Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
Tofik

Rycheza

Recommended Posts

Tofik   

Była pierwszą królową Polski (od 1025 r.), żoną Mieszka II, matką Kazimierza Odnowiciela, Gertrudy i nieznanej z imienia córki, która została żoną Beli I (króla węgierskiego). Kromer i Miechowita wyrażają się o niej w niezbyt pochlebnych słowach. Po koronacji królewskiej zaczęły się pomiędzy nią a mężem spory. Możliwe, że były one spowodowane kochanką Mieszka II (matką Bolesława Zapomnianego?). Rycheza miałaby z tego powodu wyjechać z Polski, jednak wiadomo, że przebywała w Polsce aż do czasu, gdy kraj opuścił Mieszko. Nie wiadomo czy samowolnie zebrała polskie insygnia koronacyjne do Niemiec, czy też zrobiła to na polecenie Bezpryma, nowego księcia. Co ciekawe podejmowano próby jej beatyfikowania (nieudane skądinąd). Co o niej myślicie? Co było powodem jej sporów z Mieszkiem? I wszystko o niej. Zapraszam do dyskusji.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Tofik   

No cóż, w sprawie kłótni IMHO jesteśmy zdani wyłącznie na niepoparte niczym dywagacje. Może to była zwykła (no, może przesadzam) kłótnia małżeńska, może wyjazd Rychezy rzeczywiście był spowodowany miłostkami króla, a może doszło do sporów jeśli chodzi o politykę niemiecką?

W pierwotnym zamierzeniu Rycheza miała być rękojmią pokoju polsko - niemieckiego, jednak jak wiadomo, pokój się posypał już dwa lata po ożenku księcia Mieszka; mariaż nie spełnił też swej roli w czasie panowania Mieszka II (choć należy pamiętać, że Rycheza była siostrzenicą cesarza Ottona III z dynastii Ludolfingów, nie była związana z Konradem II z dynastii salickiej). Warto również wspomnieć, że zapewniła swemu synowi schronienie w Niemczech, a także nakłaniała go do pozostania tamże.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Achilles   

Rycheza to bardzo ciekawa postać z okresu Polski pierwszych Piastów. Została główną bohaterką powieści Jadwigi Żylińskiej.

Bardzo ciekawe są fakty, które zostały ustalone przez osoby otwierające jej grób. Miała smukłą, drobną twarzyczkę, cieniutkie nogi. Ponadto ponoć złamała za życia sobie obojczyk. Może to wynik jakichś zamieszek czy innych nieporozumień z mężem? :?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Badający grobowiec przypuszczali raczej upadek z konia:

J. Hoster "Öffnung des Wandschreines der seligen Richeza", "Kölner Domblatt" vol. 16/17, 1959

Zapomina się o wsparciu finansowym również dla wnuka: Bolesława Krzywoustego, m.in. dla ułatwienia tych kontaktów zdecydowała się na przenosiny do Saalfed.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.