Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Tofik

sir Steven Runciman

Rekomendowane odpowiedzi

Tofik   

Najpierw post Masahiko z tematu o katarach:

.Wiem o nich nie wiele.

Polecam "Manicheizm średniowieczny" Runcimana. Co prawda do rozdziału o katarach jeszcze nie doszedłem (jestem przy patarenach), ale trudno odmówić temu panu profesjonalizmu w tym o czym pisze.

Wiem że trochę nie na temat, ale mam pytanie: czytałeś może jakieś inne lektury Runcimana? Byłoby coś godnego polecenia tego autora? Chętnie poczytałbym jego książki...

Nie czytałem, "Manicheizm..." to pierwsza jego książka, którą czytam. Znam jednak oprócz "Manicheizmu średniowiecznego" również: "Nieszpory sycylijskie" (czeka na przeczytanie zaraz po czytance o herezjach), "Dzieje wypraw krzyżowych" (III - tomowa; chyba najsłynniejsze i najwybitniejsze dzieło tego mediewisty), "Upadek Konstantynopola 1453", "Schizma wschodnia", "Wielki Kościół w niewoli" i "Ostatni renesans bizantyjski".

No i pytanie do reszty forumowiczów - co sądzicie o tym historyku? Mnie osobiście jego styl przypadł do gustu. Nie jestem specjalistą w dziedzinie średniowiecza (w żadnej dziedzinie nie jestem zresztą :tongue: ), ale widać jego profesjonalizm. No i korzysta z ogromnej ilości źródeł i opracowań (kroniki greckie, bizantyjskie, arabskie, związane z bogomiłami etc. oraz opracowania m.in. Conybayer'a czy bałkańskich historyków).

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Avaritia   

Mam "Dzieje wypraw krzyżowych" i powiem szczerze, że to chyba najlepsze źródło wiedzy o krucjatach, na jakie się natknęłam. Podoba mi się to, że Runciman, mimo że ma ogromną wiedzę, nie stara się jej przekazać w jednym momencie i nie wprowadza chaosu, jak to robi wielu historyków. W dodatku ma bardzo świeże i profesjonalne spojrzenie na krucjaty, a także na władców jerozolimskich (w tym na Baldwina IV, którego uwielbiam, jak wszyscy wiedzą :)). Mam również "Nieszpory sycylijskie" i "Maniechizm średniowieczny", ale póki co nie mam kiedy po nie sięgnąć.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Regulus   

Jego Dzieje Wypraw Krzyżowych to dzieło wielkie, wybitne, ponadczasowe, po prostu arcydzieło. Każde późniejsze opracowanie dotyczące krucjat opiera się w mniejszym lub większym stopniu na Runcimanie.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.