Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
mch90

Twierdza Alpejska jako ostatnia reduta obronna

Rekomendowane odpowiedzi

mch90   

Jestem ciekaw, jak oceniacie wizje Hitlera, by Berchtesgaden, mityczna reduta obronna nazistów, stała się pod koniec wojny tą osławioną Twierdzą Alpejską? Przypomnę- do Berchtesgaden mieli ściągać naziści, wierni żołnierze i dzieciaki z Hitlerjugend by stamtąd prowadzić długo po wojnie wojnę partyzancką z okupantami- w tym wypadku- Amerykanami.

Jak oceniacie ten pomysł i szanse jego zrealizowania?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Andreas   

Hmmm, czy ja wiem?Z pewnością trochę kłopotu sprawiliby Amerykanom, tak jak Werwolf nam, ale po paru miesiącach daliby sobie spokój z powodu oczywistości faktu, że wojnę przegrali i nic tego nie odmieni.Tak jak Werwolf.Zresztą Amerykanie byli dobrzy w stosunkach do Niemców, wspomagali ich, nie to co Sowieci.Myślę, że pomysł nie wypaliłby.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Gnome   

Mimo, że zagadnienia wojny są mi obce, to chyba gdzieś czytałem, że cała "reduta" to jedna wielka blaga?

Co zaś do szans jej realizacji to zgadzam się z Andrea$' em, po przegranej wojnie "zwykli" Niemcy nie palili się do dalszej walki (a partyzantka ma tyko wtedy sens gdy ma zaplecze wśród "zwykłych" ludzi).

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
mch90   
po przegranej wojnie "zwykli" Niemcy nie palili się do dalszej walki (a partyzantka ma tyko wtedy sens gdy ma zaplecze wśród "zwykłych" ludzi).

Dlatego rozkaz był skierowany głównie do najgorętszych fanatyków, SS-manów i mężczyzn z Hitlerjugend. Dla mnie pomysł ten był idiotyzmem, niemożliwy na grubszą metę do zrealizowania. Nie wyobrażam sobie, by ci młodzi fanatycy ściągali z całą Rzeszy do Bawarii, mając na swojej drodze trzy alianckie grupy armii- dobre kilka milionów żołnierzy- i że udałoby się im dotrzeć tam niepokojonym. Ilu by zdołało dotrzeć do punktu docelowego? Kilka-kilkanaście tysięcy maksymalnie, podczas gdy Ike wysłał w ten rejon 7. Armię.

W Bawarii, w okolicach Berchtesgaden, w dodatku, te odizolowane od siebie, do cna sfanatyzowane uzbrojone grupki, jak śmiem przypuszczać, zostałyby prędko rozbite z tego powodu, no właśnie, że były odizolowane od innych, działały samodzielnie. Nie było to, ostatecznie (gdyby do rozkazu ustosunkowali się ci ludzie), duże zagrożenie, jednak pewne straty na pewno by spowodowało. W końcu teren był wybitnie sprzyjający działaniom partyzanckim.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Andreas   

Twierdza alpejska nie istniała. Według planów Bormanna miały tam powstac olbrzymie kompleksy dla pojazdów, magazyny z zaopatrzeniem i koszary, a także przeniesione fabryki, ośrodki szkolenia i schrony, zamykane na potężne drzwi pancerne. Nieukończone. Tak czy owak, gdyby znalazło się tam okolo 2-3 mln żołnierzy-z Czechosłowacji, Włoch, Austrii, Chorwacji, Niemiec i Węgier, kto wie...? Miejsce do szkolenia Werwolfu idealne, zamaskowane komplekcy i trudny teren pozwoliłyby na utrzymanie się Niemców moze jeszcze do 1947r., podobnie w Norwegii mogliby się tak długo utrzymac.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.