Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Albinos

Lao Che - fenomen polskiej sceny rockowej

Rekomendowane odpowiedzi

Albinos   
Ja bynajmniej nie zauważyłem, by w innych utworach było aż tak duże podobieństwo w tekście jak w tym co podałem.

A cytowanie fragmentów Baczyńskiego czy Jasińskiego na ten przykład? Polecam poczytać trochę wywiadów ze "Spiętym", co jakiś czas wyjaśnia, skąd jaki fragment się brał. Intertekstualność w jego twórczości jest dość mocno widoczna. To samo można też chyba powiedzieć o warstwie muzycznej. Pisząc o ostatniej płycie wiele osób zauważało podobieństwo chociażby do Kultu, Republiki...

Mała errata do wcześniejszej wypowiedzi. Aktualnie "Spięty" nie korzysta już z zeszytu z cytatami, odchodził od tego na "Gospel" a "Antyszanty" i "DC/AC" pisał już bez niego. Tym niemniej ciągle można u niego znaleźć wstawki tekstowe, czy nawiązania do szeroko pojętej kultury.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
A cytowanie fragmentów Baczyńskiego czy Jasińskiego na ten przykład? Polecam poczytać trochę wywiadów ze "Spiętym", co jakiś czas wyjaśnia, skąd jaki fragment się brał. Intertekstualność w jego twórczości jest dość mocno widoczna. To samo można też chyba powiedzieć o warstwie muzycznej. Pisząc o ostatniej płycie wiele osób zauważało podobieństwo chociażby do Kultu, Republiki...

Albinosie toż to aksjomat. Mnie chodziło i napisałem to w pierwszym zarzucie, że wziął wzór z Marii Peszek i przerobił to na swój :) Co do cytowania fragmentów - w kawałku Życie jest jak tramwaj mamy fragment z Bułhakowa jeśli się nie mylę.

Co do wywiadów, wyczytałem, że zrobienie płyty proponowali Emade, jednak ten odmówił. "Miałem nosa", że coś z Fiszem się kręci :)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   
Co do cytowania fragmentów - w kawałku Życie jest jak tramwaj mamy fragment z Bułhakowa jeśli się nie mylę.

Nawiązanie do samego początku "Mistrza i Małgorzaty" na pewno jest. Czy coś dokładnie cytował, nie sprawdzałem.

Mnie chodziło i napisałem to w pierwszym zarzucie, że wziął wzór z Marii Peszek i przerobił to na swój smile.gif

Ja jednak dalej nie rozumiem, czym różni się dosłowne cytowanie, a czym korzystanie z pewnego pomysłu. Czemu akurat to drugie Ci się nie spodobało?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Nawiązanie do samego początku "Mistrza i Małgorzaty" na pewno jest. Czy coś dokładnie cytował, nie sprawdzałem.

Ja jednak dalej nie rozumiem, czym różni się dosłowne cytowanie, a czym korzystanie z pewnego pomysłu. Czemu akurat to drugie Ci się nie spodobało?

Jedno jak i drugie podlega rygorom prawa autorskiego...

Czy tu o to zadbano?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   

Zespół nie jest znany od dzisiaj, tylko od ładnych kilku lat. Zdobył już kilka nagród za te płyty, które powstawały przy wykorzystaniu materiałów i sposobów, które podlegają rygorom prawa autorskiego. Więc jak sądzisz, zadbano, czy nie? Jak dotąd "Spiętemu" i spółce nikt niczego nie zarzucał.

Wykaz nagród [za: http://pl.wikipedia.org/wiki/Lao_Che : dostęp na 27.03.2010 r.]:

* "Gazeta Wyborcza" uznała Powstanie Warszawskie za wydarzenia nr 1 w polskiej muzyce w 2005 roku

* Słuchacze III Programu Polskiego Radia uznali Powstanie Warszawskie za najlepszy album 2005 roku

* Tygodnik "Przekrój" zaliczył Powstanie Warszawskie do 5 najlepszych polskich płyt 2005 roku

* Nominacja do nagrody Nocne Marki 2005 przez magazyn "Aktivist" w kategorii Najlepszy Polski Zespół Roku

* Nominacja do nagrody "Fryderyki 2005" w kategorii Album Roku ? Muzyka Alternatywna.

* Złoty Bączek za Przystanek Woodstock 2006.

