Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Jarpen Zigrin

Kandydaci do elekcji

Rekomendowane odpowiedzi

Henryk walezy uciekł, gdyż

1. Zmarł mu brat i został królem Fracji.

2. Jak zobaczył ten "motłoch", który chce rządzić nie pozwalając rządzić królowi to zrezygnował.

Co do Inflant to kardynalnym błędem jest mówienie, że odzyskał ich Walezy odzyskał je Batory.

Inflanty zdobył kosztem ogromnych nakładó fifansowych i mobliizacji 48tys. armii. Dzięki temu przeprowadził trzy zwycięskie kampanie przeciwko Moskwie (1579, 1580, 1581), zdobywając Połock, Wielkie Łuki i Psków. Wojna zakończoyła się rozejmem w Jamie Zapolskim umocniła panowanie Rzeczypospolitej w Inflantach.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Pierwszy Król Elekcyjny dużo zrobił dla Polski.

?????

Jak to mówili (o ile pamiętam): był królem niemalowanym.(Mam nadzieję, że się nie pomyliłam).

On sam powiedział tak o sobie

Co do Inflant ma Walezy??
Bo on je odzyskał.

ręce opadają...

Walezy był 2 doby królem i uciekł z Polski

Nie dwie doby lecz ponad rok.

Według mnie złym wyborem był Walezy. Ale doskonałym Batory

Czym różni się ten post od pierwszego który napisałaś w tym temcie?? - niczym!

Właściwie trudno mi jest cokolwiek powiedzieć mże po prostu: czytajcie regulamin!!!!!

Skończyło się na ostrzeżeniu dla Patti, bo dla SA Poniatowskiego jak widzę wyręczył mnie JKM za co niniejszym dziękuję

No, a teraz mogę się zająć tematem :)

O ile pierwsza elekcja była wyborem nad wyraz nieforunnym (nie chodzi tu o błąd polityczny, lecz raczej o osobe samego władcy), to druga elekcja przyniosła nam najlepszy wybór w historii wolnej elekcji i ostatniego "niemalowanego" króla Polski... Batory nie tylko odzyskał Inflanty. Jego kampanie w czasie I wojny północnej tak iosłabiły Moskwę, że unieszkodliwiło ją na prawie pół wieku i było preludium do 1610 roku. Uregulował sprawy gdańskie, zreformował sądownictwo, armię... nie będę się za dużo rozpisywał bo o Batorym istnieje już oddzielny temat.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Henryk Walezy nic nie zrobił dla Polski. Panował ( chyba 3 miesiące, jak nie to poprawcie mnie ). Gdy w Francji zmarł jego brat od razu udał się do Francji - by zostać królem. Chociaż głownym powodem jego ucieczki był wygląd Anny Jagielonki. Stefan Batory był natomiast bardzo dobrym wladcą. Szkoda, że tak szybko odszedłz tego świata. Bo mógł jeszcze wiele zrobić dla naszego narodu. Jego najważniejszym osiągnięciem bylo przywrócenie Inflant.

Stefan Batory spełnił, a przynajmniej próbował wszystkie warunki Pacta Conventa. Natomiast Henryk Walezy nie chciał jednego za żadne skarby. Zgadnijcie jakiego? Oczywiście ślubu z Anną Jagiellonką, która była ponoć wybitnie brzydka i była straszną dewotką, więc nie dziwie mu się, że młody facet tego nie zrobił.

21 lutego 1574-18 na 19 czerwca 1574 r to w kwestii uzupełnienia do kiedy i od kiedy de facto Henryk Walezy panował.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
głownym powodem jego ucieczki był wygląd Anny Jagielonki.

chyba troszeczkę uogólniłeś :)

21 lutego 1574-18 na 19 czerwca 1574 r to w kwestii uzupełnienia do kiedy i od kiedy de facto Henryk Walezy panował.

noc z 18 na 19 czerwca była datą ucieczki Walezego, ale na tronie Polskim panował do 1575 (daty dziennej nie pamiętam niestety ;) ) kiedy to Sejm ogłosił jego detronizację. Sam Walezy do końca życia tytułował się jako król Polski

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
aksu   

Batory miał szanse dla Polski zrobić bardzo dużo. Chciał zdobyć Rosję oraz wyzwolić jego ukochany Siedmiogród. Choć już sam ślub z Anną Jagiellonką był jego dużym sukcesem ;) . Zdobycie Inflant było jego wielkim zwycięstwem, zwłaszcza dzięki zastosowaniu ciekawej taktyki ataku linii zaopatrzeniowych a nie w główne siły wrogra.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Lex87   

Właściwie. Wybór Habsurga i jesteśmy częścią ich monarchii i jeszcze byśmy stracili swobody i tożsamość jak Czesi po 1620 i byśmy byli zniemczani. Władca Rosji i stajemy się częścią imperium rosyjskiego , zacofanego i despotycznego i byśmy mieli doczynienia z opricznicą i brakiem tolerancji. Jak widać pole manewru mieli marne , wybrali właściwie. Wkońcu nie można było przewidzieć , że pierszy pederasta na tronie polskim - Henryk Walezy ucieknie.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Wybór Habsurga i jesteśmy częścią ich monarchii i jeszcze byśmy stracili swobody i tożsamość jak Czesi po 1620 i byśmy byli zniemczani.

Może nie do końca:P Polacy ze swoją ksenofobią zgermanizować by się ie dali:P Ja myslę że mielibyśmy przyspieszenie czasów saskich- władca nie interesowałby się RON-em tylko Rzeszą, a nasz kraj traktowałby jak August II Mocny

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
handitto   
Może nie do końca:P Polacy ze swoją ksenofobią zgermanizować by się ie dali:P Ja myslę że mielibyśmy przyspieszenie czasów saskich- władca nie interesowałby się RON-em tylko Rzeszą

Ale gdyby wybrac Habsburga, który nie rządzi w Rzeszy to co wtedy :razz: Generalnie nie cierpie Habsburgów i ciesze sie, że tak to isie potoczyło Walezy nie nadawał sie na Króla Polski bo na króla sie nadała chociaz we Francji tez nie zrobił za duzó dobrego był pionkem co pokazuje wojna 3 Henryków ale może dlatego, żę trafił na trudne czasy dla tego kraju

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.