował Rajmund. Powołanie go na ten urząd zapoczątkowało rozłam wśród dostojników Królestwa Jerozolimskiego. Większość miejscowych baronów i joannici popierali Rajmunda i jego pokojową politykę. Pozostali, między innymi Renald z Châtillon, Joscelin III, templariusze oraz przybysze z Zachodu, opowiadali się za bardziej agresywnymi działaniami. Młody Baldwin starał się utrzymywać równowagę między obydwoma stronnictwami.

W polityce zagranicznej Baldwin dążył do zjednoczenia chrześcijan w walce z muzułmanami, zaś z drugiej strony, do zawarcia na pewien czas pokoju z Saladynem. W maju 1180 roku udało mu się podpisać rozejm. Niestety, w swoich planach król nie wziął pod uwagę charakteru Renalda de Châtillon, który ani myślał przerwać swoich napaści na muzułmańskie karawany. Doprowadziło to do zerwania rozejmu i uwięzienia w Damietcie 1500 chrześcijańskich pielgrzymów, zdążających na statkach do Ziemi Świętej.

Na początku 1183 Baldwin zachorował na febrę. Choć udało mu się podźwignąć z choroby, w jej efekcie trąd zaatakował go ze zdwojoną siłą. Król stracił władzę w rękach i nogach i niemal zupełnie oślepł. Nie mogąc samodzielnie rządzić, powierzył szwagrowi Gwidonowi urząd regenta i władzę nad całym państwem poza Jerozolimą.

Mniej więcej w tym samym czasie Renald z Châtillon zdobył port Ajla (zajęty przez Saladyna w grudniu 1170 roku) i zwodował na Zatoce Akaba flotyllę statków, których zadaniem miało być łupienie okrętów muzułmańskich na Morzu Czerwonym oraz nadmorskich miast.

W odpowiedzi Saladyn we wrześniu 1183 roku wraz ze swym wojskiem wkroczył do Palestyny. Naprzeciwko niemu wyruszyła armia frankijska pod wodzą Gwidona z Lusignan. Do ich spotkania doszło w pobliżu Źródła Goliata na równinie Ezdrelon. W starciu tym Gwidon okazał się człowiekiem niezdecydowanym i nie radzącym sobie w sytuacjach kryzysowych. Wobec jego długiego wahania tylko zdecydowana postawa hrabiego Rajmunda z Trypolisu i barona Ibelinu uchroniły armię przed klęską.

Wkrótce potem doszło do kłótni między Gwidonem i królem. Baldwin zwołał baronów królestwa na naradę, w efekcie której Lusignana pozbawiono regencji. Król postanowił ponownie przejąć bezpośrednie rządy. Aby zapobiec w przyszłości objęciu władzy przez szwagra, 23 listopada 1183 roku monarcha ogłosił dziedzicem swojego siostrzeńca Baldwina.

W 1185 roku spodziewający się rychłej śmierci Baldwin powierzył regencję hrabiemu Trypolisu, Rajmundowi. Kilka tygodni później zmarł. Jego szczątki spoczęły w kościele Świętego Grobu.

Zgodnie z życzeniem króla, po jego śmierci w 1185 królem ogłoszono małoletniego Baldwina V. Był on jednak chorowity i półtora roku później zmarł. Niemal natychmiast po jego śmierci Sybilla i Gwidon podstępnie zawładnęli Jerozolimą i większą częścią królestwa. Ich stronnik, patriarcha Jerozolimy Herakliusz, doskonale zdając sobie sprawę z niepopularności Gwidona, ukoronował tylko jego żonę. Koronę na głowę męża włożyła Sybilla.

Gwidon niedługo cieszył się swoim państwem. W 1187 roku kolejny napad Renalda z Châtillon na muzułmańską karawanę doprowadził do zerwania rozejmu z Saladynem. Armia muzułmańska wkroczyła do Królestwa Jerozolimskiego. Gwidon, wbrew zdrowemu rozsądkowi oraz radom hrabiego Rajmunda z Trypolisu, uległ namowom Renalda i wielkiego mistrza templariuszy, Gerarda z Ridfort, i dał wojsku rozkaz wyruszenia z Akki. Jego wyczerpana letnim skwarem armia została 4 lipca zaatakowana przez Saladyna pod Hittin. Bitwa zakończyła się straszliwą klęską Gwidona. Jego wojska zostały zdziesiątkowane przez muzułmanów, a sam król dostał się do niewoli. Chrześcijanie utracili również Święty Krzyż.