* Nagroda Programu Trzeciego Polskiego Radia, imienia Mateusza Święcickiego ? ?Mateusz 2008? za ?energię i pasję tworzenia, za umiejętność prowokowania ludzi do myślenia na temat natury ludzkiej? (10 września 2008)[8]

* Nagroda Artystyczna Miasta Torunia im. Grzegorza Ciechowskiego 2008

* Zespół Lao Che został uznany przez serwis infomuzyka.pl za najlepszy polski zespół 2008 roku.

* Słuchacze Trójki (Polskie Radio, audycja "Radiowy Dom Kultury"), wybrali płytę GOSPEL "najlepszą płytą (z muzyką)" w 2008 roku.

* 25 lutego 2009 - TAJNIAK 2008 (przyznany przez periodyk Tajniak) w kategorii Płyta Roku dla zespołu Lao Che i płyty GOSPEL[9]

* 17 kwietnia 2009 zespół Lao Che otrzymał nagrodę "Gwarancja Kultury", przyznaną przez TVP Kultura.

Tyle nagród i nominacji, i to nie byle jakich, i nawet jednej plotki o ewentualnym naruszeniu jakichkolwiek praw. Mam dziwne wrażenie, że gdyby ktoś podstawy do czegoś takiego miał, to raz dwa rozdmuchałby sprawę. Zwłaszcza, że o Lao Che pisze się całkiem sporo.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Ja jednak dalej nie rozumiem, czym różni się dosłowne cytowanie, a czym korzystanie z pewnego pomysłu.

Ja nie wiem, czy mam wyczuć ironię, czy tak na poważnie. Cytowanie - wiadomo, że tekst w 99% przypadkach nie jest mój, a wykorzystywanie czyjegoś pomysłu i przerobienie go na swój jak już napisałem jest kopiarstwem, czego nie lubię.

Nawiązanie do samego początku "Mistrza i Małgorzaty" na pewno jest. Czy coś dokładnie cytował, nie sprawdzałem.

Nawiązań jest więcej i z kolejnymi przesłuchaniami wyłapuję kolejne konteksty. We wspominanym Magistrze Pigularzu mamy ewidentnie filozofię Schopenhauer'a (ból istnienia).

A teraz krótka retrospekcja odnośnie koncertu w krakowskim Studio, na którym miałem okazję być. Największa "rozpierducha" była, jak przewidywałem, przy Wielkim kryzysie i Do syna Józefa Cieślaka. Ponadto występ nosił dla mnie znamiona teatru. Dlaczego? Wszystko za sprawą rzutnika, który wyświetlał obrazy do każdej piosenki z nowej płyty. Były momenty kiedy czułem się jakbym był na spektaklu (nie wiem, czy jest to jakieś novum, bo nie jestem stałym bywalcem koncertów, ale pomysł trafiony w 10). Czekam na kolejny koncert.

PS Denat jest niesamowity, gość ma moc jak prom kosmiczny przy starcie :)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   
Ja nie wiem, czy mam wyczuć ironię, czy tak na poważnie.

Na poważnie.

Cytowanie - wiadomo, że tekst w 99% przypadkach nie jest mój, a wykorzystywanie czyjegoś pomysłu i przerobienie go na swój jak już napisałem jest kopiarstwem, czego nie lubię.

Czyli się nie dogadamy, mamy różne podejście do sprawy.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Narya   

Jeśli się cytuje coś to musi być powód tego cytowania w tekście. Nie ma nic złego, jeśli używa się cytatów. Pytanie o "treściwość" cytatu. Wiadomo, że nie powinien być za długi, ale nie ma zakazu. Zależy od okoliczności. WIADOMO tylko, że cała praca nie może być jednym wielkim cytatem. Tak przynajmniej mnie tym przewałkowano na studiach.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   

Narya, słuchałeś płyt Lao? "Treściwość"? Nie żebym się czepiał, ale aktualnie teksty Lao uchodzą za najlepsze, jakie można spotkać w polskiej muzyce. Czyli cytaty spełniają swoją rolę. Co więcej, za ich umiejętne użycie w "Powstaniu Warszawskim" zespół był bardzo chwalony.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Narya   

Albinosie, ja tylko chciałem zwrócić uwagę na sam fakt cytowania, bo wyszedł wam dość żywy spór na ten temat. Jeżeli z tekstami Lao jest jak mówisz, to okey.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   

Ale ja to rozumiem, tyle że w przypadku rozmowy o płycie trzeba to odnosić bezpośrednio do samego dzieła:)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Qrosava   

Albinosie!

Czyż Twe ulubione Lao Che w tym roku nie występuje w Kostrzynie nad Odrą? I to chyba dziś... :-))

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.