Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
pepe289

Najlepszy Legion Antybolszewicki

Najlepszy Legion Antybolszewicki  

16 użytkowników zagłosowało

  1. 1.

    • 33 Waffen-Grenadier-Division der SS "Charlemagne"
      1
    • "Division Azul"
      1
    • Legion "Wallonie"
      4
    • Frikorps Danmark
      0
    • Norska Legion
      0
    • Legion Nederland
      0
    • Legion Flandern
      0
    • SS "Nordland"
      2
    • SS " Westland"
      0
    • ROA ( Ruskaja Oswoboditielnaja Armija)
      0
    • UWW ( Ukrainskie Wizwolone Wijsko)
      0
    • WD (Wojsko Dońskie)
      0
    • TW ( Terskie wojsko)
      0
    • KW (Kubańskie Wojsko)
      0
    • Freies Indien
      0
    • Inny jaki?
      1


Rekomendowane odpowiedzi

pepe289   

Słyszeliście może o odziałach walczących obok Niemców w czasie inwazji na Związek Radziecki. Te odziały były organizowane z różnych ludności zamieszkujących Europę i nie tylko. Według Hitlera maiła być to " ideowa krucjata " . Ciekaw jestem co wiecie na temat tych odziałów. Zapraszam do dyskusji.

Pozdr :hug:

[ Dodano: 2008-03-10, 21:27 ]

Wszystkich nie wrzuciłem do ankiety ale jakby ktos cos wiedział to niech też wrzuci dany Legion

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
riv   

A dlaczego akurat te wymieniłeś? Ja bym glosował na 5 Dywizje Pancerną "Wiking".

Z wymienionych przez ciebie zagłosowałem na "Walonie" głownie za walki w kotle czerkaskim. ( od X 44 Legion "Walonia" został przeformowany w 28 Ochotniczą Dywizją Grenadierów Pancernych " Walonia").

A skład wielonarodowy wojsk niemieckich to ciekawa sprawa. W jej szeregach walczyli właściwie przedstawiciele wszystkich narodów( począwszy od czarnych, poprzez Hindusów a na Tajach, Japończykach i Turkmenach kończąc).

Na froncie wschodnim "najbardziej międzynarodowa" była właśnie dywizja "Wiking"- walczyli w niej ochotnicy z Norwegii, Danii, Belgii i Holandii, Estonii a później także (niewielu) ze Szwecji i Szwajcarii. To właśnie na bazie tej dywizji sformowano 11 Ochotnicza Dywizja Grenadierów Pancernych SS "Nordland", którą wymieniasz(SS-Panzer-Grenadier-Regiment "Nordland" był częścią dywizji "Wiking").

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
pepe289   

Może i tak bo przeglądałem gazety z II wojny i akurat wypisałem te które w niej wypisali. Ja również zagłosuję na Legion "Wallonie"

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
riv   

Ja bym proponował żeby uzasadnic swój wybór- inaczej nie ma dyskusji.

nieco uprościlo by sprawe uwzglednienie tylko Dywizji, bo jak mówomy o SS-Panzer-Grenadier-Regiment "Nordland" to mówimy o 5 Dywizji Pancernej 'Wiking", ale jak mówimy o 11 Ochotnicza Dywizja Grenadierów Pancernych SS "Nordland" to juz zupelnie cos innego.

A przynajmniej uwzględnijmy takie formacje:

I Dywizja Pancerna SS "Leibstandarte Adolf Hitler"

II Dywizja Pancerna SS " Das Reich" ( pierwotnie "Deutschland")

III Dywizja Pancerna SS " Totenkpf"

V Dywizja Pancerna "WIking"

XXI Dywizja Górska " Skanderberg"

post-3038-1205273681.jpg

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
mch90   

Na razie wstrzymam się od głosu. Brakuje mi jednak wojsk węgierskich, rumuńskich i włoskich walczących u boku Wehrmachtu. A przecież wystawiali oni całe armie- o ile się nie mylę- Włosi jedną, Rumuni dwie a Węgrzy jedną.

Tutaj dość ciekawy artykuł o legionie hinduskim:

http://histmag.org/?id=1581

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Wolf   
Na razie wstrzymam się od głosu. Brakuje mi jednak wojsk węgierskich' date=' rumuńskich i włoskich walczących u boku Wehrmachtu.

[u']A dywizje fińskie i słowackie?[/u]

A przecież wystawiali oni całe armie- o ile się nie mylę- Włosi jedną, Rumuni dwie a Węgrzy jedną.

Finowie jedną - a Węgrzy w 1944 -1945 roku wystawili na ostfroncie parę armii do walk o Siedmogród i Węgry-byli wszak (wraz z NDH)ostatnim w Europie sojusznikiem Hitlera.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
riv   

Dlatego wydaje mi sie, ze należało by jakoś uregulować dyskusje. Poprostu moze niech każdy poda jaką dywizje uważa za najlepsza i uzasadni swój wybór. to taka luźna propozycja.....

Ale Włosi, Rumuni czy Węgrzy raczej nie byli najlepszymi żołnierzami.

post-3038-1205344282.jpg

post-1-1205344282.jpg

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
pepe289   

Mch 90 mam prośbę abyś usuną ten temat a ja go troche dopracuję bo widzę że narobiłem trochę kaszanki :mrgreen: i muszę to naprawić. Dajcie mi dobe lub nawet dwie to postaram się to tak zrobić aby było na cacy .

