Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Pancerny

Bitwa pod Byczyną

Rekomendowane odpowiedzi

Pancerny   

Czy zwycięstwo Jana Zamojskiego nad Maksymilianem III na zawsze wybiło z głowy Austrii marzenia o tronie Polskim,a może to była wojna domowa ,wszak Maksymilian Habsburg został wybrany Królem Polski?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Chyba nie do końca wybiło, skoro później Austria startowała do korony polskiej wysuwając kandydaturę Karola Lotaryńskiego dwukrotnie (w 1669 i 1674). Na dodatek Karol był mężem Marii Habsburg.

Ja bym nie powiedział, że była to wojna domowa. I to nie tylko ze względu na to, że walczyliśmy z obcym agresorem. Stronnicy Maksymiliana nie wystąpili zbrojnie w kraju, na żadną wojnę nie pociągnęli. Przede wszystkim dyskusyjna jest kwestia wyboru króla, napisałem szerzej o tym jak wiesz tutaj: http://www.historia.org.pl/forum/viewtopic.php?t=4655. Tak więc nie za bardzo wojna domowa. Raczej wojna o koronę. Tak mi się przynajmniej wydaje.

Pozdrawiam.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Pancerny   
z głowy Austrii marzenia o tronie Polskim,

Tu się przyznaje walnąłem byka,chodziło mi tylko o ród Habsburgów,mój błąd.

Stronnicy Maksymiliana nie wystąpili zbrojnie w kraju, na żadną wojnę nie pociągnęli.

Według moich danych w bitwie po stronie Austrii walczyli Polacy:Diabeł Stadnicki uciekł po bitwie ,do niewoli dostali się St.Górka,A.Zborowski,bp.J.Woroniecki.

P.S.-Link nie działa!

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Według moich danych w bitwie po stronie Austrii walczyli Polacy:Diabeł Stadnicki uciekł po bitwie ,do niewoli dostali się St.Górka,A.Zborowski,bp.J.Woroniecki.

Nie ukrywam, nie mam tu szerszej wiedzy, o Stadnickim słyszałem tylko. Masz rację, na pewno było takich więcej. Chodzi mi raczej o to, że nie wystąpił nikt oficjalnie, formalnie, w większej formacji czy nawet stronnictwo habsburskie, w sposób, który sankcjonowałby nazwanie konfliktu wojną domową. Nic na skalę chociażby rokoszu Lubomirskiego.

Pozdrawiam.

P.s.: Link już działa, dzięki :)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Pancerny   

Tak sobie myślę(nieraz tak mam),że 6500 żołnierzy które przyszły z Maksymilianem po koronę to jak na Austrię to mała liczba,no niby podział Austrii na dwie części mógł mieć jakiś wpływ ,ale to i tak mała liczba wojaków jak na tak zaszczytny cel jakim była korona Rzeczpospolitej.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tak sobie myślę(nieraz tak mam),że 6500 żołnierzy które przyszły z Maksymilianem po koronę to jak na Austrię to mała liczba,no niby podział Austrii na dwie części mógł mieć jakiś wpływ ,ale to i tak mała liczba wojaków jak na tak zaszczytny cel jakim była korona Rzeczpospolitej.

Cóż, widać mu tak bardzo nie zależało. A może za stary już po prostu był i źle ocenił sytuację i nie docenił przeciwnika? A może też właśnie liczył na szersze przyłącznie się do niego szlachty? Co o tym sądzisz Pancerny?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Pancerny   

Według mnie to zawierzył Polakom co byli razem z nim.Stadnicki jaką miał opinię każdy wie,Zborowski też aniołem nie był.Na pewno wmówili mu,że jak został wybrany królem to już nic mu nie zagrozi w drodze na Wawel.Tylko z drugiej ciekawe czy wiedział o planach przekazania praw do korony Polskiej arcyksięciu Ernestowi.Może stąd ten pospiech by go uprzedzić.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tofik   
Tylko z drugiej ciekawe czy wiedział o planach przekazania praw do korony Polskiej arcyksięciu Ernestowi.

O takich planach Habsburgowie zostali powiadomieni przez króla dopiero w 1589 r.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Może nieco interesujących informacji o walczących stronach. Siły oszacowane 'na oko', nie wszyscy d-cy potwierdzeni.

