Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
Estera

Jakub I z dynastii Stuartów

Recommended Posts

Estera   

Jakim królem Anglii był Jakub I? Czym się wyrózniał? Jaką wizję Anglii stworzył? Jakie konsekwencje przyniosły jego rządy?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Tofik   

Największy mędrzec pośród głupców chrześcijańskiego świata - tak kiedyś o nim powiedziano. Raczej trudno przypisać mu jakieś wybitne cechy, czy zdolności, może co najwyżej w kwestii oceniania męskich pośladków (Carr, de Villers).

Share this post


Link to post
Share on other sites
Estera   

Bazylow, którego tak bardzo lubię, pisał tak: "wiąże się z tym monarchą wiele poczynań, które złożyły się nas skierowanie biegu wypadków ku katastrofie dynstii". Rządy Jakuba I były początkiem, żródłem, korzeniem późniejszych zdarzeń, z czasów rządów jego syna.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Czym się wyrózniał? Jaką wizję Anglii stworzył?
Estera

Jakub I przyczynił się do ostatecznego zdławienia katolicyzmu w Anglii i Szkocji. Popierał on zwłaszcza protestantyzm episkopalny, czyli anglikanizm w Anglii i Kirk episkopalny w Szkocji. Jego lekceważenie parlamentu, które później kontynuował jego syn Karol I było przyczyną późniejszych niepokojów, które zaowocowały rewolucją.

Marzeniem Karola I było zjednoczenie Anglii i Szkocji w jedno państwo - Królestwo Wielkiej Brytanii. Sam przyjął stosowny tytuł króla Wielkiej Brytanii. Jednakże nic poza owym pustym tytułem nie zdołał uczynić w celu urzeczywistnienia swych planów. Zjednoczone Królestwo powstało dopiero 100 lat później w 1707 roku za panowania Anny, ostatniej ze Stuartów.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.