Porażka ta przesądziła o losie Królestwa Jerozolimskiego. W ciągu kilku następnych miesięcy Saladyn podbił prawie całe państwo. 2 października skapitulowała Jerozolima, której heroiczną obroną dowodził Balian z Ibelinu. Jedynym większym miastem pozostającym w rękach Franków był Tyr, ocalony dzięki niespodziewanemu przybyciu Konrada, syna margrabiego Montferratu.

To jest zlepek różnych informacji z WIKIPEDII (chodż nie lubie z niej cytować obszernych tematów i tutaj zwracałem na to uwagę, gdzie indziej informacji na te temat nie znalazłem) na temat: Baldwina IV, Gwidona z Lusignan i Reynalda z Châtillon po przeczytaniu tego i oglądnięciu filmu widać jak pomieszane zostały fakty i fikcja o chronologii i wieku biohaterów w filmie zapomniano.

Zostało jeszcze kilka moich pytań bez odpowiedzi.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
mysh(a)   

Polecam publikacje Dawida Camus: Rycerze Krolestwa. Tam znajdziesz wiekszosc odpowiedzi na twoje pytania. A ten zloty krzyz to byl krzyz na ktorym umarl nasz zbawiciel- przyozdobiony jak przystalo na cos wartosciowego. Byl to Krzyz Chrystusowy, jednakże gwoli ścisłości wydaje sie, że nie mógl być on prawdziwy. Różne są teorie na jego temat.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Nie wiesz, gdzie moge szukać informacji na temat tego krzyża? Co się z nim stało, w jakich bitwach brał udział, kto go ozłocił etc. zainteresowało mnie to w tym filmie. Rozumiem, że tyen krzyż w ogóle jest w 100% autentyczny?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
mysh(a)   

David Camus- ksiazka fabularna pt. Rycerze Krolestwa. Tam mozna cos niecos znalezc. Istnial krzyz ktory byl zabierany na rozne bitwy m.in pod Montgisard czy Hittin, ale czy byl to prawdziwy krzyz Chrystusowy?? Nie mozna byc 100 procentowo pewnym. Jak znajdziesz jakies inne publikacje z nim zwiazane, podziel sie informacjami na jego temat.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Anders   

Co do samego Bailana - film poważnie mija się z prawdą - Bailan brał udział w Bitwie pod Hittin i był jednym z trzech baronów, którzy "opuścili pole walki" - co do tego czy na rozkaz czy nie nie ma chyba zgody, o ile pamiętam. Dość powiedzieć, ze początkowo Bailan napisał do Saladyna o zgodę na zabranie z Jerozolimy żony, ale uproszony przez mieszkańców wymówił się od jej opuszczenia w kolejnym liście. Balina był szanowany przez muzułmanów i był jedną z najjaśniejszych obok Rajmunda III z Trypolisu postaci królestwa w owych czasach. Jego rodzina stała się z czasem najważniejszą rodziną w Królestwie i wydała wielu dobrych wodzów i polityków, zasługujących na miano mężów stanu, którym jednak często brakowało środków :wink:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
lurtz88   

Te niebieskie szaty o których mówisz o ile dobrze rozumiem o co Tobie chodzi:P Nosili je Rycerze Zakonu Joanitów z trzema krzyżami na piersi:)

[ Dodano: 2008-07-24, 17:58 ]

Niezależnie od tego co posiadał ten krzyż napewno podnosił morale walczących żołnierzy co do tego nie ma żadnych wątpliwości:) a podobne krzyże stosowały później miasta włoskie np. Mediolan, Wenecja

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Narya   

Zważywszy, że po Europie krążyło tyle drzazg z drzewa krzyża na którym powieszono Chrystusa, że można byłoby zrobić z nich las. :D

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

W temacie nie chodzi mi o to ile było relikiwi, to jest kompletnie nie na temat. W pierwszym poście zadałem kilma pytań. Co do krzyża są jakieś źródła potwierdzające posiadanie go przez krzyżowców? Co się dalej stało z tym krzyżem? Kim dokładnie był wspomniany rycerz w masce srebrnej?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Narya   
Kim dokładnie był wspomniany rycerz w masce srebrnej?

Ta maska była tylko po to, by zakryć trąd króla jerozolimskiego. Czy faktycznie król był chory na trąd? Nie wiem, ale w filmie był i maska ku temu służyła. (jeśli dobrze zinterpretowałem tożsamość tego rycerza)

Nie sądzę by w rzeczywistości filmowy Balian jeśli już był tym kim był, to żeby miał takie wpływy u króla..

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
lurtz88   

Tak król był chory na trąd i maską chciał ukryć swoja chorobę, no i pewnie chronić twarz przed działaniem słońca ( a jaki to król pisał już ktoś wcześniej ):D

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.