Wojsko Ks. Maksymiliana Habsburga

A. Rajtaria:

- rota niemiecka Erazma Lichtensteina 100 koni

- rota niemiecka Melchiora Redera 100 koni

- rota niemiecka Bernhardswalda 100 koni

- rota śląska Wilhelma Oppersdorfa 700 koni

- rota śląska Henryka Waldau 200 koni

- rota morawska Bogusława Borzity 300 koni

- rota morawska Fridricha Żerotina 300 koni

Razem: 1800 koni

B. Arkebuzeria:

- rota niemiecka Wenzla Brauna 200 koni

- rota niemiecka Wenzla Geisa 30 koni

- rota morawska 300 koni

- rota morawska Jana Hodejowskiego 100 koni

Razem: 630 koni

C. Jazda lekka [kozacka? - W.J.]:

- rota polska Floriana Suchorabskiego 50 koni

- rota polska Krzysztofa Konickiego 50 koni

- rota polska 100 koni

- rota węgierska 30 koni

Razem: 230 koni

D. Husaria:

- polska Stanisława Stadnickiego 200 koni

- polska Stanisława Górki 100 koni

- polska [Zborowskiego?] 50 koni

- węgierska Walentyna Prepostvarego 500 koni

Razem: 900 koni

E. Piechota (stan/strzelcy/pikinierzy):

- rota niemiecka landsknechtów Engeharda Kurzta 400/200/200

- rota śląska 400/100/300

- rota śląska z Kluczborka 600/200/400

- rota morawska Jana Hetzera 500/200/300

- rota polska 200/200/0

- rota węgierska 1190/600/590

Razem: 3290/1500/1790

Prawdopodobnie cztery działa ciężkie i kilkanaście falkonetów.

Wojsko pod Janem Zamoyskim

A. Husaria:

- chorągiew Mikołaja Urowieckiego 200 koni

- chorągiew Piotra Łaszcza 150 koni

- chorągiew Stanisława Bykowskiego 100 koni

- chorągiew Stefana Grudzińskiego 100 koni

- chorągiew Stefana Kazimierskiego 100 koni

- chorągiew Aleksandra Koniecpolskiego 100 koni

- chorągiew Ka[cpra?] Maciejowskiego 100 koni

- chorągiew Piotra Myszkowskiego 100 koni

- chorągiew Joachima Osieckiego 100 koni

- chorągiew Stanisława Pękosławskiego 100 koni

- chorągiew Jana Pieniążka 100 koni

- chorągiew Mikołaja Sobockiego 100 koni

- chorągiew Baltazara Stanisławskiego 100 koni

- chorągiew Broniowskiego 100 koni

- chorągiew Karnkowskiego [biskupa?] 100 koni

- chorągiew Ligęzy 100 koni

- chorągiew podskarbiego (Jana Dulskiego) 200 koni

Razem: 1950 koni

B. Rajtaria:

- Henryka Ramela 100 koni

- szkocka 100 koni

Razem: 200 koni

C. Siedmiogrodzianie:

- Jana Bornemiszy 100 koni

D. Jazda kozacka:

- Gabriela Hołubka 200 koni

- Jerzego Farensbacha 200 koni

- Andrzeja Zebrzydowskiego 150 koni

- Jana Prusinowskiego 150 koni

- Jana Zamoyskiego 100 koni

- Chańskiego 100 koni

- Jaskoleckiego 100 koni

- Stanisława Żółkiewskiego 100 koni

- Andrzeja Karchowskiego 70 koni

- Łaszcza 100 koni

- 2 chorągwie Pszonki 200 koni

Razem: 1470 koni

E. Jazda tatarska:

- Stanisława Przerębskiego 200 koni

- Abramowicza 200 koni

- Jakuba Potockiego 100 koni

Razem: 500 koni

F. Piechota:

- 2x wybraniecka Wawrzyńca Wybranowskiego 500 ludzi

- 2x polska zaciężna Łysakowskiego 500 ludzi

- polska zaciężna Siemaszki 100 ludzi

- 6x węgierska Alberta Kiraly'ego 1200 ludzi

Razem: 2300 ludzi

Źródła nic nie wspominają o liczbie dział.

Źrodło - Marek Plewczyński, Bitwa pod Byczyną 24.01.1588, „Studia i Materiały do Historii Wojskowości”, t. 1/XVII, Warszawa 1971.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tofik   

Jakie straty obydwu stron podaje Plewczyński? Czy faktycznie było tak, że Zamoyski stracił więcej ludzi niż Maksymilian, jak pisze Jasienica (jeśli tak, to niezbyt dobrze świadczy to o kunszcie hetmańskim)?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Zamoyski stracił więcej niż Maksymilian? :shock: Nigdy o tym nie słyszałem. Ocenia się (brak dokładnych danych) że Z. stracił ok. 1000 zabitych, a M. 2000-3000 zabitych (w tym sporo Polakow) i 1500 jeńcow.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tofik   

Już wiem o co chodziło Jasienicy. Pisze on mianowicie, że poległo 1800 Polaków i nieco mniej Niemców, jednak nie zaznacza przynależności żołnierzy do jakiejś strony. Grzybowski pisze o 3000 zabitych po obydwu stronach, z tego 1200 ostrzyżonych zwyczajem niemieckim, a 1800 podgolonych obyczajem polskim i węgierskim, ale w której armii który z nich walczył, dojść nie było sposób. Ogromna jednak większość niewątpliwie służyła Maksymilianowi. Na pewno co najmniej zdecydowana większość zabitych Niemców walczyła po stronie Maksa i ileś (połowa?) Polaków. Biorąc pod uwagę zamieszanie związane z klęską ataku Hołubka, liczba najwyżej 1000 poległych po stronie Zamoyskiego wydaje się chyba całkiem możliwa.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Z Polakow wspierających Maksymiliana miało zginąć 800-1000 więc zgadzałoby się to z tym co napisałeś.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.