Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
Andreas

M. v. Richthofen- ''Czerwony Baron''- as wszystkich asów

Recommended Posts

Andreas   

Słynna ''Czerwona Zjawa'', postac w czerwonym Fokkerze Dr. I lub Albatrosie. ''Czerwony Baron'', ''Czerwony Diabeł'', słynny Manfred von Richthofen. Młody, bo urodził się 2. maja 1892r. , a zginął 21. kwietnia 1918 roku. Jego rodzinnym miastem był w Borku, wówczas Kleinburg, obecnie dzielnica Wrocławia. Wstąpił do 1. pułku ułanów, lecz szybko zmienil swoją służbę na lotnictwo. We wrześniu 1915r. zestrzelił jako strzelec pokładowy w jednostce Feldfliegerabteilung 69 pierwszy bombowiec Farman, nie uznane, ponieważ samolot spadł za liniami wroga. Przeniósł się jako pilot do pułku Jagdstaffel 2 Oswada Boelckego 1. września 1916r. Odtąd zaczyna się jego słynna kariera. Do 21. kwietnia 1918r.zestrzelił około 80 samolotów oficjalnie, nieoficjalnie- ponad 100.W lutym 1917r. przeniósł się do Jasta 11. Słynny ''Czerwony Baron'' był niepokonany. Ani jednej walki nie przegrał, zestrzeliwując kolejnych asów brytyjskich i francuskich. Ambicją E. Rickenbackera i R. Foncka było ambicją zmierzenie się z nim. Do czasu 21. kwietnia 1918r. został zestrzelony przez szeregowego Snowy'ego Evansa z australijskiej baterii kaemów, podczas ataku na brytyjskiego Camela porucznika z Kanady, Wilfrida Maya i ucieczki przed kapitanem Arthurem Brownem. Do dziś nie zachowało się żadne zdjęcie Evansa, niieznany jest jego wygląd. Oficjalnie zestrelił go Arthur Brown. Podczas pogrzebu Brytyjczycy oddali salwę honorową, Niemcy zrzucili kilka wieńców. Jego śmierc dla Niemców oznaczała klęskę narodową.

Jak oceniacie sławetnego ''Diabła''? Dlaczego zginą?Czy tożsamośc szer. Evansa zostanie ujawniona?Czy Richthofen, gdyby przeżył, brałby udział w II wojnie swiatowej?Ile mialby zestrzeleń do końca I wojny?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Richthofen był młody - to żadne odkrycie :mrgreen: . Większość pilotów myśliwskich była młoda: Voss, Guynemer etc.

Czy Richthofen walczyłby w II wojnie światowej? - na pewno nie jako pilot.

Ciekawostka - spośród wszystkich zwycięstw Rote Kampflieger'a tylko dwa (o ile mnie pamięć nie myli) zostały odniesione nad pilotami francuskimi - reszta to RFC.

"Podczas pogrzebu Brytyjczycy oddali salwę honorową" - jednocześnie jeden z pilotów RFC tak skwitował wieść o śmierci Richthofena - "mam nadzieję że skwierczał jak spadał ku ziemi" (cytat z pamięci)

Sam Richthofen uważał iz tylko Werner Voss był mu w stanie dorównać w podniebnym fachu.

Share this post


Link to post
Share on other sites
widiowy7   

Miałem kiedyś książkę o samolotach myśliwskich I wojny. Było tam podane że najlepszy z aliantów, Rene Fonck. Podobno, statystycznie na jedno zwycięstwo zużywał pięć naboi.

Piszę podobno bo z pamięci inie mogę zweryfikować, ale tak pamiętam.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Andreas   

Rene Fonck zestrzelił oficjalnie 75 samolotów, nieoficjalnie- 86, był chyba jedynym pilotem, który zmusił wrogi myśliwiec do lądowania i wziął jego pilota do niewoli. A co o nim sądzicie?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Andreas   

Życiową ambicją Rene Foncka było zmierzenie się z ''Czerwonym Diabłem''. Jak myślicie, czy mogło dojść do tej walki? Jeśli tak, kto by ją wygrał?

Share this post


Link to post
Share on other sites
widiowy7   

Nie jest dyskusja o Rene Foncku takim OT jakby mogło się wydawać.

Życiową ambicją Rene Foncka było zmierzenie się z ''Czerwonym Diabłem''.

Właśnie. Dwóch czołowych pilotów Wielkiej Wojny. Dwa różne style walki.

Richthofen, po początkowych niepowodzeniach w szkole pilotażu, błyskotliwy lotnik.

Fonck zimny kalkulator.

Jak myslicie, czy mogło dojśc do tej walki?

Tak naprawdę, to chyba gdyby chcieli to by mogli się spotkać w powietrzu.

Ale myślę że obydwaj podświadomnie się takiej konfrontacji obawiali.

Share this post


Link to post
Share on other sites

"Guynemer nie ma tu nic do tematu. Za następny post niezwiązany z tematem dam warna.

Życiową ambicją Rene Foncka było zmierzenie się z ''Czerwonym Diabłem''. Jak myslicie, czy mogło dojśc do tej walki? Jeśli tak, kto by ją wygrał?

Sam wypisujesz bzdury kolego - a co ma niby Fonck do Richthofena? Że co? że obaj byli najskuteczniejsi więc zaraz mieliby się spotkać w jednym pojedynku? Skąd te fantazje? Pilot myśliwski to nie wolny elektron który lata po całym niebie Francji i szuka zdobyczy. Zarówno Fonck jak i Richthofen działali w swoich jednostkach lotniczych, które przypisywane były do danych sektorów frontu - ewentualnie mogły być przerzucane na inne odcinki. Marzenia o wielkim pojedynku Fonkck vs Richthofen to jakieś bajanie.

