Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
Andreas

As podwodniaków-Otto Weddigen

Recommended Posts

Andreas   

Chyba jeden z najsławniejszych dowódców okrętów podwodnych.11.091914r. dojrzał eskadrę brytyjskich krążowników, były to HMS ''Aboukir'', HMS ''Cressy'' i HMS ''Hogue''.Weddigen zatopił ''Aboukira'' pierwszą torpedą(a miał ich zaledwie 6), ''Hogue'' dalszymi dwiema, a ''Cressy'' ostatnimi trzema torpedami.Stało ię to przez lekkomyślnośc Anglików, którzy nie zamknęli grodzi wodoszczelnych.Jego kolejnym sukcesem było zatopienie HMS ''Hawke''.

Odznaczony:Krzyżem Żelaznym I kl., Pour le Merite oraz Orderem Wojskowym Maxa Josepha.

Zginął na U-29 18. marca 1915r.

Co sądzicie o tej postaci?Był niepozornym, szczupłym oficerem.Nie sprawał wrażenia groźnego wilka morskiego.Czy jego losy musiały takie byc?Mogły byc inne?Czemu jego wyczyn nie został powtórzony?

Zapraszam każdego zainteresowanego do dyskusji.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Leuthen   

Garść szczegółów: Otto Weddigen urodził się w 1880, zginął 18 marca 1915 r. na Morzu Północnym, gdy dowodzony przez niego okręt U-29 został zatopiony przez pancernik HMS Dreadnought. Dowodził okrętami podwodnymi U-9 i U-29. Zatopienie HMS Aboukir, HMS Cressy i HMS Hogue (każdy po 12 200 ton) było pierwszym tak poważnym sukcesem U-Bootów (a chyba nawet w ogóle okrętów podwodnych) w historii i pokazało, jak śmiercionośną są bronią. Zadanie zatopienia krążowników ułatwił Weddigenowi fakt, że storpedowanie pierwszego zostało uznane przez Anglików za jego wejście na minę i kolejny w szyku okręt ruszył ratować rozbitków wystawiając się na strzał. Z trzecim było podobnie.

Postać Weddigena była, ze zrozumiałych względów, doceniana głównie w Niemczech. W 1935 r., gdy powstała pierwsza w III Rzeszy flotylla U-Bootów, nadano jej imię Weddigena, co w oryginale brzmiało: Unterseebootsflottille "Weddigen" (nosiła je do 1939 r., gdy przemianowano ją na 1 Flotyllę U-Bootów). Także jednemu z wilczych stad U-Bootów nadano podczas II w.św. na cześć tego podwodniaka nazwę "Weddigen".

Przy okazji warto wspomnieć, że najskuteczniejszym niemieckim podwodniakiem I wojny światowej (a także najskuteczniejszym w ogóle w historii) był Lothar von Arnauld de la Perière (1886 - 1941). Dowodził okrętami U-35 i U-139. Zatopił 194 statki o łącznym tonażu 453 716 (dla porównania - największy as U-Bootwaffe podczas II wojny światowej - Otto Kretschmer - zatopił mniej niż 50 jednostek o łącznym tonażu ok. 250 tys. ton).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.