Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
szpek_chomik

Quiz Średniowiecze

Rekomendowane odpowiedzi

Marcin   

Tak, choć sprawa jest dyskusyjna bo mamy parę oficjalnych dat zakończenia średniowiecza. Nie we wszystkich się mieści. ;) To chyba odpowiednia wskazówka.

[ Dodano: 2006-08-07, 16:38 ]

Po namyśle po podpowiadam Wam, bo sprawdziłem w Szukaczu, Google, Yahoo i żaden nie znajduje np. owego burmistrza, który zacytowaną deklarację wygłosił. Jednak książki maja przewagę.

Jak ktoś przytomnie zauważył owym sprawcą był Gdańsk. To mamy odpowiedz na łatwiejsze pytanie.

Pozostały trzy. Co do daty, to podpowiedzi już udzieliłem. Co do tego, kto deklaracje ową wygłosił to z miejsca powiem, że był to ówczesny burmistrz Gdańska (nie ma jego nazwiska w necie, więc dużo wam to nie da, chyba, że znajdziecie jakiś spis takich ludków, ale chyba trzeba szperać na papierze). Pozostało pytanie "komu wojnę wypowiedziano". Nie mam za bardzo pomysłu, więc podpowiem, że państwu, które wtedy miało dostęp do można bałtyckiego.

Na zagadkę daję Wam tydzień. Dwa pierwsze pytania są za jeden punkt, a trzecie jest za 1.5 punkta. Kto za tydzień będzie miał najwięcej punktów wygrywa. Jeśli wszystko zostanie odgadnięte, to naturalnie zakończę "konkursik" szybciej. Jeśli natomiast nikt w ciągu siedmiu nie uzyska żadnego punkcika, to pytanie przejmie Esplendido.

Ps

Jestem z Gdańska i mam nadzieję, że taka ciekawostka zainteresuje forumowiczów tym miastem.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

W grę wchodzi tylko okres od 1466 do powiedzmy 1500 królestwa nad Morzem Bałtyckim to Dania i Szwecja

może chodzi o wojnę Karola Knutsona z Chrystianem I Oldenburgiem - Karol po porażce schronił się w Gdańsku więc

data : 1457

burmistrz: Jacob Falcke

komu wojnę wypowiedział: Chrystianowi I Oldenburgowi królowi Danii i Norwegii

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Marcin   

Kolega popełnił chyba literówkę,albo jak to wolicyfrówkę:

;) -->

(Nic tu nie wpiszę @ bo szpek mnie zabije ;) )
W grę wchodzi tylko okres od 1466 do powiedzmy 1500 królestwa nad Morzem Bałtyckim to Dania i Szwecja

Z rokiem było całkiem blisko. O kogo, to wystarczy sam kraj, więc już nie wnikajmy kto "Królewską Moscią" był, tylko gdzie sobie królował. Burmistrz to nie ten, a wydarzenie też się nie zgadza. Niemniej data była blisko. :(

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

wszystko wskazuje na Danię, która była w wojnie przeciwko Polsce i Związkowi Pruskiemu od 1455 ale o ile pamiętam sama wypowiedziała wojnę... Ale Gdańsk mógł odpowiedzieć na to podobnym aktem ;)

więc

data: 1455

kraj Dania

burmistrz: Wilhelm Jordan

:roll: :roll:

[ Dodano: 2006-08-23, 11:31 ]

tydzien juz chyba dawno minał:( w takim razie prosimy o odpowiedź/podpowiedź

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Marcin   

Zgodnie z zapowiedzią pytanie pkrzekazuję koledze Esplendido.

A odpowiedż brzmi.... No, tego... :oops: Kurde, która to była książka!!! ;)

Tak na serio to książka została w domowej biblioteczce, a nie jest teraz w moim zasięgu (wyjazd piekna rzecz). Z tego co zapamiętałem był to rok 1458, a burmistrz miał bardzo nie polskie nazwisko. Więcej szczegółów jak odnajdę książkę. Takich dziwnych rzeczy nie zna się na pamięć. :(

Czekamy kolego Esplendido. ;)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

moje pytanie brzmi:

jak nazywał się król Niemiec (pozniej był cesarzem rzymskim) który zorganizował (przegraną) wyprawe przeciwko Polsce - doszło tam do pamiętnej bitwy.

Ożenił się on z Matyldą - córką Henryka I, zawarł konkordat z papieżem.

Pochodził z dynast frankońskiej

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Henryk V

dynastia frankońska? Chyba jakaś pomyłka zaszła Henryk V był przedstawicielem dynstii salickiej zresztą ostatnim

[ Dodano: 2006-08-27, 21:48 ]

Ożenił się on z Matyldą

bardzo zagmatwałeś ;) ale w końcu zrozumialem że chodzi o Henryka I króla Angli :(

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

zagmatwałem ? starałem się jak najprościej ;-) odpowiedź oczywiscie prawidłowa. zadajesz pytanie

[ Dodano: 2006-08-28, 07:47 ]

tak na marginesie ("Dynastia salicka to Ród ksiażąt frankońskich panujący w Niemczech w latach 1024–1125.)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
w4w   

w polskiej wikipedii jest o nim tylko tyle że był. Za to w angielskiej ma przydomek Drunkard co znaczy alkoholik,pijak może metystes to też coś w tym rodzaju.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
w4w   

to ja zadam coś prostego żeby quiz nie umarł co znaczy przydomek jaki nadali turcy władcy którego my znamy jako sulejmana wspaniałego.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.