Share this post


Link to post
Share on other sites
widiowy7   

A z ciekawości się zapytam, bzdury wypisuję ja czy Andrea$ bo nie wiem jak mam się ustosunkować.

Serdeczne pozdrowienia przesyła

widiowy7

Share this post


Link to post
Share on other sites
Andreas   

Wybacz Krzysztofie za mój poprzedni post. Przepraszam.

Po drugie, co do ambicji Foncka mozesz przeczytac w książeczce B. Arcta pt.: ''Sławni lotnicy''. Żadnych bajań nie mam, drugą ksiązkę, jaką polecę, jest ''100 lotników stulecia''. W obu pozycjach jest wymieniony R. Fonck. Było też o tym w którymś numerze ''Lotnictwa''.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Przede wszystkim musimy wziąć pod uwagę że pojedynek Richthofen - Fonck był mało prawdopodobny. Min. z tego względu że 1 pułk myśliwski, którego Richthofen był dowódcą walczył głównie w brytyjskim sektorze frontu. Obaj panowie mogli się spotkać jesienią 1917 roku nad Flandrią, gdzie Francuzi skierowali swoją słynną Groupe de Combat 12 ("Bociany") w której walczył Fonck. Ale wówczas Fonck nie był jeszcze słynnym asem - większość swoich zwycięstw powietrznych odniósł w 1918 roku.

PS - ja również przepraszam, zareagowałem zbyt gwałtownie. Puśćmy to w niepamięć :mrgreen:

Share this post


Link to post
Share on other sites
Andreas   

Ale Fonck był niezwykle ambitny. Bardzo chciał się spotkac z Richthofenem. Jeden z jego kolegów stwierdził nawet, że była to jego obsesja. Poza tym odznaczał się niezwykłą brawurą- jako jedyny pilot w I wojnie wziął załogę wroga do niewoli.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Leuthen   
Jego rodzinnym miastem był w Borku, wówczas Kleinburg, obecnie dzielnica Wrocławia

Małe sprostowanie (jestem wrocławianinem :wink: ). Jako rodzinne miasto M. von Richthofena podaje się Wrocław, ale nie wiem, gdzie dokładnie mieszkali wtedy jego rodzice. Kleinburg to Borek (jest to teraz osiedle, a nie dzielnica Wrocławia). Większość życia Richthofena związana jest ze Świdnicą, gdzie do dziś stoi dom, w którym mieszkała rodzina po przeprowadzce z Wrocławia (urządzono w nim po I wojnie światowej muzeum Manfreda von Richthofena; oczywiście eksponaty "wyparowały" w 1945 r.).

Tak na marginesie: w Świdnicy jest człowiek, który chciałby wypromować to miasto właśnie postacią "Czerwonego barona", ale wiele osób zarzuca mu, że chce gloryfikować niemieckiego bohatera (władze miasta siedzą cicho)... Jak widać PRL nie wszędzie się skończył, a myślenie o Ziemiach po Wiekach Odzyskanych, gdzie "kamienie zawsze mówiły po polsku" jest jeszcze głęboko zakorzenione.

Przeniósł się jako pilot do pułku Jagdstaffel 2 Oswada Boelckego

Wtedy jeszcze nie istniały pułki! Jagdstaffel (często podawane w skrócie: Jasta) to eskadra. Pierwszy niemiecki pułk myśliwski powstał dopiero pod koniec I w.św. i dowodził nim (do śmierci) właśnie Richthofen.

Dlaczego zginą?

Złamał zasadę, którą sam zawarł w podręczniku pilota myśliwskiego, który napisał na krótko przed śmiercią - zapędził się w pogoni za przeciwnikiem nad terytorium wroga, choć miał małe szanse jego zestrzelenia.

Polecam znakomitą biografię bohatera tego wątku: Peter Kilduff, Czerwony baron. Manfred von Richthofen. Walki najgroźniejszego pilota I wojny światowej , Warszawa 2001.

Share this post


Link to post
Share on other sites
redbaron   

Mój nick predescynuje mnie do wypowiedzenia się w temacie ;)

Sądzę, że Riochthofen raczej zginął od ognia naziemnego. Nie sądzę, by dał się zrobić tak, jak to np. widać w demie gry Red Baron II, że goni jakiegoś kolesia i nie widzi, że mu drugi wchodzi na ogon. Sam podobno niejednego w ten sposób wykończył.

Podanie, że to z ziemi zestrzelono słynnego "Red Barona" miało z pewnością mniejszy wymiar propagandowy niż pokazanie kogoś, kto pokonał go w powietrzu.

Książka Kilduffa jest świetna, amm i czytałem. Swoją drogą słyszałem, że ten autor ma na koncie kilka prac poświęconych "czerwonemu baronowi".

Share this post


Link to post
Share on other sites

Myślę że znamienity jest fakt że wśród pogromców Richthofena wymienia się najczęściej pilotów/piechurów kanadyjskich i australijskich. Jest to poniekąd symbol wkładu tych dwóch dominiów w zwycięstwo nad Niemcami. Kilka miesięcy później oba korpusy - australijski i kanadyjski stanowiły główne ostrze ofensywy pod Amiens, która była początkiem końca armii cesarskiej i w ogóle cesarskich Niemiec.

Co do prac Kilduffa o Richthofenie - wydał ich co najmniej cztery:

http://books.google.com/books?q=red+baron+...%BCki&hl=pl

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.