Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Mienta89

Etos rycerski - stereotyp czy prawda?

Rekomendowane odpowiedzi

Brego   

Powiem Wam tak. Etos i Kodeks był przy Damach, Królach i Balach. Kiedy taki rycek był w terenie to palił, gwałcił i rabował. Taka szara prawda. Tylko bardzo godni rycerze, najbardziej znani i z największym prestiżem byli wierni zasadom rycerskim cały czas. W większości to były największe kanalie.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

No ci co stali przy Janie II Dobrym we wrześniu 1356 roku, a byli kawalerami Orderu Gwiazdy w większości postąpili zgodnie z ethosem i prawami swego zakonu.

Kodeks zabraniał uciekać - to i nie uciekli z pola bitwy.

To, że nieoczekiwaną konsekwencją takiego działania było okresowe bicie skórzanych monet to już inna historia.

;)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Narya   

secesjonisto, ależ oni nie uciekali, tylko wycofywali się na z góry upatrzone pozycje... ;)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Dhouda, małżonka markiza Bernarda z Septymanii (z rodu Wilhelmidów), oczekując na swego pana w twierdzy Uzès, powzięła myśl napisania przewodnika (znanego w łacińskiej formie, jako "Liber Manualis Dhuodane quem ad filium suum transmisit Wilhelmum") dla swego syna - Wilhelma. Powstać miał on ok. lat 841-843, zatem w czasach kiedy formułowało się dopiero rycerstwo jako stan społeczny. Dzieło to miało podówczas popularną formę speculum (zwierciadła), zatem przedstawiano tam pewien wzór, a poprzez perswazyjną dydaktykę starano się czytelnika nakłonić do naśladownictwa.

W jedenastu rozdziałach, zawarła własną hierarchię wartości: wierność, miłość i cześć okazywana Bogu. Następnie cześć, miłość i posłuszeństwo względem ojca ("kochaj, bój się i czcij twego ojca. Miej świadomość, iż to właśnie od niego pochodzi twój status"). Wierność suwerenowi, wreszcie wierność osobom duchownym.

Z innych napomnień: "Abyś unikał pychy", "Abyś, kiedy tylko możesz wspierał ubogich", "Abyś zachowywał cierpliwość umysłu i ciała", "Abyś naprawiał niestosowne obyczaje", "Nie idź za swymi namiętnościami, powściągnij swe pożądania", "Nie bądź strachliwy w obliczu prześladowań" itd.

Drogowskazami na drodze do ideału miały być: Pismo Święte, nauki nauczycieli (tu również czytanie ksiąg!), rady dygnitarzy.

/cyt. za: M. Chudzikowska-Wołoszyn "Wczesnośredniowieczny ethos rycerski w narracji Dhoudy z Septymanii (ok. 830-843 r.)", "Colloquium Wydziału Nauk Humanistycznych i Społecznych", Kwartalnik UWM w Olsztynie, 1, 2015/

A czego w tym katalogu brakuje względem późniejszego etosu rycerskiego?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jednym z bardziej znanych dzieł będących katalogiem cech i umiejętności jakie ma posiąść rycerz to "Disciplina clericalis" Petrusa Alfonsusa, nadwornego medyka angielskiego władcy Henryka I. Wszystko zawarł on w "siódemkach". Mamy zatem siedem sztuk wyzwolonych, siedem mądrych reguł czy siedem sprawności. Zatem idealny rycerz winien: jeździć konno, strzelać z łuku, pływać, walczyć, polować z sokołem, pisywać poezję i grać w szachy.

To strzelanie z łuku - to specyfika angielska czy pojawia się to w innych krajach? 

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.