Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
mch90

Operacja "Torch"

Rekomendowane odpowiedzi

mch90   

W nocy 7/8 listopada 1942 roku trzy floty desantowe z żołnierzami amerykańskimi i brytyjskimi wylądowały w wielkim zamieszaniu na plażach Maroka (pod Casablancą) i Algierii (pod Oranem i Algierem), napotykając śladowy, acz dotkliwy dla przemieszanych i ogarniętych chaosem sił opór Francuzów podległych rządowi Vichy. Tak zaczęła się pierwsza, a zarazem, jeśli patrzeć na liczbę zaangażowanych sił, największa poważna operacja desantowa tej wojny, operacja "Torch", "Pochodnia".

Jestem ciekaw, jak oceniacie sposób jej przeprowadzenia?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Uważam , że był to klucz do zwycięstwa aliantów w Afryce. Ta właśnie operacja otworzyła im droge do Tunezji-punktu zapalnego. Uważam jednak ,że w c zasie operacji pojawiły się błędy taktyczne. Niektóre źródła mówią nawet o nieudolnści dowódców alianckich.

Co do oporu Francuzów walczyli zażarcie jednak nie oszukujmy się mieli za małe siły by pokonać aliantów.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
mch90   
Uważam , że był to klucz do zwycięstwa aliantów w Afryce.

I ja się z tym zgadzam, ponieważ od tego czasu Niemcy byli zmuszeni walczyć w Afryce na dwóch frontach- z jednej strony 1. Armia gen. Andersona a z drugiej- legiony Montgomery'ego z 8. Armii.

Uważam jednak ,że w c zasie operacji pojawiły się błędy taktyczne.

To znaczy, masz coś konkretnego na myśli?

Choć faktycznie, operacje pomocnicze takie, jak operacja "Reservist" zakończyły się całkowitą klapą i olbrzymimi stratami.

Niektóre źródła mówią nawet o nieudolnści dowódców alianckich.

Czy ja wiem nieudolność? To raczej samo przeprowadzenie desantu było bardzo nieudolne, floty desantowe wylądowały w rozproszeniu i przemieszaniu tak, że tylko słaby opór Francuzów umożliwił aliantom utworzenie przyczółków. Trzeba pamiętać, że był to chrzest bojowy chłopców z US Army oraz ich dowódców. Tamtej nocy doszło do wielu przypadków tchórzostwa, niekompetencji, pojawiania się paniki w oddziałach. Dość powiedzieć, że Amerykanie z trudnością poradzili sobie ze słabymi oddziałami francuskimi.

Co do oporu Francuzów walczyli zażarcie jednak nie oszukujmy się mieli za małe siły by pokonać aliantów.

Z tym to bywało różnie. W jednym miejscu Francuzi potrafili stawić zaciekły opór a w innym- wywiesić białe flagi, jak garnizon nadbrzeżnego fortu, który miał zdobyć 1. Batalion Rangers Billa Darby'ego.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
mch90   
Chodziło mi dokładnie o operację Reservits

Z 3. Batalionu 6. DP mjr. Marshalla nie ostało się nic- wszyscy żołnierze albo zginęli (dwa okręty, które miały wprowadzić żołnierzy do Oranu zatonęły od ognia francuskiej artylerii nadbrzeżnej i okrętów francuskiej marynarki wojennej stojących w porcie) albo dostali się do niewoli. Dokładniej: 189 żołnierzy zginęło a 157 rannych dostało status jeńca wojennego (z 393 żołnierzy stanu początkowego). Dodajmy do tego 113 i 86 rannych marynarzy Royal Navy oraz 5 zabitych i 7 rannych z US Navy i tak oto otrzymujemy katastrofę.

Nie lepiej powiodła się operacja "Terminal"- czyli podobna próba zajęcia portu w Algierze przez 3. Baon 135. Pułku Piechoty. 24 żołnierzy zabito, 55 zostało rannych a reszta, osaczona w dokach przez garnizon francuski, wywiesiła białe flagi.

Również operacja "Villain"- pierwsza operacja powietrzno-desantowa aliantów w tej wojnie, przeprowadzona przez 2. Batalion 509. PPS ppłk. Edsona Raffa przyniosła niepowodzenie. Większość żołnierzy nie dostała się nawet do strefy zrzutu.