[ Dodano: 2008-03-12, 21:21 ]

Na razie wstrzymam się od głosu. Brakuje mi jednak wojsk węgierskich, rumuńskich i włoskich walczących u boku Wehrmachtu.

A dywizje fińskie i słowackie?

A przecież wystawiali oni całe armie- o ile się nie mylę- Włosi jedną, Rumuni dwie a Węgrzy jedną.

Finowie jedną - a Węgrzy w 1944 -1945 roku wystawili na ostfroncie parę armii do walk o Siedmogród i Węgry-byli wszak (wraz z NDH)ostatnim w Europie sojusznikiem Hitlera.

Chciałbym wtrącić że temat dotyczy legionów a nie armii. To były odziały które nie miały być większe niż jedna brygada. Więc były dołanczane do dywizji. Riv a to legiony które udało mi się znaleść.

LVF

Division Azul

Legion "Wallonie"

I Dywizja Pancerna SS "Leibstandarte Adolf Hitler"

II Dywizja Pancerna SS " Das Reich" ( pierwotnie "Deutschland")

III Dywizja Pancerna SS " Totenkpf"

V Dywizja Pancerna "WIking"

XXI Dywizja Górska " Skanderberg"

XIII Górska Dywizja Waffen SS "Handschar"

Ostlegion

Osttrup

XV Korpus Kawalerii Kozackiej

ROA ( Ruskaja Oswoboditielnaja Armija)

Legion Gruziński

UWW ( Ukrainskie Wizwolone Wijsko)

WD (Wojsko Dońskie)

TW ( Terskie wojsko)

KW (Kubańskie Wojsko)

Legion Chorwacki

XIV Freiwillige-Division "Galizien"

Freies Indien

Legion Północno-Kaukaski

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
mch90   
I Dywizja Pancerna SS "Leibstandarte Adolf Hitler"

II Dywizja Pancerna SS " Das Reich" ( pierwotnie "Deutschland")

III Dywizja Pancerna SS " Totenkpf"

Od kiedy te dywizje są zaliczane do obcokrajowych oddziałów?? :roll: Sprawa druga- dywizje oznacza się cyframi arabskimi, dopiero korpusy rzymskimi.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
riv   
Od kiedy te dywizje są zaliczane do obcokrajowych oddziałów?? :roll: Sprawa druga- dywizje oznacza się cyframi arabskimi, dopiero korpusy rzymskimi.

To dyskutujemy tylko o nie niemieckich? Oki. a co do numeracji, jesteś pewien? Wydaje mi sie ze podaje sie numer dywizji cyfrą arabska jeżeli jest ona częscią większej formacji( np korpus czy armii wtedy mamy faktycznie zapis np 5 DP III Korpusu) ale jeżeli dywizja jest samodzielna zapisuje sie jej numer cyfrą rzymską. Niemcy o ile pamiętam zapisywali nr Dywizji( jeżeli je wymieniali cyframi rzymskimi)- ale proszę mnie poprawić jeżeli sie mylę. Np. Norman Davies w Europa na str 1334 wymienia dywizje waffen ss podajac numery cyframi rzymskimi.( jak sie myle to przynajmniej jestem w niezłym towarzystwie)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
marcin29   

Czemu nie RONA,ich bezkompromisowa walka z bolszewizmem postawiła ich obok takich jednostek jak brygada Dirlewangera.Antybolszewikiem był Eichman,Dirlewanger,Kamiński.I jeszcze jedno te dywizje nie spadały z nieba, np. łotewskie dywizje były budowane na bazie jednostek policyjnych i wartowniczych SS które były znane z okrucieństwa

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Andreas   

A dklaczego brakuje tam ''Britisches Freikorps'' i ''Georg Washington Legion''? ;) Ja uznałem 11.SS-Freiwilligenpanzergrenadierdivision Nordland za najlepszą-dobra twarda jednostka, walcząca do końca, która zakończyła swój długi szlak bojowy(od Estonii począwszy) na ulicach Berlina.

http://img46.imageshack.us/img46/501/waffensssverige3xv.jpg

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Rob   

Początkowo sprecyzujmy podstawowe kwestie.

Legionami Ochotniczymi złożonymi z mieszkańców zachodniej Europy i Skandynawii były:

- Den Norske Legion

- Frikorps Danmark

- Legion Ochotników Francuskich do Walki z Bolszewizmem (LVF)

- Legion Wallonien

- Legion Flandern

- Freiwilligen Legion Niederlanden

Występowały też Ostlegionen, złożone z kolaborantów-mieszkańców ZSRR, podzielone narodowo, np. Legiony Gruzińskie, Tatarów nadwołżańskich, Armeńskie itp. Ale ich status bojowy był inny niż Legionów z Zachodu.

Do Legionów Antybolszewickich nie należał Legion Freies Indien.

Division Azul nie miała statusu Legionu, tylko była zwykłą dywizją piechoty, złożoną z hiszpańskich ochotników. Podobnie wszystkie dywizje Waffen-SS.

Jeśli by podać wartość bojową Legionów z Zachodu, to można stwierdzić, że była ona wysoka z prostego powodu - ich żołnierze byli prawdziwymi ochotnikami, chcącymi walczyć z bolszewizmem. I to było widać na froncie wschodnim.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.