Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
lodzianin

Piechota Osmańska

Recommended Posts

Pancerny   

Jak Sam napisałeś janczarzy byli rodzajem piechoty regularnej.Dżamak to oddziały pomocnicze rekrutowane z ludności tureckiej.Najczęściej były używane do prac polowych.

Natomiast azab to jednostki piechoty stacjonujące w twierdzach przygranicznych ,również o wysokiej wartości bojowej.

Share this post


Link to post
Share on other sites

"Piechota Yerlikulu tworzyła główne siły piechoty imperium osmańskiego. Żołnierze tej formacji pochodzili głównie z miast i wsi leżą­cych przy głównych szlakach przemieszczania się armii. Na czas pokoju wracali do cywilnych zajęć; zdarzało się także, że byli zwalniani z podatków. W skład piechoty Yerlikulu wchodziły następujące oddziały:

Azab - w związku z tym pierwszy przyjmował atak nieprzyjaciela; po spowolnieniu naporu nieprzyjaciela żołnierze tego oddziału rozdzielali się, pozwalając janczarom na przeprowadzenie natarcia...".

/W. Morawski, S. Szawłowska "Wojny rosyjsko-tureckie od XVII do XX wieku", Warszawa 2006, s. 47/

Dodając, że "Azab" byli członkami piechoty na pokładach osmańskiej floty - to chyba trudno ich uznawać za formację li tylko przeznaczoną do obrony przygranicznych twierdz.

Co do jednostki o nazwie "dżamak" to chyba schyłek norm dla janczarów i ich podział, jak i zmiana rekrutacji.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.