Początki bywają trudne :D W sumie niewiele lepiej wiodło się żołnierzom lądujących na plażach, zwłaszcza w Algierze chaos i zamieszanie było dramatyczne. Barki desantowe wręcz musiały desperacko szukać swoich plaż godzinami.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
gregski   

I to jest dowód, że Alianci nie byli gotowi do wcześniejszego otwarcia frontu na zachodzie Europy. (Spotykałem opinie, że mogli lądować we Francji przynajmniej rok wcześniej ale chcieli aby Niemcy i Sowieci się wykrwawiali.)

Z drugiej strony była to jedna z operacji z której można było wyciągnąć konstruktywne wnioski na przyszłość.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
mch90   
I to jest dowód, że Alianci nie byli gotowi do wcześniejszego otwarcia frontu na zachodzie Europy.

Niewątpliwie masz rację, choć Amerykanie z początku starali się przeforsować swoje plany dokonania inwazji w Europie Zachodniej: "Roundup" (inwazja przez kanał La Manche na wybrzeże Francji w sile 48 dywizji amerykańskich i brytyjskich, wspieranych przez 5800 samolotów) i "Sledgehammer" (pomocnicze uderzenie na wybrzeżu francuskim, w sile 5-10 dywizji w okolicach Cherbourga lub Calais). Na całe szczęście Churchillowi i Brooke'owi udało się wyperswadować ten pomysł spółce Marshall-Roosvelt na rzecz lądowania w Algierii i Maroko. Jeden z brytyjskich generałów wspominał później, że Churchill "kulił się z przerażenia na każdą sugestię bezpośredniego podejścia" do zaatakowania Europy.

Z drugiej strony była to jedna z operacji z której można było wyciągnąć konstruktywne wnioski na przyszłość.

Niewątpliwie. Teraz pytam się Was- jak uważacie, jakie lekcje alianci pobrali z operacji "Torch", co później usprawnili podczas kolejnych operacji desantowych?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Leuthen   

Uważam, że dzięki operacji "Torch" Alianci mogli jeszcze bardziej usprawnić tzw. "operacje połączone", tj. współdziałanie trzech rodzajów sił zbrojnych: armii lądowej, marynarki i lotnictwa. Co prawda tego typu doświadczenia zebrali już podczas desantu pod Dieppe w sierpniu 1942 r., ale przecież tamta operacja była na o wiele mniejszą skalę, jeśli chodzi o ilość ludzi i sprzętu oraz trwała tylko jeden dzień, a walki w Afryce "nieco" dłużej. Można było sprawdzić, jak działa logistyka (dowożenie zaopatrzenia morzem), ochrona konwojów (U-Booty stanowiły wtedy o wiele większe zagrożenie dla armady inwazyjnej niż 2 lata później podczas lądowania w Normandii; mimo to podczas rejsu do wybrzeży Afryki na dno poszedł tylko jeden transportowiec - Thomas Stone ).

PS Nie mogę się powstrzymać od tej uwagi - pamiętacie pierwszą misję w grze komputerowej "Medal of Honor. Allied Assault", zatytułowaną "Światło Torch" :?: Fajnie się strzelało z jeepa do tych "Sztukasów" na lotnisku, co? :mrgreen:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Witam, mam pytanie, a mianowicie czy posiada ktoś z Was jakieś linki do książek lub innych źródeł na temat Operacji Torch? Oczywiście sam szukam i zamawiam książki (temat mojej pracy magisterskiej na anglistyce), ale może jest ktoś kto ma jakieś namiary na literaturę związaną z tym tematem. Pozdrawiam

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Shrek63   

Karol! sięgnij po pamietniki gen. George'a Pattona oraz gen. Omara Bradley'a... obaj brali udział w tej operacji desantowej! wiele szczegółów dot. jej nie znajdziesz, ale świetnie opisany jest klimat tamtych dni, opisy zachowan ludności arabskiej i Francuzów! Lektura nie powinna być uciążliwa, bowiem obaj "pisali" ze swadą!

Można tez sporo się dowiedzieć o żołnierzach owczesnej USArmy

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.