Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Gnome

Stanisław Wojciechowski - ocena

Rekomendowane odpowiedzi

Gnome   

Skoro są już tematy o Mościckim i Narutowiczu, należy się takowy Wojciechowskiemu.

Tak więc jakie jest Wasze zdanie na jego temat?

Zapraszam do dyskusji.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Czy koniecznie musiał zrzec się urzędu po zamachu majowym? Wreszcie chyba to kolejny Prezydent, który lepszy był naukowcem niż głową państwa. Wreszcie mając ograniczoną władzę zbyt wiele nie mógł tyle, że chciał zachowywać się jako polityk bezpartyjny.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Gnome   

Czy musiał, oczywiście tak, gdyby poparł Marszałka w maju (bo przecież Piłsudski był niemal pewien, że tak się stać musi) to zapewne zachowałby swój urząd, a tak nie było innego wyjścia.

Cóż dzięki zabiegom endecji która tak 'skroiła' konstytucję marcową aby jak najbardziej ograniczyć kompetencje głowy państwa (jak sądzono Piłsudskiego), nie miał on wielu uprawnień, więc pozostawało mu gównie reprezentowanie naszego kraju.

Co do jego bezpartyjności to jedynie można mu to chwalić ostatecznie miał być prezydentem wszystkich obywateli Polski (bo nie tylko Polaków) więc musiał być ponad podziałami partyjnymi.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tofik   

Czasami łagodził napięcie, czasami je potęgował... Niewątpliwy plus za powierzenie misji tworzenia rządu (raczej bezpartyjnemu) Grabskiemu - nie tylko za to, że nie kierował się względami partyjnymi (mógł trwać przy bliskim - ze względu na przedprezydenckie związki z "Piastem" - mu rządzie Witosa), ale za to, że zadanie zwalczania hiperinflacji powierzył specjalistom, a nie amatorom. Grabski utworzył rząd, który nie wywołał spięć pomiędzy ND a resztą, co w tym okresie było dla nas zbawienne. Jego rząd uznano za tymczasowy, ale istniał przez 2 lata, co jest najlepszym dowodem na jego moc i skuteczność (choć oczywiście bez przesady...).

Z kolei powołanie Witosa w 1926 r. było raczej błędem... O ile w 1923 r. Polakom mogło się wydawać, że Witos przyczyni się do uratowania (tym razem gospodarczego) RP, to w 1926 r. kojarzył się społeczeństwu tylko z nieskutecznymi próbami obrony przed kryzysem. AD 1926 kryzysu gospodarczego już takiego (jak w 1923 r.) nie było (choć właśnie z powodów gospodarki Grabski podał się do dymisji), za to był kryzys polityczny. Sama postać Witosa wywoływała już spięcia ze stronnikami Piłsudskiego.

[ Dodano: 2008-12-01, 21:20 ]

Wojciechowski mógł paść również ofiarą rozruchów na ziemiach ukraińskich RP w 1924 r. 5 września przebywał w Lwowie, gdzie przyjechał na otwarcie Targów Wschodnich. Tego dnia, Ukraińcy rzucili w jego kierunku bombę, ale chybili.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.