Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
lukass

Henryk V Lancaster - ocena

Recommended Posts

lukass   

Urodził się w 1387 roku, król Anglii, osławiony w świetnym zwycięstwie w bitwie pod Azincourt, gdzie wykorzystał swoich łuczników i rozgromił wojska francuskie ( ok. 8 000 poległych po stronie Francji,ok. 400 poległych po stronie Anglii ), przed wyprawą do Francji przeciw królowi powstał spisek, który dzięki lojalności hrabiego Marchii został udaremniony.

Jak oceniacie tego władcę? Czy gdyby nie jego szybka śmierć miał szansę na zdobycie korony francuskiej ? Podobno na łożu śmierci powiedział, że gdyby zakończył wojnę wyruszył by do Ziemi Świętej.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jego gigantyczny sukces to podpisanie 21 maja 1420 r. traktatu w Troyes. Królowa Izabela uznała w Henryku następcę. Dla umocnienia praw do tronu angielskiego króla postanowiono małżeństwo Henryka z córką Karola VI i Izabeli, Katarzyną. Henryk triumfalnie wjechał do Paryża.

Share this post


Link to post
Share on other sites
lukass   

Chciałbym tylko dodać, że wszystkie jego sukcesy zaprzepaściła choroba umysłowa Henryka VI, podczas jednej z bitw siedział prawdopodobnie pod drzewem i sobie śpiewał. Również rada regencyjna, która rządziła w imieniu króla dopuszczała się poważnych błędów, doszło do tego, że Anglicy utracili swoją przewagę w wojnie i ostatecznie ponieśli klęskę.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Nautilos   

Jeden z wielkich królów Anglii.Odniósł wiele sukcesów,począwszy od pokonania rebeliantów walijskich po sukcesy we Francji.Król niezwykle humanitarny jak na owe czasy ,(podczas zbrojnej wyprawy na kontynent zakazywał grabierzy , gwałtów, niszczenia katedr itd. tych którzy się tegoż dopuszczali czekała przykładna,nieuchronna egzekucja),choć jego honor splamił fakt zabicia jeńców pod Azincourt i powieszenie buntowników we Francji.Był on wielkim królem, wodzem,dyplomatą jednak trzeba przyznać ,że okoliczności , fortuna sprzyjała niejednokrotnie Henrykowi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.