Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
{*_*} elta

Konflikt między Bolesławem i Zbigniewem

Recommended Posts

Jakie były przyczyny konfliktu między braćmi, Bolesławem i Zbigniewem, i jakie były skutki bratobójczej walki?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bolesław miał poparcie rycerstwa, które chciał wykorzystać do podporządkowania sobie Pomorza (wtedy pogańskiego). Właśnie pomorze stało się przyczyną konfilktów między braćmi, gdyż wyprawy Bolesława na Pomorze pociągały za sobą wyprawy odwetowe, ale już nie na ziemie Bolełsawa, ale Zbigniewa, który chciał mieć z mieszkańcami Pomorza jak najlepsze stosunki (był ich sąsiadem). Zbigniew postanowił poszukać sojuszników znalazł Czechów, ale Bolesław też nie próżnował i wszedł w sojusz z Węgrami i Rusinami. W 1106 r. rozpoczęła się między nimi wojna. Wojnę wygrał Bolesław, a Zbigniewowi zostało tylko Mazowsze, z którego został wygnany w 1108 r.

Zbigniew uciekł z Mazowsza do Czech, gdzie spotkał się z Cesarzem Henrykiem V, aby ten mu pomógł. Wystosował do Bolesława list z rządaniem podzielenia Polski między braćmi (co sprzyjało Henrykowi), corocznego trybutu i 300 rycerzy.

Bolesław tak mu odpowiedział "Bacz zatem, komu grozisz: jeśli chcesz wojować, znajdziesz wojnę."

W 1109 r. rozpoczęła się kolejna wojna. Wojska niemiecko-czeskie wtrargnęły na tereny Polski, lecz bezskutecznie chciały zdobyć Bytom i Głogów (obrona Głogowa). Po tych niepowodzeniach wojska skierowały się na Wrocław, ale i tam zostały pokonane i wycofały się do Czech.

W 1112 roku Zbigniew przybył do Polski na zaproszenie Bolesława. Krzywousty przyrzekł mu władzę nad kilkoma grodami. Tutaj mamy pewne sprzeczności, bo nie wiadomo czy intencje Bolesława były szczere, czy naprawde chciał oddać grody pod panowanie brata, czy może zaprosił go, aby się z nim ostatecznie rozliczyć. Podobno Zbigniew sprowokował Bolesława każąc nieść przed sobą nagi miecz (było to zasterzeżone dla władcy).

Fakty jedak są takie, że Krzywousty kazał oślepić Zbigniewa, a oprawcy zrobili to tak w taki sposób, że z powodu odniesionych ran Zbigniew umarł.

To wydarzenie wstrząsneło ówczesnym duchowieństwem - pamiętali zapewne śmierć Św. Stanisława rzekomo z ręki Śmiałego. Krzywosuty by uniknąć losu Śmiałego (wujek Bolesława) zdecydował się na publiczną pokutę, co byo ruchem dobrym, gdyż duchowieństwo i możnowładcy przebaczyli mu, a ten mógł dalej rządzić spokojnie.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Tofik   
Podobno Zbigniew sprowokował Bolesława każąc nieść przed sobą nagi miecz (było to zasterzeżone dla władcy).

A także zachowywał się jak prawowity władca.

i jakie były skutki bratobójczej walki?

Przede wszystkim wewnętrzny spokój w Polsce (oprócz buntu Skarbmira, ale to tylko jeden rok), a także brak obcych interwencji w kraju, co pomagało państwu w rozwoju.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.